Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-15, godz. 10:20 MŚ w hokeju – Czerkawski: utrzymanie w Elicie szansą dla dyscypliny „Jeśli się utrzymamy, może zmieni się podejście dzieciaków do hokeja, powstanie więcej lodowisk” - powiedział Mariusz Czerkawski, były hokeista m.in… » więcej 2024-05-15, godz. 10:20 Hołownia: informacja szefa MON ws. stanu bezpieczeństwa państwa - na kolejnym posiedzeniu Sejmu W przyszłym tygodniu, podczas obrad Sejmu, posłowie wysłuchają m.in. informacji ministra obrony narodowej ws. stanu bezpieczeństwa państwa, a po niej odbędzie… » więcej 2024-05-15, godz. 10:20 Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini Odkryte przez litewskich astronomów planetoidy uzyskały nazwy honorujące dwóch polskich naukowców: Władysława Dziewulskiego i Marcina Poczobutta-Odlanickiego… » więcej 2024-05-15, godz. 10:20 Cezary Pazura uwieczniony w kosmosie Nazwisko polskiego aktora filmowego i teatralnego Cezarego Pazury stało się zarazem nazwą jednej z planetoid, krążących w głównym pasie planetoid pomiędzy… » więcej 2024-05-15, godz. 10:20 Sejm wznowił obrady Sejm, w środę, po godz. 10 wznowił obrady; posłowie m.in. wysłuchają informacji na temat przyczyn ostatnich pożarów. Będą też kontynuować prace nad… » więcej 2024-05-15, godz. 10:20 Legendarny książkowy detektyw bohaterem serialu „Cross” Stworzony przez Jamesa Pattersona na potrzeby serii powieści kryminalnych detektyw Alex Cross doczekał się telewizyjnej ekranizacji swoich przygód. Do tej… » więcej 2024-05-15, godz. 10:00 Reżyserka filmu "Barbie" skomentowała postęp ruchu #MeToo we Francji W cieniu kontrowersji rozpoczęła się w Cannes 77. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Oprócz zapowiadanych strajków pracowników festiwalu, głośnym… » więcej 2024-05-15, godz. 10:00 Liga NHL - Bruins odrabiają straty Hokeiści Boston Bruins wygrali na Florydzie z Panthers 2:1 i przegrywają już tylko 2-3 w 2. rundzie play off, półfinale Konferencji Wschodniej ligi NHL. Na… » więcej 2024-05-15, godz. 10:00 Zakończona akcja ratownicza w kopalni Mysłowice-Wesoła (krótka) W środę przed godz. 9.00 zakończyła się akcja ratownicza po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła - poinformował w środę na briefingu wiceprezes… » więcej 2024-05-15, godz. 10:00 PG: nieprawidłowości w postępowaniach dot. możliwości popełnienia przestępstw na szkodę i przez uczestników m… Zainicjowana decyzją Prokuratora Generalnego ponowna analiza spraw dot. możliwości popełnienia przestępstw na szkodę i przez uczestników marszów organizowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »