Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 11:50 Lekkoatletyczne ME - bez Polaków w finale biegu na 1500 m Filip Ostrowski, Filip Rak i Maciej Wyderka odpadli w eliminacjach biegu na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Do finału awansowało 12… » więcej 2024-06-10, godz. 11:50 Wybory do PE/ W okręgu małopolsko-świętokrzyskim PiS zdobyło 3 mandaty, KO – 2, po jednym Konfederacja i Trzecia… W okręgu małopolsko-świętokrzyskim (nr 10) mandaty do PE uzyskali: Beata Szydło, Dominik Tarczyński i Arkadiusz Mularczyk - PiS; Bartłomiej Sienkiewicz… » więcej 2024-06-10, godz. 11:50 PKW: dokonaliśmy wyboru 53 posłów do PE; frekwencja wyniosła 40,65 proc. (krótka6) Frekwencja w wyborach do PE wyniosła 40,65 proc. Pięć komitetów uzyskało mandaty w europarlamencie - Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek… » więcej 2024-06-10, godz. 11:50 Pawlak: nie wiedziałem, na co trafią środki, o które wnioskuje CBA (krótka2) Nie wiedziałem, na co trafią środki, o które wnioskuje CBA; to była informacja objęta klauzulą tajności - mówił w poniedziałek przed sejmową komisją… » więcej 2024-06-10, godz. 11:50 Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców "Aktywny rodzic" (krótka) Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka 'Aktywny rodzic'. Regulacja zakłada wprowadzenie… » więcej 2024-06-10, godz. 11:40 PKW: 21 mandatów w PE dla KO, europosłami m.in. Marcin Kierwiński, Borys Budka, Michał Szczerba, Dariusz Joński (… Na przypadające Polsce 53 mandaty w europarlamencie KO uzyskała 21 - to oficjalne wyniki wyborów do PE przedstawione w poniedziałek przez PKW. Europosłami… » więcej 2024-06-10, godz. 11:40 PKW: europosłami z Konfederacji: E. Zajączkowska-Hernik, A. Bryłka, T. Buczek, G Braun, M. Sypniewski i S. Tyszka (… PKW poinformowała w poniedziałek, że mandaty do PE z komitetu wyborczego Konfederacji zdobyli: Ewa Zajączkowska-Hernik, Anna Bryłka, Tomasz Buczek, Grzegorz… » więcej 2024-06-10, godz. 11:40 Bez realnego dostępu do diagnostyki molekularnej polscy pacjenci onkologiczni tracą szanse na skuteczne leczenie (Me… Eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej alarmują, że brak decyzji Ministerstwa Zdrowia w kwestii diagnostyki… » więcej 2024-06-10, godz. 11:40 Zbigniew Parafianowicz DGP: Polska powinna wziąć udział w misji szkoleniowej w Ukrainie (wideo) Przespaliśmy dużo czasu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. Polska powinna wziąć udział w misji szkoleniowej w tym kraju i zdobywać doświadczenie z pierwszej… » więcej 2024-06-10, godz. 11:40 MKiDN: Marlena Happach p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Marlena Happach została powołana na stanowisko p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa - podało w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »