Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 10:40 Łatuszka: reżim Łukaszenki prowadzi przeciw Polsce operację "Przypływ" (krótka) Reżim Alaksandra Łukaszenki wraz z białoruskimi i rosyjskimi służbami specjalnymi prowadzą przeciw Polsce operację o kryptonimie 'Przypływ'. To rozwinięcie… » więcej 2024-05-29, godz. 10:40 Innowacyjny Samorząd 2024: cyfryzacja usług publicznych wymaga stabilnego prawa, finansowania oraz edukacji (MediaRo… Do efektywnego rozszerzenia cyfryzacji usług administracji publicznej potrzebne jest stabilne prawo i zapewnienie finansowania. Ważne jest również edukowanie… » więcej 2024-05-29, godz. 10:40 Światowy Dzień Roweru: przygotuj się na rowerowe przygody w tym roku (MediaRoom) Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Roweru, a sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jak pokazało najnowsze badanie wykonane na zlecenie Nationale-Nederlanden… » więcej 2024-05-29, godz. 10:40 Innowacyjny Samorząd 2024: MSWiA zapowiada wskrzeszenie NIST jako platformy dialogu (MediaRoom) Wskrzeszamy Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, aby było to centrum dialogu i współpracy między rządem oraz przedstawicielami władz lokalnych -… » więcej 2024-05-29, godz. 10:30 Sondaż: 45 proc. badanych przeciw zdejmowaniu krzyży w ratuszu; za - 39 proc. 45 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec decyzji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zakazującej wieszania krzyży w podległym mu urzędzie i eksponowania… » więcej 2024-05-29, godz. 10:30 Mamie Laverock walczy o życie. 19-letnia aktorka wypadła ze szpitalnego balkonu Gwiazda takich produkcji, jak „Głos serca”, „Śmiertelna gra” czy „Seria niefortunnych zdarzeń”, ponad dwa tygodnie temu trafiła do szpitala w kanadyjskim… » więcej 2024-05-29, godz. 10:30 Szef MS: robimy wszystko, co w naszej mocy, by wyjaśnić nieprawidłowości dotyczące Funduszu Sprawiedliwości (kr… Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wyjaśnić różne nieprawidłowości dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości - zapewnił w środę… » więcej 2024-05-29, godz. 10:30 Raport Holistic Think Tank: holistyczne kształcenie oparte na wartościach to szansa dla polskiej edukacji (MediaRoom) Szkoła powinna przede wszystkim uczyć humanistycznych wartości i kompetencji takich jak m.in. empatia, tworzenie relacji, kreatywność, współpraca - podkreślali… » więcej 2024-05-29, godz. 10:20 Piłkarska federacja Grenlandii chce należeć do strefy CONCACAF Piłkarska federacja Grenlandii złożyła wniosek o przystąpienie do strefy CONCACAF, która obejmuje Amerykę Północną, Środkową i Karaiby. » więcej 2024-05-29, godz. 10:20 Morawiecki przed komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej (krótka) Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) stanął w środę przed sejmową komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej. Ma być pytany m.in. o politykę migracyjną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »