Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dwie handlowe niedziele w miesiącu i podwójne wynagrodzenie. Sejm działa

Do pierwszego czytania w Sejmie wpłynął projekt ustawy liberalizujący zakaz handlu w niedziele. Dokument dotyczy zwiększenia liczby niedziel handlowych i podwojenia wynagrodzenia za pracę w ten dzień.
Reklama
  • Grupa posłów z Polska2050 wniosła w kwietniu do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy.
  • Teraz dokument skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu

Zakaz handlu w niedziele ma szansę zostać zliberalizowany. Przedstawicielem wnioskodawców w tej sprawie jest Ryszard Petru.



Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu? Sejm zdecyduje

Poselski projekt dotyczy zwiększenia liczby niedziel, w których handel w placówkach niebędących placówkami zwolnionymi z zakazu na podst. art. 6 ustawy jest dozwolony przez umożliwienie działalności w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu, rozszerzenie uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedzielę (200% wynagrodzenia za pracę w niedzielę, wolny od pracy inny dzień oraz co najmniej 2 niedziele w miesiącu kalendarzowym).

Ponadto zakaz ma nie obowiązywać również w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia. Dotyczy to również niedzieli bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

 

 

Autorzy dokumentu wskazują, że zmiany dotyczą całego społeczeństwa. Zwiększy swobodę wyboru konsumentów co do czasu i miejsca zakupów. Ponadto nastąpi wzrost zatrudnienia i dochodów pracowników handlu. Gwarancje wolnych dni i weekendów sprawiają, że większa liczba dni pracy w niedziele w znikomym stopniu wpłynie na pracowników i ich rodziny.

Będzie więcej handlowych niedziel? shutterstock
Będzie więcej handlowych niedziel? shutterstock

Ustawa liberalizująca zakaz handlu przypomina przepisy z 2018 r.

Proponowany przez posłów Polska2050 projekt ustawy o liberalizacji zakazu handlu w niedziele to powrót do roku 2018 r., kiedy obowiązywał stan przejściowy. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu był dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel mógł wtedy otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła będzie dotyczyła pozostałych właścicieli innych sklepów.

Obecna ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Jak głosi: W niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu (w tym osobie wykonującej pracę w placówce handlowej na podstawie umowy prawa cywilnego jak np. umowa zlecenia) wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Zakaz ten nie ma zastosowania w pewnych wyjątkach.

Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni powierzono Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (56)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca