Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-15, godz. 15:30 Białystok/ Wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki Pierwsze wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku odbyło się w środę. Pasieka liczy kilka uli. W ubiegłym roku udało się zebrać 245 kg … » więcej 2024-05-15, godz. 15:30 Maląg: "Aktywny rodzic" dzieli rodziców (krótka) Świadczenie 'Aktywny rodzic' dzieli rodziców. Dajmy im wybór, czy chcą wrócić do pracy, czy zostać z dzieckiem w domu - mówiła w środę w Sejmie posłanka… » więcej 2024-05-15, godz. 15:30 Słowacja/ Premier został postrzelony, domniemanego sprawcę ujęto (krótka) Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Rannego… » więcej 2024-05-15, godz. 15:30 Synoptyk IMGW: w rejonach górskich niewykluczone słabe burze Pogodę w Polsce kształtuje wyż z centrum nad Rosją. W Beskidach i Tatrach popołudniem może pojawić się duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu. W… » więcej 2024-05-15, godz. 15:20 FIFA musi zapłacić odszkodowanie twórcy sędziowskiego sprayu Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) będzie musiała wypłacić odszkodowanie Brazylijczykowi Heinemu Allemagne'owi, który opatentował spray używany… » więcej 2024-05-15, godz. 15:20 Śląskie/ Biegły: przyczyną pożaru autobusów w Bytomiu było podpalenie Przyczyną pożaru autobusów w nocy z niedzieli na poniedziałek na placu postojowym w Bytomiu było celowe podpalenie - wynika ze wstępnej opinii biegłego… » więcej 2024-05-15, godz. 15:20 Reuters: USA zagroziły Raiffeisen Bank restrykcjami z powodu jego działalności w Rosji Ministerstwo skarbu (finansów) USA zagroziło austriackiemu Raiffeisen Bank ograniczeniem dostępu do amerykańskiego systemu finansowego, jeśli bank ten nie… » więcej 2024-05-15, godz. 15:20 KO, PiS i PSL popierają utworzenie w Warszawie Biura NZ ds. Obsługi Projektów KO, PiS i PSL poparły utworzenie w Warszawie przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów; ma ono ułatwić polskim przedsiębiorcom… » więcej 2024-05-15, godz. 15:20 Gruzja/ W Tbilisi studenci protestują przeciw "rosyjskiemu prawu" Marsz studentów ruszył w środę spod uniwersytetu w Tbilisi w kierunku parlamentu Gruzji. Protestują przeciwko ustawie o agentach zagranicznych. » więcej 2024-05-15, godz. 15:00 Nowa Kaledonia/ Dwóch zabitych, setki rannych w zamieszkach po zapowiedzi zmian w systemie wyborczym Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilkaset zostało rannych w nocy z wtorku na środę w zamieszkach, które od kilku dni trwają w Nowej Kaledonii, terytorium… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »