Inwestorzy i konsultanci z Londynu pracują nad projektem sześciu przewodów wysokiego napięcia, które łączyłyby Wyspy Brytyjskie z kontynentem amerykańskim, informuje The Telegraph. Ich koszt ma wynieść ponad 20 miliardów funtów, równowartość ponad 100 miliardów złotych, ale i tak powinny być one tańsze niż budowana elektrownia jądrowa Hinkley Point C, która kosztowała dotychczas 46 miliardów funtów (232 miliardy złotych). Gdyby się udało, byłoby to najdłuższe i przechodzące najgłębiej tego typu połączenie na świecie.

Przewody HV tak, jak kiedyś kable od telegrafu?

Połączenie między Zjednoczonym Królestwem (czy szerzej: Europą) i kontynentem amerykańskim rozwiązałoby największą bolączkę OZE, czyli produkcję energii wtedy, gdy wieje i jest słońce, a nie zawsze wtedy, kiedy pojawia się zapotrzebowanie. Moc ze Starego Kontynentu mogłaby płynąć, żeby wspomóc Amerykę podczas porannego szczytu, Ameryka z kolei wspierałaby nas podczas naszego wieczornego szczytu, bo tam byłaby pełnia dnia.

Cytowani przez The Telegraph eksperci mówią o transporcie mocy odpowiadającym kilku siłowniom jądrowym na dystansie około 5 600 kilometrów, z przewodami przechodzącymi momentami na głębokości 3,4 kilometra. Do niedawna takie połączenia byłyby niemożliwe do zrealizowania ze względu na wewnętrzne opory kabli, ale postępy w technologii materiałowej sprawiły, że udało się zejść ze stratami do poziomu zaledwie 3 procent na dystansie 1 000 kilometrów.

Proces produkcji przewodu morskiego wysokiego napięcia (c) NKT HV Solutions

Najgłębiej położony przewód znajduje się dziś na głębokości 1,6 kilometra w Morzu Śródziemnym. Chiny z kolei posiadają łącze o długości 3 000 kilometrów od 2018 (!) roku i wykorzystują dwukrotnie wyższe napięcie niż w zakładanym brytyjskim projekcie. Opisywany projekt prawdopodobnie będzie składał się z sześciu przewodów zgrupowanych w trzy pary, z których każdy będzie w stanie przetransportować 2 GW mocy. Daje to w sumie 12 GW mocy, nieco ponad 1/4 maksymalnego brytyjskiego zapotrzebowania.

Przedstawiciele duńskiej firmy NKT HV Solutions deklarują, że produkowane obecnie przewody są w stanie przesłać do 2 GW mocy. Dla porównania: największa w Polsce Elektrownia Bełchatów ma zainstalowane 5,1 GW mocy.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 4.8]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: