Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Duża zmiana w handlu produktami świeżymi. Nowy obowiązek w sklepach

Czy sklepy w Polsce będą miały obowiązek oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów? Taki był pomysł rządu. Wiceminister rolnictwa podaje, że w resorcie są prowadzone prace analityczno-koncepcyjne mające na celu wprowadzenie takich oznaczeń.
Reklama
  • Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, mówi, że ministerstwo zleciło przeprowadzenie badania konsumenckiego mającego na celu sprawdzenie czy konsumenci zainteresowani są znakowaniem świeżych owoców i warzyw.
  • W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi są prowadzone prace analityczno-koncepcyjne mające na celu wprowadzenie oznaczania grafiką przedstawiającą flagę państwa pochodzenia w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw

W swoich przedwyborczych obietnicach Koalicja Obywatelska mówiła o wprowadzeniu w sklepach obowiązku oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów. Czy ten postulat jest realizowany? O to dopytują posłanki Marzena Machałek oraz Maria Koc. 

Czy będzie obowiązek oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach? Są prowadzone prace analityczno-koncepcyjne

Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, mówi, że ministerstwo zleciło przeprowadzenie badania konsumenckiego mającego na celu sprawdzenie czy konsumenci zainteresowani są znakowaniem świeżych owoców i warzyw grafiką przedstawiającą flagę państwa pochodzenia.

Polska jest wiodącym producentem żywności, w tym przede wszystkim owoców, mięsa (drób, wieprzowina), przetworów mlecznych. Polskie produkty żywnościowe są sprzedawane przede wszystkim na krajowym rynku i na półkach sklepowych są w przeważającej większości. Przypomnijmy, że według danych Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji udział w sprzedaży produktów pochodzenia polskiego w sklepach wielkopowierzchniowych w odniesieniu do np. do: mięsa to ponad 96%, przetworów mięsnych to 98%, mleka i produktów mlecznych to 97%, jaj to 97%, warzyw i owoców to 76%.

Michał Kołodziejczak podaje, że intencją MRiRW jest, aby taka współpraca sieci z krajowymi, lokalnymi dostawcami jeszcze bardziej się rozwijała i aby w sklepach oferowano więcej polskich, lokalnych produktów. Jednak dobór środków zapewniających realizację tego celu powinien być wypracowany i uzgodniony zarówno z przedstawicielami producentów rolnych jak i przedstawicielami handlu. - Wprowadzone rozwiązania nie mogą być sprzeczne z zasadami jednolitego rynku - podkreśla.

- Wychodząc naprzeciw potrzebie realizacji projektu wprowadzającego obowiązek oznaczenia flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi są prowadzone prace analityczno-koncepcyjne mające na celu wprowadzenie oznaczania grafiką przedstawiającą flagę państwa pochodzenia w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw. Obecnie przepisami UE został określony obowiązek wskazania kraju pochodzenia dla świeżych owoców i warzyw. W przepisach krajowych przewiduje się rozszerzenie tego obowiązku o umieszczanie flagi kraju pochodzenia świeżych owoców i warzyw. Wprowadzenie prawnego obowiązku w zakresie wymogu oznakowania świeżych owoców i warzyw krajem pochodzenia i grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia, wymaga przeprowadzenia badania ankietowego wśród konsumentów. Jest to niezbędne dla potrzeby przeprowadzenia procesu notyfikacji Komisji Europejskiej takiego projektu prawnego - informuje Michał Kołodziejczak.

Obecnie Ministerstwo zleciło przeprowadzenie badania konsumenckiego mającego na celu sprawdzenie czy konsumenci zainteresowani są = znakowaniem świeżych owoców i warzyw grafiką przedstawiającą flagę państwa pochodzenia.

Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

Wiceminister wyjaśnia, że odpowiednie przepisy wprowadzone zostałyby w drodze nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i stanowiłyby dodatkowy element kontroli dotychczas wykonywanej przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Nie wywiązywanie się z tego obowiązku sankcjonowane byłoby wg systemu
kar za naruszenie prawa żywnościowego określonego już w art. 40 a ust. 1 pkt 3) i 4) ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca