Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-04, godz. 06:20 Kujawsko-pomorskie/ Politolog o wyborach do PE: prawdopodobny scenariusz, to po jednym mandacie dla PiS i KO Najbardziej prawdopodobny scenariusz wyborów do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim, to zdobycie po jednym mandacie przez KO i PiS - ocenił… » więcej 2024-06-04, godz. 06:20 Pomorskie/Prof. Nocoń: dwa mandaty w wyborach do PE przypadną KO, jeden - PiS W okręgu wyborczym obejmującym woj. pomorskie KO zdobędzie dwa mandaty w wyborach do PE, a PiS jeden; z uwagi na system zliczania głosów pozostałe partie… » więcej 2024-06-04, godz. 06:20 Ekspert: polskie firmy myślą o AI, ale brakuje im podstawowych narzędzi cyfrowych Z danych Eurostatu wynika, że tylko 36 proc. polskich przedsiębiorstw przemysłowych korzysta z systemów ERP, stanowiących podstawowe narzędzie digitalizacji… » więcej 2024-06-04, godz. 06:20 Lekkoatletyczne MŚ - nowa impreza z nagrodami po 150 tys. dolarów dla zwycięzców Światowa Federacja Lekkoatletyczna (World Athletics) zamierza wprowadzić do kalendarza nowe mistrzostwa świata, rozgrywane w dwuletnim cyklu na koniec sezonu… » więcej 2024-06-04, godz. 06:10 Wybory do PE/ Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców za granicą Polacy przebywający za granicą mogą także zagłosować, wrzucając głos do urny - muszą jednak taki zamiar zgłosić odpowiedniemu konsulowi najpóźniej… » więcej 2024-06-04, godz. 06:10 Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. - kalendarium przemian 1988-1989 Wybory do parlamentu z 4 czerwca 1989 r., których zasady określono przy Okrągłym Stole, zakończyły się miażdżącym zwycięstwem kandydatów „Solidarności”… » więcej 2024-06-04, godz. 06:00 Włochy/Rzym świętuje 80. rocznicę wyzwolenia spod niemieckiej okupacji Rzym świętuje we wtorek 80. rocznicę wyzwolenia przez wojska alianckie. Kluczową rolę w otwarciu drogi do Wiecznego Miasta odegrał 2 Korpus Polski pod dowództwem… » więcej 2024-06-04, godz. 06:00 Świętokrzyskie/ Koniec utrudnień na dk 79 (aktl.) Zakończyły się utrudnienia w ruchu na dk 79 w miejscowości Luszyca (Świętokrzyskie), gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów - poinformowały służby… » więcej 2024-06-04, godz. 06:00 Naukowcy: inwazyjne gatunki obce są coraz bardziej dramatycznym problemem Chociaż inwazyjne gatunki obce od dawna uznawano za główne zagrożenie dla przyrody i ludzi, obecnie sytuacja stała się na tyle poważna, że wymaga podjęcia… » więcej 2024-06-04, godz. 05:50 Szczepionka przeciwko tężcowi może zapobiegać parkinsonowi - wstępnie sugerują badacze Zaszczepienie szczepionką przeciwko tężcowi może zapobiegać chorobie Parkinsona lub łagodzić przebieg - informują badacze w portalu MedRxiv, zawierającym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »