Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-04, godz. 14:00 Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczono działaczy niepodległościowej opozycji z okresu PRL Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z czasów PRL odbyła się we wtorek w Warszawie. 'Przypadł… » więcej 2024-06-04, godz. 14:00 Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci: specjaliści biją na alarm (MediaRoom) Od ponad 40 lat, każdego roku 4 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci (Międzynarodowy Dzień Niewinnych Dzieci - Ofiar… » więcej 2024-06-04, godz. 14:00 1. liga piłkarska - Stal Stalowa Wola wraca na zaplecze ekstraklasy po 14 latach Stal Stalowa Wola weszła na poziom 2 ligi rok temu i jako „beniaminek”. Teraz w przebojowym stylu wywalczyła, po barażach, awans na zaplecze ekstraklasy… » więcej 2024-06-04, godz. 13:50 Senat/ W debacie nie zgłoszono poprawek do noweli Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych Senatorowie nie zgłosili we wtorek poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe… » więcej 2024-06-04, godz. 13:50 Ekstraklasa siatkarzy - Juan Manuel Barrial nowym trenerem Indykpolu Olsztyn Argentyńczyk Juan Manuel Barrial został nowym trenerem Indykpolu AZS Olsztyn - poinformował we wtorek klub siatkarskiej ekstraklasy. Szkoleniowiec przez poprzednie… » więcej 2024-06-04, godz. 13:50 Rau: nazwisko Wawrzyka w kontekście nieprawidłowości pojawiło się w kwietniu 2023 r. (krótka6) Nazwisko Piotra Wawrzyka, jeśli chodzi o nieprawidłowości wizowe, pojawiło się po raz pierwszy w kontekście zatrzymania i aresztowania jego współpracownika… » więcej 2024-06-04, godz. 13:50 Dolnośląskie/ Ćwiczenia służb ratowniczych w tunelu na S3 Kilkuset strażaków, policjantów, żołnierzy i ratowników medycznych wzięło we wtorek udział w ćwiczeniach akcji ratunkowej po wypadku ciężarówki wojskowej… » więcej 2024-06-04, godz. 13:50 Robert Bąkiewicz oskarżony o uszkodzenie zabytku Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Robertowi Bąkiewiczowi (zgadza się na podawanie nazwiska) ws. uszkodzenia zabytku. Chodzi o sprawę ze stycznia… » więcej 2024-06-04, godz. 13:40 Rząd wystąpi do prezydenta o kolejne przedłużenie pobytu PKW na Bałkanach Rada Ministrów przyjęła we wtorek wniosek o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowa i… » więcej 2024-06-04, godz. 13:40 Tomasz Podgajniak pełnomocnikiem ministra nauki ds. udziału nauki w transformacji energetycznej Tomasz Podgajniak został pełnomocnikiem ministra nauki ds. udziału polskiej nauki w transformacji energetycznej - poinformował we wtorek resort. Wśród zadań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »