Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-04, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarska - Łukowski pierwszym wzmocnieniem Widzewa Jakub Łukowski jest pierwszym piłkarzem, który dołączył latem do występującego w ekstraklasie Widzewa. Były pomocnik Korony Kielce podpisał z łódzkim… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 "Financial Times" rosyjsko-chińska umowa gazowa utknęła z powodu żądań Pekinu Rosyjskie próby zawarcia dużej umowy gazowej z Chinami utknęły w martwym punkcie z powodu tego, co Moskwa postrzega jako nierozsądne żądania Pekinu dotyczące… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 Wrocław/ Grzechnik (Konfederacja) postuluje budowę bunkrów, strzelnic i fabryk zbrojeniowych O potrzebie budowy bunkrów, strzelnic i fabryk zbrojeniowych mówił na wtorkowej konferencji we Wrocławiu kandydat Konfederacji do PE Robert Grzechnik. Polityk… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 Jan Rzymełka: tuż przed wyborami pytali nas, czy się nie boimy wywiezienia na Syberię (wywiad) Najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów Komitetu Obywatelskiego w wyborach 4 czerwca 1989 roku w województwie katowickim otrzymał Jan Rzymełka… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 Senat: nowela ustawy o wymianie informacji podatkowych wraca do komisji Podczas wtorkowego drugiego czytania nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych w Senacie zostały zgłoszone poprawki. Ustawa ponownie została skierowana… » więcej 2024-06-04, godz. 12:50 Gorzów Wielkopolski czy Gorzów – konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy miasta Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego na Gorzów. Potrwają one do 2 sierpnia br. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. poinformował… » więcej 2024-06-04, godz. 12:50 GIS: zanim pójdziesz nad wodę, sprawdź nasz "Serwis kąpieliskowy" Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał, że 1 czerwca w Polsce rozpoczął się sezon kąpielowy. Jednocześnie zaapelował, by przed wyjazdem nad kąpielisko… » więcej 2024-06-04, godz. 12:50 Dwaj obywatele Polski wśród kolejnych zabitych zakładników Hamasu (krótka) Dwóch z czterech kolejnych zabitych zakładników uprowadzonych przez Hamas to obywatele RP - wynika z informacji MSZ. » więcej 2024-06-04, godz. 12:50 Wrocław/ W Centrum Historii Zajezdnia uczczono rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku 35 lat temu Polska poszła drogą prowadzącą nas ku wolności, demokracji i suwerenności - powiedział wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń podczas obchodów… » więcej 2024-06-04, godz. 12:50 Warszawa/ Ponad 300 zainteresowanych kupnem odholowanych samochodów Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że zakończył się siódmy przetarg na sprzedaż odholowanych pojazdów. Wpłynęło ponad 300 ofert na blisko 40 samochodów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »