Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-31, godz. 16:50 MKiDN: "Bajkowy ogród" na Dzień Dziecka; spotkajmy się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów W sobotę w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się piknik z okazji Dnia Dziecka. MKiDN zaprasza dzieci i dorosłych na swoje trzy stoiska w… » więcej 2024-05-31, godz. 16:50 Kaczyński o rannych żołnierzach: mamy prawo żądać od obecnej władzy, żeby zaczęła działać Mamy prawo żądać od obecnej władzy, żeby zaczęła działać i wydała instrukcje Straży Granicznej, Wojsku Polskiemu i policji, aby tego rodzaju wydarzenia… » więcej 2024-05-31, godz. 16:50 Słowacja/ Wzmaga się internetowy hejt wobec dziennikarzy Na Słowacji wzmaga się mowa nienawiści wobec dziennikarzy. W sieci pojawił się kolaż zdjęć przedstawiających „dziennikarzy do odstawki”. Na fotografiach… » więcej 2024-05-31, godz. 16:50 Sejm Dzieci i Młodzieży z nową formułą w 2024 r. Z okazji jubileuszowej, 30. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży organizatorzy zdecydowali o wprowadzeniu nowej formuły. Zmianą, którą warto odnotować, jest oddanie… » więcej 2024-05-31, godz. 16:50 Blinken: prezydent Biden zgodził się na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji (opis) Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że prezydent Joe Biden zaaprobował użycie przez Kijów amerykańskiej broni na terytorium Rosji, poinformowała… » więcej 2024-05-31, godz. 16:50 Kierownictwo PAP: Polska Agencja Prasowa doświadczyła cyberataku; pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń Polska Agencja Prasowa doświadczyła cyberataku; informacje niezbędne do wyjaśnienia charakteru tego groźnego incydentu są przekazywane właściwym służbom… » więcej 2024-05-31, godz. 16:40 Francja/ Władze odwołały udział Izraela w targach zbrojeniowych Eurosatory Udział firm izraelskich w targach przemysłu obronnego Eurosatory został odwołany decyzją władz francuskich - powiadomili w piątek organizatorzy. W targach… » więcej 2024-05-31, godz. 16:40 Gdańsk/ Prezydent Dulkiewicz przekazała radzie miasta raport o stanie miasta Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała radzie miasta 'Raport o stanie miasta Gdańska za 2023 rok'. Teraz będzie przedstawiony oraz poddany debacie… » więcej 2024-05-31, godz. 16:30 NFZ: szpitale będą karane finansowo za małą dostępność znieczuleń okołoporodowych Prezes NFZ podpisał zarządzenie, które wprowadza system nagradzania szpitali za zwiększenie odsetka znieczuleń w porodach naturalnych. Szpitale, które nie… » więcej 2024-05-31, godz. 16:30 Warszawa/ Trzy firmy zainteresowane rozbudową Systemu Informacji Parkingowej Otworzyliśmy oferty w przetargu na I etap budowy Systemu Informacji Parkingowej. Instalacją kilkudziesięciu tablic z informacją o liczbie wolnych miejsc na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »