Politycy w całej Europie byli opłacani, by szerzyć rosyjską propagandę. Służby wkroczyły do akcji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Siatka rosyjskich szpiegów w kilku europejskich krajach, internetowy portal, który szerzył rosyjską propagandę i europejscy politycy, którzy za prorosyjskie treści mieli dostawać setki tysięcy euro. To informacje czeskich służb, które wykryły szpiegów w Pradze. Kolejni mieli działać także w Polsce. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła przeszukania i przesłuchania w Warszawie i w Tychach. Europejscy politycy od tygodni ostrzegają, że czasy pokoju w Europie się skończyły. Ostatnie godziny pokazują, czym może być rosyjska wojna hybrydowa i cybernetyczna.

Rosja walczy nie tylko z Ukrainą. Celem Kremla są też kolejne kraje w Europie, a narzędziami - szpiedzy i dezinformacja. - To jest kilka spraw, które łączą się w jedną całość prorosyjskiego wpływu, prorosyjskich agentów działających w Polsce i innych państwach - przyznaje Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.

W Pradze opłacano polityków kandydujących do Parlamentu Europejskiego

W centrum tych spraw ma być portal o nazwie Voice of Europe. Jego strona w Polsce już została zablokowana, dostępne pozostały tylko media społecznościowe. - Stworzono taki specjalny portal internetowy, który bezpośrednio uderzał w Polskę, osłabiał pozycję Polski na arenie międzynarodowej, uderzał w Ukrainę, uderzał też w organy Unii Europejskiej - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Mówiąc wprost, publikowano na portalu zmanipulowane informacje, fake newsy, stronnicze opinie i prorosyjskie treści. Działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego koordynowane były z czeskimi służbami. - Agresywne zachowania Federacji Rosyjskiej stanowią ogromne zagrożenie dla demokratycznych krajów Europy, także dla Republiki Czeskiej. Zagrożenia te przybierają różne formy: militarne, wywiadowcze oraz inne. Musimy to zaakceptować i być gotowi stawić im czoła - mówi Michal Koudelka, szef Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa Czech.

"To się dzieje. Rosja nas atakuje"
"To się dzieje. Rosja nas atakuje"TVN24

ZOBACZ TEŻ: Uznali rosyjski reżim za "największe zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju"

Praga miała być miejscem spotkań i opłacania europejskich polityków kandydujących w wyborach do europarlamentu przez osoby, którym zarzuca się szpiegostwo na rzecz Rosji. W Polsce ABW dokonała przeszukań w Warszawie i Tychach. Zabezpieczono nośniki elektroniczne i po kilkadziesiąt tysięcy euro oraz dolarów. We wpisie premiera Czech Petra Fiali na platformie "X" można przeczytać: "Czechy były początkiem całej operacji. Nasza praca i wysiłki prowadzą do tego, że inne kraje w Europie badają działalność prorosyjskich siatek szpiegowskich i stopniowo dochodzą do poważnych wniosków. Jednym z takich przykładów jest Polska. Nastąpią też działania w innych krajach".

- Rola służb wywiadowczych w takich sprawach jest kluczowa. Cieszy mnie, że nasze agencje działają tak, jak przystało na kraje demokratyczne - mówi Petr Pavel, prezydent Czech. Według europejskich mediów w rozpracowanie siatki szpiegów zaangażowane zostały służby z sześciu krajów, oprócz Polski i Czech na pewno jeszcze z Niemiec, bo tam też szpiedzy próbują infiltrować scenę polityczną. Na portalu Voice of Europe wypowiadali się działacze skrajnej francuskiej partii Zjednoczenie Narodowe, przedstawiciel fundamentalnej belgijskiej prawicy czy populiści z Alternatywy dla Niemiec.

Donald Tusk: nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości

Rok temu wszystkie udziały w spółce stojącej za portalem przejąć miał obywatel Polski, ale tropy prowadzą jeszcze do 2021 roku, kiedy polskie służby zatrzymały innego domniemanego rosyjskiego szpiega. - Za różne działania, takie pod przykrywką organizacji międzynarodowej, której nazwa łudząco przypominała poważne instytucje, działał z politykami, próbował tych polityków zachęcać do różnych działań, po prostu wykorzystując brak doświadczenia. - informuje minister Siemoniak. Europejskie stolice reagują na aferę szpiegowską. Czesi objęli sankcjami podejrzane firmy i osoby. W Berlinie rząd federalny ostrzega, że Kreml będzie dalej siał dezinformację i polaryzował społeczeństwo.

Tyszka: jak długo pozwolimy testować się Rosjanom?
Tyszka: jak długo pozwolimy testować się Rosjanom?TVN24

ZOBACZ TEŻ: Rosyjska siatka miała wpływać na polityków w Polsce i innych krajach. Czesi ją zdemaskowali

Na portalu Deutsche Welle można przeczytać wypowiedź szefowej niemieckiego MSW Nancy Faeser: "Niebezpieczeństwo, że Rosja będzie próbowała wywierać wpływ na niemiecką opinię publiczną między innymi poprzez cyberataki czy propagandę, wciąż rośnie". Takie działania można uznać za element wojny hybrydowej, a przed zagrożeniem, jakim dla Europy jest polityka Putina, w wywiadzie udzielonym kilku europejskim dziennikom przestrzega Donald Tusk. W wywiadzie m.in. dla "Gazety Wyborczej" mówi: "Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości. Jest realna, w gruncie rzeczy zaczęła się ponad dwa lata temu. To, co obecnie najbardziej niepokoi, to fakt, że możliwy jest dosłownie każdy scenariusz. Takiej sytuacji nie mieliśmy od 1945 roku". Stąd też ostrzeżenia, że jeżeli Władimir Putin nie przegra w Ukrainie, to jego agresja na wschodzie Europy może się nie zatrzymać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Polskie władze są w kontakcie ze słowackimi służbami. Trzeba wyjątkowej uwagi i przygotowania na każde zagrożenie w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Nie bez znaczenia są też ostre podziały polityczne, które Rosja lubi wykorzystywać.

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

Źródło:
Fakty TVN

Niektórzy mają zaburzenia żywieniowe, inni podejmują próby samobójcze - nastolatkowie pilnie potrzebujący psychoterapii. Lekarze radzą, by przeszli przez nią razem z rodzicami. To daje nieporównanie lepsze efekty niż terapia indywidualna - widać to wyraźnie w danych z Irlandii.

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Źródło:
Fakty TVN

Gdyby niebezpieczne odpady mieli legalnie zutylizować, to byłby to koszt blisko pół miliarda złotych. Zamiast tego beczki i mauzery przewozili na wynajęte posesje w sześciu województwach i zostawiali. Zatrzymano już 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadów. 

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

- Dziś, gdy odbudowujemy wymiar sprawiedliwości, nie możemy Krajowej Rady Sądownictwa opierać na ludziach, którzy mieli giętkie kręgosłupy i którzy w tym czasie awansowali - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Bartłomiej Przymusiński, komentując proponowaną przez parlament nowelizację ustawy o KRS. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram przyznała, iż "liczy na to, że głos środowiska sędziowskiego będzie wysłuchany" i rozmowy na temat przepisów zostaną wznowione ponownie.

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Źródło:
TVN24

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS