Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 14:00 Wybory do PE/ W okręgu warszawskim 3 mandaty dla KO, 2 dla PiS, po 1 dla Konfederacji, Trzeciej Drogi i Lewicy W okręgu warszawskim (nr 4) mandaty w PE uzyskało osiem osób: z KO - Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marcin Kierwiński i Michał Szczerba, z PiS: Małgorzata Gosiewska… » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 Projekt: MF zamierza wydłużyć ważność znaków akcyzowych dla wina do 31 grudnia 2025 r. Ministerstwo Finansów chce wydłużyć okres ważności znaków akcyzowych, naniesionych na jednorazowe opakowania wina, o rok, do końca 2025 r. - wynika z projektu… » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 Liga francuska - Will Still trenerem Lens Były trener Reims Will Still podpisał trzyletnią umową z RC Lens. Zastąpił Francka Haise, który odszedł do Nice - poinformował klub francuskiej ekstraklasy… » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 Szwajcaria/ 90 państw i organizacji zarejestrowanych na szczyt pokojowy ws. Ukrainy Dziewięćdziesiąt państw i organizacji zarejestrowało się dotychczas do udziału zaplanowanym w dniach 15-16 czerwca szczycie w Szwajcarii, który ma utorować… » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 Lekkoatletyczne ME - Lisek: byłem mocno skupiony na swojej robocie (wideo) Piotr Lisek awansował do finału skoku o tyczce w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Paweł Wojciechowski i Robert Sobera odpadli w eliminacjach… » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 Lekkoatletyczne ME - Wiesiołek 14. po trzech konkurencjach dziesięcioboju Paweł Wiesiołek z dorobkiem 2493 pkt zajmuje 14. miejsce po trzech konkurencjach dziesięcioboju w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Prowadzi… » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 Wiceszef MI: polskie porty są ważnym hubem w łańcuchu logistycznym dla Europy Środkowo-Wschodniej Polskie porty są uznawane za strategiczny element narodowej gospodarki; są ważnym hubem w całym łańcuchu logistycznym dla Europy Środkowo-Wschodniej - mówił… » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 PKW: polscy europosłowie do Parlamentu Europejskiego (dokumentacja) Przedstawiamy 53 europosłów, którzy według oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej uzyskali mandaty do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2024-06-10, godz. 14:00 Śląskie/ Urszula Koszutska i Maciej Tomczykiewicz przyjmą mandaty poselskie po Budce i Nykiel Urszula Koszutska i Maciej Tomczykiewicz z Koalicji Obywatelskiej zastąpią w Sejmie Borysa Budkę i Mirosławę Nykiel, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2024-06-10, godz. 13:50 Niemcy/ Rzecznik rządu: nie będzie wcześniejszych wyborów do parlamentu W Niemczech, inaczej niż we Francji, nie będzie przedterminowych wyborów mimo słabego wyniku partii rządzących w wyborach europejskich - poinformował rzecznik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »