Mała przestroga przed podatkiem katastralnym (na przykładzie USA)

k_suchy
k_suchy

Ostatnio pojawiły się wpisy sugerujące, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem podatku katastralnego. Przeanalizujmy zatem na przykładzie Stanów czym może się to skończyć.

Powyższy obrazek to zrzut ekranu ze strony Zillow [1] (coś jak nasze otodom). Ten oto ładny domek dostępny jest na sprzedaż ze ~ $600k, w zachodniej części miasta Dallas w stanie Teksas.
Przy powierzchni ~ 250 m. kw wydaje się że jest to bardzo duży dom, jednak pamiętajmy że są to standardy amerykańskie oraz że dom jest z desek.

Taki dom ktoś młody mógł odziedziczyć w spadku po rodzicach czy dziadkach, może też mieszkać tam jakieś małżeństwo w wieku 50 lat, lub babcia w wieku 65 lat. Może być tak że ktoś kto kiedyś wybudował lub nabył ten dom dzisiaj pracuje za najniższą krajową w McDonalds. W Polsce często jest tak, że ktoś mieszka w mieszkaniu po rodzicach robiąc za minimalna (albo i mniej u Janusza).
Ktokolwiek by nie był "właścicielem" tej nieruchomości musi płacić co roku podatek w wysokości ok 2% od jej aktualnej wartości. Kwoty podatku oraz wycenę z poprzednich lat widać poniżej:

Żeby lepiej zrozumieć istotę problemu zobaczmy ile w Teksasie wynosi minimalna krajowa za jedną roboczogodzinę:
Krótkie szukanie w google pokazuje, że minimalna wypłata to $7.25 za godzinę i nie była zmieniana od 2009 roku! [2]

Przeliczając na zarobki roczne (brutto) daje to 12 * 160 * $7.25 = $13920

Czyli zestawiając razem:

Rok 2014:
 - Minimalna krajowa rocznie: $13920
 - Wartość nieruchomości:      ~$245k
 - Podatek:                               $6386
- Zostaje na życie:                   $7534         
    
Rok 2022:
 - Minimalna krajowa rocznie: $13920 
 - Wartość nieruchomości:      ~$552k 
- Podatek:                               $13254
- Zostaje na życie:                  $666    

Oznacza to że w przeciągu 8 lat sam wzrost cen nieruchomości spowodował, że kwota minimalnej krajowej wystarcza ledwo na spłatę wynajmu od państwa. Oczywiście zaraz podniosą się głosy aby podnieść minimalną krajową, jednak co z ludźmi którzy żyją z wcześniej zgromadzonych oszczędności, odsetek, czy mało płatnej pracy dorywczej?

Zanim pojawią się głosy, żeby dom sprzedać i zamieszkać gdzieś indziej. Przypomnijmy, że ten dom został kupiony za pieniądze raz opodatkowane oraz jego sprzedaż wiązać się będzie też z podatkiem (u nas też chcą to wprowadzić).
Finalnie, dlaczego zmuszać kogoś do opuszczenia swojego domu, tylko dlatego że nie ma z czego płacić haraczu za niego?

Może nazwijmy rzeczy po imieniu i powiedzmy sobie, że rząd planuje wywłaszczenie nieruchomości i zmianę "posiadania" na wieczysty wynajem.

Źródła:
[1] https://www.zillow.com/homedetails/8459-Shady-Grove-Rd-North-Richland-Hills-TX-76182/29216741_zpid/
[2] https://factorialhr.com/blog/texas-minimum-wage/

#usa #nieruchomości #wynajem #podatki #pit