Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

7 na 10 Europejczyków uważa, że przyjmuje się zbyt wielu imigrantów w ich kraju

Fala imigracji w ostatnich latach wywołuje rosnący sceptycyzm i podejrzliwość mieszkańców Europy. Siedmiu na dziesięciu Europejczyków uważa, że ich kraj przyjmuje zbyt wielu imigrantów. 

Kryzys migracyjny. 7 na 10 Europejczyków uważa, że przyjmuje się zbyt wielu imigrantów w ich kraju
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Blisko 9 na 10 mieszkańców Europy uważa, że UE musi podjąć więcej działań w kwestii nielegalnej imigracji
  • Największymi problemami w Europie są obronność i imigracja: ponad 70% badanych tak uważa
  • Czy to kryzys imigracji w Europie?

 

Imigrantów jest zbyt dużo? 9 na 10 Europejczyków chce więcej działań w kwestii nielegalnej imigracji

Siedmiu na dziesięciu Europejczyków sądzi, że przyjętych zostało zbyt wielu imigrantów i ich kraju. To wynik ankiety przeprowadzonej w kwietniu 2024 roku przez BVA Xsight dla ARTE GEIE. Badanie zostało przeprowadzone w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej na reprezentatywnej próbie 22,7 tys. osób w wieku powyżej 15 lat.

 

Wykres: Liczba respondentów, którzy uważają, że ich kraj przyjmuje zbyt wielu imigrantów - badanie BVA Xsight dla ARTE GEIE

Reklama

Źródło: BVA Xsight, El Pais.

 

Tylko 39% mieszkańców Europy uważa, że nasz kontynent potrzebuje obecnie imigracji. Wśród tych, którzy opowiadają się za większą imigracją w Europie, przeważa pogląd, że jest to potrzebne, aby zrekompensować niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Co więcej, blisko 9 na 10 Europejczyków (85%) uważa, że Unia Europejska musi podjąć więcej działań w celu zwalczania nielegalnej migracji. Jeśli chodzi o środki proponowane w tym zakresie, 74% Europejczyków chce wprowadzenia limitów migrantów na kraj.

Reklama

Imigracja jest postrzegana jako problem przez ponad połowę Europejczyków. To kwestia kontrowersyjna szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Kraje, w których najwięcej osób uważa imigrację za problem to Bułgaria (74%), Czechy (73%), Węgry (68%) oraz Cypr (68%)

 

Czytaj również: Cel inflacyjny jest wyssany z palca. Noblista porównał skuteczność banku centralnego do dedukcji swego psa

 

Wykres: “Ogółem, czy uważasz, że imigracja jest problemem dla twojego kraju?”

Reklama

Źródło: ARTE GEIE, BVA Xsight.

 

Co ciekawe, tam, gdzie przyjmuje się najwięcej imigrantów, większość społeczeństwa nie uważa tego za problem. Włochy są krajem, który w 2023 roku przyjął największą liczbę migrantów w Europie, bo ponad 157 tys. osób. Jednak tylko 44% ankietowanych w badaniu BVA Xsight uznało imigrację za problem, a tylko 14% za główny problem kraju.

Podobnie jest w Grecji, Hiszpanii, które również są w ścisłej czołówce (drugie oraz trzecie miejsce w Europie) pod względem liczby przyjętych imigrantów. Tam, tylko 11% respondentów uznało imigrację za główny problem kraju. Jednak jest to raczej efekt innych kłopotów w gospodarce, bowiem w Grecji 90% osób uważa, że kraj przyjmuje zbyt wielu imigrantów.

 

Zobacz także: Rezerwy złota największe od 45 lat! Agresywny plan Glapińskiego. Banki centralne rzuciły się na metal

Reklama

 

Wykres: Odpowiedzi na pytanie “Ogółem, czy uważasz, że imigracja jest problemem dla twojego kraju?” - badanie BVA Xsight


Źródło: ARTE GEIE, BVA Xsight.

 

Tylko jedna trzecia ankietowanych Europejczyków uważa, że decyzje Unii Europejskiej mają pozytywny wpływ na ich życie. Tylko w jednym kraju większość uważa, że UE pozytywnie wpłynęła na życie obywateli. Jest to Portugalia, gdzie sądzi tak 51% ludzi.

Reklama

Kryzys wiary w UE ma miejsce we Francji i Czechach, gdzie tylko 21% osób uważa, że decyzje Unii pozytywnie wpłynęły na codzienność. Marnie na poczynania UE patrzą również Węgrzy (24% pozytywnych odpowiedzi) oraz Holendrzy (26%).

W całej populacji krajów Unii Europejskiej tylko 9% przyznaje, że czuje się bardziej Europejczykami niż przedstawicielami własnego kraju. Jednak większość krajów UE chciałaby, aby wspólna polityka europejska została wzmocniona, zwłaszcza w zakresie obrony (72%) i imigracji (70%).

 

Wykres: Odpowiedzi na pytanie: “Według twej opinii, Europa powinna wzmocnić wspólną politykę w zakresie…” 

Reklama

Źródło: ARTE GEIE, BVA Xsight.

 

Jeśli chodzi o gospodarkę Europy, to 73% ankietowanych optymistycznie patrzy na swoją osobistą przyszłość. Jednak 57% badanych uważa, że sytuacja gospodarcza w UE pogorszyła się, a 63% ma takie samo zdanie na temat koniunktury we własnym kraju.

 

Link do pełnego raportu z badania: Concerns and perceptions of EU Citizens.

Reklama

 

Zobacz również: Kryzys inflacji. 33% młodych osób obawia się bezdomności. Nieruchomości poza zasięgiem

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej