Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-31, godz. 15:00 Biedroń: uznanie Trumpa winnym drastycznie wpłynie na wynik wyborów w USA Uznanie Donalda Trumpa za winnego w procesie w sądzie stanowym drastycznie wpłynie na wynik jesiennych wyborów w USA - uważa współprzewodniczący Nowej Lewicy… » więcej 2024-05-31, godz. 15:00 Gawkowski: w sprawę ataku hakerskiego na PAP pilnie został włączony premier (krótka5) W sprawę ataku hakerskiego na PAP został włączony w sposób pilny premier Donald Tusk, który też już po kilku minutach wszystko wiedział - podkreślił… » więcej 2024-05-31, godz. 15:00 Gawkowski: wszystko wskazuje, że mamy cyberatak na PAP ze strony rosyjskiej (krótka6) Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z cyberatakiem, który został skierowany ze strony rosyjskiej - podkreślił w piątek wicepremier, minister cyfryzacji… » więcej 2024-05-31, godz. 15:00 USA/ NASA: start pierwszego załogowego statku Starliner odbędzie się w sobotę Strat pierwszego załogowego statku Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się w sobotę z przylądku Canaveral na Florydzie - podała… » więcej 2024-05-31, godz. 14:50 KuCard uruchamia nowy program bonusowy typu cashback: zwroty gotówki w ramach wszystkich zakupów (MediaRoom) VICTORIA, Seszele, 31 maja 2024 r. /PRNewswire/ -- W ramach KuCard, najnowocześniejszej karty debetowej Visa firmy KuCoin, od 1 czerwca 2024 r. (uniwersalnego… » więcej 2024-05-31, godz. 14:50 Dobrzyński: ABW podjęła działania ws. prawdopodobnego cyberataku na Polską Agencję Prasową (krótka3) W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, ABW we… » więcej 2024-05-31, godz. 14:50 Gawkowski o rzekomej depeszy PAP: wszystko wskazuje na cyberatak (krótka4) Depesza PAP w sprawie częściowej mobilizacji jest nieprawdziwa - podkreślił w piątek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Rozpoczęliśmy… » więcej 2024-05-31, godz. 14:50 Leszczyna: Jerzy Szafranowicz kandydatem na stanowisko wiceministra zdrowia Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że kandydatura Jerzego Szafranowicza na stanowisko wiceministra zdrowia jest rozważana. 'Będę prosiła pana… » więcej 2024-05-31, godz. 14:50 Włochy/ W związku ze szczytem G7 przywrócone zostaną kontrole graniczne Włochy przywracają kontrole na swoich granicach w dniach od 5 do 18 czerwca w związku ze szczytem przywódców państw G7 w Apulii - poinformowało w piątek… » więcej 2024-05-31, godz. 14:40 W serwisie PAP ukazała się nieprawdziwa depesza o mobilizacji (krótka) W serwisie PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza pod tytułem: 'Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »