Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Liczą, że dzięki rządowemu programowi popyt wystrzeli, a ceny mieszkań już "rosną jak szalone"

51
Podziel się:

Sprzedający nadal podbijają poziom cen mieszkań w ogłoszeniach sprzedaży. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w lutym w porównaniu do stycznia wzrosty pojawiły się w 13 z 17 badanych miast. Sprzedający liczą, że w drugiej połowie roku popyt wystrzeli dzięki programowi "Mieszkanie na start". Nie chcą więc obniżać cen, lecz testują coraz wyższe poziomy - przekonują eksperci.

Liczą, że dzięki rządowemu programowi popyt wystrzeli, a ceny mieszkań już "rosną jak szalone"
Sprzedający liczą, że w drugiej połowie roku popyt na mieszkania wystrzeli dzięki programowi „Mieszkanie na start” (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że największe podwyżki odnotowano w Katowicach (+7,7 proc.), Sosnowcu (+5,8 proc.) oraz Rzeszowie (+4,7 proc.). Spadki pojawiły się tylko w czterech miastach – w Radomiu (-3,9 proc.), Białymstoku (-3,7 proc.), Szczecinie (-0,6 proc.) oraz Gdyni (-0,3 proc.).

"Ceny mieszkań rosną jak szalone"

"Z kolei w porównaniu do poziomu przed rokiem zdecydowanie wyróżnia się Kraków. Z wzrostem o 39 proc. r/r "bije na głowę" inne badane miasta. Ponadto bardzo mocno wzrosły ceny mieszkań w Katowicach (+29 proc. r/r) i Warszawie (+28 proc. r/r). Warto też wspomnieć o Łodzi (+22% proc. ) i Wrocławiu (+21% proc.), w których wzrost przekroczył 20 proc." - czytamy w najnowszym raporcie.

Eksperci Expandera i Rentier.io przekonuje, że jeśli chodzi o przyszłość, to kluczowe znaczenie będzie miał zapowiadany program "Mieszkanie na start".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

"Będzie to prawdopodobnie jedyny czynnik, który w tym roku może przywrócić większy popyt. Obecnie prognozy mówią bowiem, że w tym roku nie zobaczymy obniżek stóp procentowych. W rezultacie oprocentowanie zwykłych kredytów hipotecznych pozostanie na obecnym, dość wysokim poziomie. Średnia dla oprocentowania stałego w ofertach kredytów z wysokim (powyżej 20 proc.) wkładem własnym wynosi 7,58 proc., a dla niskiego wkładu własnego (10 proc. wkładu) jest to 8,03 proc." - czytamy w raporcie

Projekt "Mieszkania na start"

"Mieszkanie na start", to nowy program na kredyt mieszkaniowy, któy ma zastąpić dotychczas funkcjonujący Bezpieczny kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy.

Kredytobiorcy kwalifikujący się do uzyskania pomocy finansowej mają otrzymać wsparcie w formie dopłat do rat. Wyższa pomoc zostanie skierowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi.

Wysokość dopłaty do rat będzie uzależniona od liczby dzieci znajdujących się w gospodarstwie domowym - od 1,5 proc. dla gospodarstw domowych, w których skład nie wchodzi żadne dziecko do 0 proc. dla gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci.

Zachowana również zostanie możliwość udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty części kredytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
king
miesiąc temu
Polecam Home Group Black za jakość ich inwestycji. Mieszkam w jednym z ich mieszkań na Śląsku i jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno projektu, jak i wykonania
Gdzie tu logi...
miesiąc temu
Za coś co jest warte realnie 300k zapłacić 500k do banku oddać 900 k (Czyli 600 000 zł w PLECY !!!!!!) Przez 30 lat nie będąc właścicielem, bo hipoteka. Pompując bańkę na cenach w PL gdy W Europie bańka pęka. Czy ktoś tu jeszcze myśli ?????!!!!!!!
Fiu, fiu, fiu
miesiąc temu
Gołym okiem widać że kupujący mieszkania są ordynarnie robieni w konia. Do stołu z państwową pomocą, trzęsącymi się rękami, natychmiast przysiadają się deweloperzy . Kredytobiorcom praktycznie zjadają cały pomocowy tort. Jedyne co dzisiaj się opłaca to budowa własnego domu, bo ceny materiałów stoją w miejscu, a nawet lekko spadają, więc warto walczyć o kredyt 0%, bo cała korzyść przypadnie budującemu dom w systemie gospodarczym. Zatem szukajcie ekip i budujcie sami, niczego nie kupujcie od deweloperów.
Byku
miesiąc temu
Dobre sobie. Miałem obsesję na punkcie przeglądania ogłoszeń na otodom. Ale nie zauważam tego co autor. Wszystko raczej stoi w miejscu, nawet dostrzegam spadki.
antymatoł
miesiąc temu
mieszkania wcale nie są droższe niz np 10 lat temu, nawet są tańsze. teraz 1m2 w Warszawie kosztuje mniej więcej dwie średnie pensje krajowe, w 2013 kosztował też mniej więcej dwie średnie pensje. nawet już w 2006 roku tez kosztował dwie średnie pensje. taniej było około 2001-2003 roku kiedy 1m2 kosztował 1,2-1,5 pensji. ale te czasy już nie wrócą
...
Następna strona