Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-31, godz. 12:50 Ukraina/ Media: drony SBU zniszczyły na Krymie rosyjski radar dalekiego zasięgu Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyły na Krymie rosyjską stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu o wartości 100 mln dolarów, z pomocą… » więcej 2024-05-31, godz. 12:50 Zakopane/ Uczczono 80. rocznicę niemieckiej egzekucji 20 Polaków Przy pomniku ofiar zbrodni hitlerowskiej w zakopiańskich Kuźnicach uczczono w piątek 80. rocznicę rozstrzelania 20 Polaków - był to niemiecki odwet za zabicie… » więcej 2024-05-31, godz. 12:50 Kaśka Sochacka jest pasjonatką piłki nożnej Podczas nadchodzących Mistrzostw Europy w piłce nożnej, na których wystąpi reprezentacja Polski, Kaśka Sochacka może mieć nie lada problem, by swoje muzyczne… » więcej 2024-05-31, godz. 12:40 Chorwacja/ Polacy na 3. miejscu w rankingu przyjazdów przed sezonem turystycznym W miesiącach poprzedzających sezon turystyczny Chorwację odwiedziło 3,4 mln turystów - o 10 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Polacy okazali się jednymi… » więcej 2024-05-31, godz. 12:30 Puszczyk w Kampinosie odniósł największy sukces lęgowy od 18 lat To najlepszy rok pod względem sukcesu lęgowego puszczyka w Kampinoskim Parku Narodowym (KPN) od 18 lat - poinformował KPN w mediach społecznościowych. Z dostępnych… » więcej 2024-05-31, godz. 12:20 Energa/ Na słupach energetycznych spółki mieszka 1/4 populacji bociana białego w Polsce Według szacunków, na specjalnie montowanych platfromach na słupach energetycznych należących do Energi mieszka nawet 1/4 polskiej populacji bociana białego… » więcej 2024-05-31, godz. 12:20 Hikvision publikuje swój szósty raport ESG, w którym podkreśla konsekwentną realizację idei „Technologii dla Dobra”… HANGZHOU, Chiny, 31 maja 2024 r. /PRNewswire/ -- Hikvision opublikowała raport ESG za rok 2023. Spółka już szósty rok z rzędu podsumowuje swoją działalność… » więcej 2024-05-31, godz. 12:20 Dzień Dziecka w stolicy - także dla całych rodzin (aktl.) Z okazji Dnia Dziecka w stolicy najmłodsi mogą wziąć udział m.in. w grze terenowej w Łazienkach, obejrzeć film w Centrum Nauki Kopernik, uczestniczyć w… » więcej 2024-05-31, godz. 12:20 USA/ Media: wyrok skazujący na Trumpa nie wpłynie znacząco na kampanię prezydencką Amerykańskie media twierdzą, że wyrok skazujący na byłego prezydenta Donalda Trumpa nie wpłynie zasadniczo na dynamikę trwającej kampanii wyborczej. Wyborcy… » więcej 2024-05-31, godz. 12:20 W. Brytania/ Resort obrony: już 500 tys. Rosjan zabitych lub rannych na Ukrainie Całkowita liczba rosyjskich ofiar wojny na Ukrainie od jej rozpoczęcia w lutym 2022 roku - uwzględniając łącznie zabitych i rannych - prawdopodobnie osiągnęła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »