Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-05-31, godz. 06:10 French Open - w piątek najpierw Hurkacz, potem Świątek Dwoje polskich tenisistów rozegra w piątek mecze 3. rundy French Open w Paryżu. Około godziny 15. rozstawiony z numerem ósmym Hubert Hurkacz zmierzy się… » więcej 2024-05-31, godz. 06:10 Włochy/ Władze Rimini i okolicznych miejscowości apelują o zwiększenie obecności policji Władze miasta Rimini i 27 okolicznych gmin zaapelowały do rządu Włoch o natychmiastowe wzmocnienie sil policji w tym rejonie, by zagwarantować bezpieczeństwo… » więcej 2024-05-31, godz. 06:00 Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w czasie ciąży może szkodzić mózgowi dziecka Eskpozycja kobiet ciężarnych na zanieczyszczenia powietrza ma związek z nieprawidłowościami w mózgu potomstwa, które mogą przyczyniać się do pogorszenia… » więcej 2024-05-31, godz. 05:40 Prognoza pogody na 31 maja i 1 czerwca Jak informuje IMGW nad Europą przeważać będzie wpływ niżów, jedynie krańce zachodnie kontynentu znajdą się pod wpływem wyżu znad Atlantyku. Polska… » więcej 2024-05-31, godz. 05:40 Włochy/ Wiceminister kultury: dosyć z piosenkami ze słowami pogardy wobec kobiet Należy zaprzestać finansowania ze środków publicznych wytwórni muzycznych, które produkują utwory z tekstami wyrażającymi brak szacunku dla kobiet - oświadczył… » więcej 2024-05-31, godz. 05:10 Chiny/ Straż pożarna: rowery i skutery elektryczne przyczyną ponad 10 tys. pożarów Rowery i skutery z napędem elektrycznym były przyczyną ponad 10 tys. pożarów w Chinach w tym roku - poinformowały w czwartek chińskie służby ratunkowo-gaśnicze… » więcej 2024-05-31, godz. 05:00 Litwa/ Prezydent zamierza upominać się o szybszą pomoc wojskową dla Ukrainy Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił w czwartek, że będzie podnosić na forach międzynarodowych kwestię rozbieżności w działaniach i słowach sojuszników… » więcej 2024-05-31, godz. 05:00 "Rz": Rosyjski sabotaż wznieca ogień Restauracja w Gdyni, magazyn palet pod Warszawą, fabryka farb we Wrocławiu i centrum budowlane w Gdańsku - to seria usiłowań i podpaleń na zlecenie GRU -… » więcej 2024-05-31, godz. 04:30 Turkmenistan/ Władze ingerują w coraz bardziej osobiste aspekty życia Władze w Turkmenistanie coraz bardziej ingerują w życie osobiste obywateli. Pary trzymające się za ręce karane są mandatami, a władze sprawdzają również… » więcej 2024-05-31, godz. 04:20 Paryż - liczebność polskich ekip a medale (dokumentacja) W ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio trzy lata temu Polskę reprezentowało 211 sportowców. Była to najmniej liczna ekipa od igrzysk w Atenach w 2004… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »