Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-15, godz. 07:20 Paryż - Chińczyk Ma Long otrzymał szansę na szósty złoty medal Najbardziej utytułowany tenisista stołowy w historii igrzysk olimpijskich Chińczyk Ma Long stanie w Paryżu przed szansą zdobycia szóstego złotego medalu… » więcej 2024-05-15, godz. 07:20 Warmińsko-mazurskie/ Kierowca zginął w wypadku pod Węgorzewem Kierowca zginął w środę rano w wypadku samochodowym między wsiami Perły i Krynki pod Węgorzewem. Samochód, który prowadził, rozpadł się na pół. » więcej 2024-05-15, godz. 07:10 Indonezja/ Trwają poszukiwania 35 osób zaginionych po powodziach na Sumatrze Trwają poszukiwania 35 osób zaginionych wskutek powodzi, które w trakcie weekendu dotknęły indonezyjską prowincję Sumatra Zachodnia. Liczba ofiar śmiertelnych… » więcej 2024-05-15, godz. 07:10 Bartosz Panek: wciąż żywa jest żałoba po pegeerach (wywiad) Wciąż żywa jest żałoba po pegeerach. Chociaż były one nieidealne, zhierarchizowane, wręcz patriarchalne, a czasami przemocowe, to w odczuciu moich bohaterów… » więcej 2024-05-15, godz. 07:10 Federacja konsumentów i przetwórcy mleka chcą wyłączenia opakowań po mleku z systemu kaucyjnego Federacja Konsumentów i Związek Polskich Przetwórców Mleka oceniły, że wprowadzenie do systemu kaucyjnego opakowań po produktach mlecznych od 1 stycznia… » więcej 2024-05-15, godz. 06:50 Na maturze egzaminy z matematyki i języka francuskiego na poziomach rozszerzonych Maturzyści w środę rano przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będą pisemne egzaminy z języka francuskiego… » więcej 2024-05-15, godz. 06:50 Kraków/ Kierowca autobusu MPK zginął w zderzeniu z innym autobusem Kierowca autobusu MPK zginął w zderzeniu dwóch autobusów, do którego doszło w środę nad ranem na ulicy Igołomskiej w Krakowie. Pojazdami podróżowali… » więcej 2024-05-15, godz. 06:40 Sondaż dla "Rz": Polacy źle oceniają słowa Tuska o PiS jako zdrajcach Większość ankietowanych nie zgadza się z premierem, że Zjednoczona Prawica to 'płatni zdrajcy, pachołki Rosji' - wynika z sondażu IBRiS dla 'Rzeczposp… » więcej 2024-05-15, godz. 06:20 Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie Teleskop Jamesa Webba najprawdopodobniej wykrył atmosferę wokół odległej o 41 lat świetlnych planety 55 Cancri e. To jak dotąd najlepszy w historii dowód… » więcej 2024-05-15, godz. 06:20 Cięcie cesarskie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko niepowodzenia szczepienia przeciwko odrze Dzieci urodzone przez cięcie cesarskie powinny bezwzględnie otrzymać dwie dawki szczepionki przeciwko odrze w celu zapewnienia skutecznej ochrony przed tą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »