Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 03:10 Wybory do PE/ PiS zdecydowanym zwycięzcą wyborów wśród Polaków w USA Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ponad 51 proc. poparcia Polaków, głosujących w Stanach Zjednoczonych w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z opublikowanych… » więcej 2024-06-10, godz. 03:10 Wybory do PE/ Premier Włoch: w G7 i UE nasz rząd jest silniejszy od wszystkich poprzednich Premier Włoch Giorgia Meloni, której partia Fratelli d'Italia (Bracia Włosi) wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego, uzyskując około 28 procent głosów… » więcej 2024-06-10, godz. 03:00 Late poll Ipsos: Belka, Lewandowski, Dworczyk, Kobosko, Śmiszek - niepewni swoich mandatów do PE Kandydaci PiS Michał Dworczyk i Arkadiusz Mularczyk; Michał Kobosko z Trzeciej Drogi; Marek Belka oraz Krzysztof Śmiszek z Lewicy, a także Janusz Lewandowski… » więcej 2024-06-10, godz. 02:50 Late poll: po raz pierwszy od 2015 roku PiS nie ma najlepszego wyniku w wyborach (aktl.) To pierwsze wybory od 2015 r., w których Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnęło najlepszego wyniku w wyborach ogólnopolskich. W niedzielę w wyborach do Parlamentu… » więcej 2024-06-10, godz. 02:50 Late poll Ipsos: Trzecia Droga i Lewica straciły najwięcej elektoratu w porównaniu z wyborami z 2023 r. (aktl.) W wyborach do PE na Trzecią Drogę zagłosowało mniej niż połowa wyborców, którzy poparli ją w wyborach do Sejmu w 2023 r. Na Lewicę - niespełna 60 proc… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Wybory do PE/ W Szwecji zwycięstwo socjaldemokratów, skrajna prawica z czwartym wynikiem W Szwecji w wyborach do PE zwyciężyła opozycyjna Partia Robotnicza-Socjaldemokraci (24,9 proc.) przed rządzącą krajem centroprawicową Umiarkowaną Partią… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Late poll Ipsos: PiS z najwyższym poparciem wśród rolników; KO - wśród właścicieli firm i w dużych miastach (… Z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu wynika, że wśród rolników zdecydowanie najwyższe poparcie w wyborach do PE uzyskał PiS - 61,6 proc. Na… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Węgry/ Wybory samorządowe: zacięta walka o fotel burmistrza Budapesztu W Budapeszcie wyścig pomiędzy dwoma kandydatami na burmistrza będzie trwał do samego końca. Po podliczeniu 97,5 proc. oddanych głosów obecny burmistrz Gergely… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Late poll Ipsos: 29,5 proc. wyborców do 29. roku życia zagłosowało na Konfederację (aktl.) 29,5 proc. wyborców między 18. a 29. rokiem życia oddało głos na Konfederację - wynika z badania late poll Ipsos dla TVN, TVP i Polsat. Młodzi wyborcy głosowali… » więcej 2024-06-10, godz. 02:20 Wybory do PE/ Wstępne wyniki: EPL - 26 proc.; S&D - 19 proc.; liberałowie - 11,5 proc. (synteza) Europejska Partia Ludowa (EPL) otrzyma 189 mandatów w Parlamencie Europejskim (26 proc.), socjaldemokraci z S&D - 135 (19 proc.), liberałowie - 83 (11,5 proc.)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »