REKLAMA

Ogrzewanie będzie droższe. Wiadomo, o ile wzrosną stawki

2024-04-18 13:46
publikacja
2024-04-18 13:46

Maksymalna cena sprzedaży ciepła wzrośnie w II poł. 2024 r. o 15 proc., a w I poł. 2025 r. o 30 proc., a docelowo rząd chce przywrócić stosowanie wyłącznie cen wynikających z taryfy lub cennik sprzedawcy - podano w OSR do projektu ustawy o niepełnym odmrożeniu cen energii.

Ogrzewanie będzie droższe. Wiadomo, o ile wzrosną stawki
Ogrzewanie będzie droższe. Wiadomo, o ile wzrosną stawki
fot. Daniel Dmitriew / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Projektowana zmiana przepisów zakłada przedłużenie działania mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do 30 czerwca 2025 r., co stanowi powielenie rozwiązania już zastosowanego w ustawie z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

W projekcie ustawy proponuje się wprowadzenie zmian do obowiązujących przepisów.

Przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję i wykonujące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ciepła, jak i przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ciepła, która nie wymaga uzyskania koncesji, lub zwolnione z obowiązku przedkładania taryf dla ciepła do zatwierdzania Prezesowi URE, będą samodzielnie obliczać i wprowadzać do stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi maksymalną cenę dostawy ciepła dla danego systemu ciepłowniczego z uwzględnieniem cen i stawek opłat w każdej grupie taryfowej, powiększonych w stosunku do cen i stawek opłat stosowanych na dzień 30 września 2022 r. odpowiednio o:

b) o 46 proc. - w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.,

c) o 52 proc. - w okresie od 1 stycznia 2025 do 30 czerwca 2025 r.

"Zastosowany w projekcie ustawy punkt odniesienia dotyczy cen stosowanych w dniu 30 września 2022 r., co za tym idzie przyjęty w projekcie ustawy wzrost cen i stawek opłat uwzględnia już zastosowany zgodnie z obowiązującym przepisami wzrost ceny i stawek opłat o 40 proc., stąd odpowiednio od 1 lipca 2024 r. i od 1 stycznia 2025 r. te ceny i stawki zostaną powiększone maksymalnie o odpowiednio o 15 proc. i 30 proc." - napisano.

"Tą drogą zaprojektowano ścieżkę stopniowego wygaszania wsparcia dla odbiorców ciepła, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy w celu ostatecznego przywrócenie do stosowania wyłącznie cen wynikających z taryfy lub cennik sprzedawcy" - dodano.

Kolejne rozwiązanie przewidziane w projekcie to obwarowanie maksymalnej ceny ciepła limitem kwotowym wynikającym z wprowadzenia nowej wysokości kwoty średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, tak aby nie doszło do nadmiernych wzrostów cen ciepła.

Zaproponowana zmiana wprowadza wyszczególnienie obowiązywania określonej wysokości tej kwoty na konkretny czas obowiązywania ustawy, jak również w podziale na źródła ciepła:

- do dnia 30 czerwca 2024 r. wysokość średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą została utrzymana na dotychczasowym poziomie:

a) 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym,

b) 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła;

- począwszy od 1 lipca 2024 r. dla wszystkich źródeł ciepła:

a) od dnia 1 lipca 2024 r do dnia 31 grudnia 2024 r. zastosowanie znajdzie kwota 119,39 zł/GJ netto,

b) od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 30 czerwca 2025 r. zastosowanie znajdzie kwota 134,97 zł /GJ netto.

W rozliczeniach z odbiorcami przedsiębiorstwa będą nadal zobligowane do stosowania ceny najkorzystniejszej dla odbiorców. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Komentarze (28)

dodaj komentarz
carlito1
Mój komentarz mówiący tylko "zobaczcie jak wygląda wykres gazu i USD" został usunięty ... A fakt jest taki, że dawno tak tanio nie było
goscgumka
Przecież nie tak dawno obecny płemieł życzył Polakom na święta i Nowy Rok ciepłej wody w kranie i kaloryferze, nazywając to luksusem. Nie pamiętacie?
inwestor.pl
Dojenie Poliniaków sezon 48.
manfred-weber
Ja wam Herr Thuske nie wybierałem......Mata co chceta......
Dobrze że mieszkam w domu jednorodzinnym więc mnie mogą POcałować....do 2027 gdy wejdą opłaty tzw dyrektywy "budynkowe" ETS2........POśmiewisko.....Kasa trzepana od frajerów z POwietrza.......POzdrawiam uśmiechniętą Polskę....
A tak na marginesie załatwiałem
Ja wam Herr Thuske nie wybierałem......Mata co chceta......
Dobrze że mieszkam w domu jednorodzinnym więc mnie mogą POcałować....do 2027 gdy wejdą opłaty tzw dyrektywy "budynkowe" ETS2........POśmiewisko.....Kasa trzepana od frajerów z POwietrza.......POzdrawiam uśmiechniętą Polskę....
A tak na marginesie załatwiałem wczoraj sprawę w Gliwicach .....Całe miasto wystawy sklepowe obklejone niejaką panią Kuczyńska-Budka jako kandydatka na prezydenta....Nieżle POstraszyli tych sprzedawców ,kto nie powiesi plakatu to go pewnie dojadą POdatkami...No faktycznie Gleiwitz jako stare niemieckie miasto pamięta czasy gdy na każdej wystawie można było oglądać portret Adolfa......Wraca stare w tym ThuskoReichu.....Apel do moderatora nie kasuj wpisu
polski7
Ale jaja, gaz tani jak kiedyś, a w Polsze ciągle ceny wojenne, a na pocieszenie ma być... drożej! LOL. Ten kraj to jeden wielki karton!
andregru
Ktoś musi zapłacić za nie rentowne kopalnie , przywileje górników itp.
goscgumka odpowiada andregru
Za socjal i setki miliardów datków na ukr również.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
salad77
ale przynajmniejj planeta nie spłonie

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki