Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 17:00 Płock/ Badania nad wizerunkiem Matki Boskiej Skępskiej - trwa kwerenda, będzie wystawa „Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś” to tytuł projektu badawczego, który realizują wspólnie Muzeum Mazowieckie w Płocku i Muzeum Archeologiczne… » więcej 2024-06-10, godz. 17:00 Modele biznesowe banków muszą być adaptacyjne; pojawiają się nowe ryzyka - Jastrzębski, KNF Modele biznesowe banków muszą cechować się adaptacyjnością, banki muszą przygotowywać się na różne scenariusze rozwoju i przyzwyczaić się, że będą… » więcej 2024-06-10, godz. 17:00 Premier: w projekcie możliwość użycia wojska w kraju, bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego (krótka2) Projekt noweli ustawy o obronie ojczyzny zakłada możliwość użycia oddziałów Wojska Polskiego na terytorium państwa polskiego bez potrzeby ogłaszania stanu… » więcej 2024-06-10, godz. 17:00 Sytuacja na granicy tematem odprawy kadry kierowniczej policji z udziałem szefa MSWiA Sytuacja na wschodniej granicy jest jednym z tematów dwudniowej odprawy służbowej kadry kierowniczej policji z udziałem szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka oraz… » więcej 2024-06-10, godz. 16:50 CBOS: ponad połowie Polaków Zielony Ład kojarzy się negatywnie Europejski Zielony Ład wywołuje negatywne skojarzenia u 52 proc. Polaków, a pozytywne - u 14 proc. - wynika z badania CBOS. Najbardziej niechętną grupą są… » więcej 2024-06-10, godz. 16:50 Francja/ Liderzy skrajnej prawicy spotkają się po południu, naradza się też lewica Liderzy francuskiego Zjednoczenia Narodowego: Marine Le Pen i Jordan Bardella spotykają się w poniedziałek z Marion Marechal, reprezentującą inną partię… » więcej 2024-06-10, godz. 16:50 Prezydent ma nadzieję na poparcie jego projektu o działaniach na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (krót… Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję na szerokie poparcie jego projektu ustawy o działaniach na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projektem… » więcej 2024-06-10, godz. 16:50 Wybory do PE/ Ekspert: bardziej prawicowa Unia sama może naruszać praworządność Istnieje ryzyko, że coraz bardziej prawicowe rządy w krajach członkowskich doprowadzą do tego, że Unia Europejska sama będzie łamać wartości, których… » więcej 2024-06-10, godz. 16:50 Ekstraliga żużlowa - Sparta poobijana po meczu z Falubazem Żużlowca Bartłomieja Kowalskiego czekają nawet trzy tygodnie przerwy od jazdy po upadku, jaki zaliczył w niedzielnym meczu Betard Sparty Wrocław z Novyhotel… » więcej 2024-06-10, godz. 16:50 Egipt/ Blinken prosi kraje arabskie o wywarcie presji na Hamas ws. rozejmu Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w poniedziałek spotkał się w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim, powiedział dziennikarzom, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »