Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarska - Salamon przedłużył kontrakt z Lechem Bartosz Salamon przedłużył kontrakt z Lechem do 30 czerwca 2026 roku - poinformował poznański klub. 'Moim celem było zostać tutaj na kolejne lata i pomóc… » więcej 2024-05-29, godz. 11:10 Morawiecki: Leszczyna, Maliszewski zabiegali o ściąganie do Polski obcokrajowców (krótka4) Izabela Leszczyna, Mirosław Maliszewski zabiegali o ściąganie do Polski obcokrajowców do pracy, o likwidację barier - powiedział były premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 B. premier ws. słów o "niemieckim agencie": oczekuję przeprosin od Romanowskiego B. premier Mateusz Morawiecki oczekuje przeprosin od b. wiceszefa MS Marcina Romanowskiego, który według ujawnionego niedawno stenogramu nagrania miał mówić… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Innowacyjny Samorząd 2024: samorządowcom brakuje wiedzy, procedur i… czasu na ekoinnowacje (MediaRoom) Lokalnym władzom i urzędnikom samorządowym brakuje nie tylko wiedzy i odpowiednich procedur, ale nawet po prostu czasu, aby wyszukać i wdrożyć innowacyjne… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024: młodzi wkraczają do akcji (MediaRoom) Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 to niezwykła okazja, aby zaapelować do decydentów o ochronę przed drapieżnymi taktykami marketingowymi przemysłu tytoniowego… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Olsztyn/ Zarzuty i wniosek o areszt dla sprawcy karambolu na Bałtyckiej Zarzuty spowodowania katastrofy w ruchu lądowym i prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości przedstawiła w środę prokuratura kierowcy wywrotki, która na… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Bodnar: przygotowywane są kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w sprawie Funduszu Sprawiedliwości (krótka3) Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że przygotowywane są kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w związku z nieprawidłowościami… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Poseł Andrzej Śliwka (PiS) wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. afery wizowej (krótka3) Przewodniczący komisji ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba (KO) wykluczył posła PiS Andrzeja Śliwkę ze środowego posiedzenia komisji ds. tzw. afery wizowej… » więcej 2024-05-29, godz. 10:50 Morawiecki: Szczerba był jednym z pomysłodawców i ojców chrzestnych Poland.Business Harbour (krótka2) B. premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środę przed komisją ds. tzw. afery wizowej, że komisja wyjaśnia kłamstwo wizowe PO. Powiedział też, że szef… » więcej 2024-05-29, godz. 10:50 Raport: w czerwcu 2023 r. padł rekord wydanych świadectw charakterystyki energetycznej budynków W czerwcu 2023 r. padł rekord wydanych świadectw charakterystyki energetycznej budynków - było ich 88 tys. - poinformował PKO BP w raporcie zamieszczonym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »