Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-04, godz. 12:20 Mazowieckie/ Osobówka zderzyła się z łosiem; policja apeluje o ostrożność Z ciężkimi obrażeniami ciała trafił do szpitala 41-letni kierowca osobówki, która na S8 w pow. wyszkowskim (Mazowieckie) zderzyła się z przechodzącym… » więcej 2024-06-04, godz. 12:20 Prezydent: mija 35 lat od wyborów, które zmieniły Polskę, Europę i świat (krótka) Jesteśmy częścią wspólnoty euroatlantyckiej zarówno w sensie gospodarczym, jak i struktur bezpieczeństwa - mówił na spotkaniu z młodymi ludźmi prezydent… » więcej 2024-06-04, godz. 12:20 Śląskie/ Samorządowcy wrócili do planu przedłużenia Drogowej Trasy Średnicowej Samorządowcy wrócili do rozmów o przedłużeniu Drogowej Trasy Średnicowej na wschód. We wtorek po spotkaniu marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa… » więcej 2024-06-04, godz. 12:20 W związku sytuacją meteorologiczną wprowadzono alert gotowości w Wojskach Obrony Terytorialnej W związku z trudną sytuacją meteorologiczną w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz alertami wydanymi dla woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego… » więcej 2024-06-04, godz. 12:10 Kraków/ 81 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi dofinansowania in vitro Od 2022 r. 81 dzieci urodziło się w Krakowie dzięki miejskiemu programowi dofinansowania metody in vitro - poinformował we wtorek urząd miasta, przypominając… » więcej 2024-06-04, godz. 12:10 Australia/ Rząd: do wojska będą mogli się zaciągać cudzoziemcy z prawem stałego pobytu Minister obrony Australii Richard Marles powiadomił we wtorek, że do wojska będą mogli się zaciągać cudzoziemcy z prawem stałego pobytu w kraju. Od lipca… » więcej 2024-06-04, godz. 12:10 Warszawa/ W środę utrudnienia na Woli i w Ursusie Po robotach brukarskich przyszła pora na ciąg dalszy remontu jezdni ulicy Ordona - pomiędzy Wolską i Kasprzaka. Nowy asfalt położony zostanie również na… » więcej 2024-06-04, godz. 12:00 Paryż - Plac Zgody zamknięty dla ruchu samochodowego Od minionej soboty największy plac w Paryżu, Place de la Concorde, jest zamknięty dla ruchu samochodowego w związku z przygotowaniami do rozpoczynających… » więcej 2024-06-04, godz. 12:00 B. szef MSZ: o nieprawidłowościach ws. wiz dowiedziałem się na początku drugiej połowy 2022 r. (krótka4) B. szef MSZ Zbigniew Rau zeznał przed sejmową komisją śledczą, że o nieprawidłowościach ws wydawania polskich wiz dowiedział się na początku drugiej… » więcej 2024-06-04, godz. 12:00 Grecja/ Wiceszef polskiego MSZ: Ukraina po cichu wygrywa wojnę na Morzu Czarnym Ukraina po cichu wygrywa wojnę na Morzu Czarnym, Rosji nie udało się zablokować eksportu zboża - powiedział we wtorek wiceszef polskiego MSZ Jakub Wiśniewski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »