Prąd i gaz drastycznie zdrożeją. Oto wyliczenia NBP

Na stronie Narodowego Banku Polskiego odnaleźć możemy najnowszy "Raport o inflacji". Dokument ten przedstawia ocenę Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą polskich i międzynarodowych procesów makroekonomicznych, które wpływają na krajową inflację. Ponieważ raport miał na celu nie tylko zbadanie dotychczasowych wydarzeń i procesów, ale także takich, które będą miały miejsce w przyszłości, obejmuje on również różniące się od siebie, możliwe scenariusze, w tym także odnoszące się do decyzji podejmowanych przez polskie władze. Jednym z takich scenariuszów jest zupełne wycofanie się z obecnie funkcjonujących rozwiązań osłonowych, które obniżają ceny energii i żywności. Jak takie wydarzenie wpłynie na ceny, inflację i polskie PKB? Na to pytanie odpowiada nam NBP.

Zdjęcie ilustracyjneBartekMagierowski, meegi / Adobe Stock
Zdjęcie ilustracyjne

Nawet 20 proc. wzrostu cen energii rok do roku i 6 proc. wzrostu cen żywności

Scenariusz radykalny, polegający na całkowitym wycofaniu się przez polski rząd z wszelkich tarcz antyinflacyjnych, zdaniem Narodowego Banku Polskiego poskutkowałby m.in. powrotem 5-procentowego VAT-u na żywność od kwietnia 2024 r. oraz wzrostem cen energii i gazu do poziomu taryf Urzędu Regulacji Energetyki od trzeciego kwartału tego roku. Co to oznacza w praktyce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NBP wylicza, że takie działanie spowodowałoby, że w krótkim terminie wzrost cen energii mógłby przekroczyć nawet 20 proc. (w ujęciu rok do roku). Przy żywności tempo to w czwartym kwartale 2024 r. wyniosłoby natomiast 6 proc. rdr.

Przewidywane zmiany cen energii i żywności w długim terminie

reklama

NBP zaznacza przy tym, że tak wyraźna dynamika wzrostu miałaby miejsce tylko w pierwszej fazie – a więc od razu po wyłączeniu rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych.

W tym scenariuszu ceny energii w 2024 r. w sumie miałyby wzrosnąć o 10,5 proc.a w 2025 r. i w 2026 r. spaść kolejno o: 0,9 proc. i 0,3 proc.. Przy przedłużeniu dotychczasowych działań osłonowych, zdaniem NBP, ceny energii w 2024 r. spadną z kolei o 1,2 proc., w 2025 r. wzrosną o 0,2 proc. a w 2026 r. znów spadną (tym razem o 0,3 proc.).

Ceny żywności w długim terminie, przy rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych, wzrosłyby natomiast o 4,7 proc. w 2024 r., o 4,0 proc.w 2025 r. i o 2,4 proc. w 2026 r. Scenariusz przedłużający tarcze przyniósłby przy tym wzrosty o: 2,4 proc. w 2024 r., 3,5 proc. w 2024 r. i 2,7 proc. w 2026 r.

Inflacja oraz PKB – różnice przy obydwu scenariuszach

Narodowy Bank Polski w swoim raporcie wskazał także na wpływ opisywanego scenariusza na inflację: bazową oraz CPI, a także polskiego PKB.

Według NBP rezygnacja z tarcz antyinflacyjnych oznaczać będzie silny wzrost inflacji CPI na przełomie 2024 i 2025 r. Według wyliczeń inflacja CPI w 2024 r. wyniesie w takim przypadku 5,7 proc. rdr, a w 2025 r.: 3,5 proc. Scenariusz przedłużenia działań osłonowych oznaczać ma z kolei inflację CPI na poziomie 3,0 proc. w 2024 r. i 3,4 proc. w 2025 r.

Widocznych różnic w kontekście tych dwóch lat nie zaobserwowano natomiast przy inflacji bazowej. Wycofanie działań osłonowych negatywnie zadziałać może natomiast na PKB Polski. NBP wskazuje bowiem, że całkowita rezygnacja z antyinflacyjnych rozwiązań spowoduje, że polskie gospodarstwa domowe będą miały mniejszą siłę nabywczą, a to z kolei oznaczać będzie mniejszą konsumpcję i ujemny poziom luki popytowej aż do końca 2026 r.

Jednocześnie szacuje się, że wzrost cen energii i żywności spowoduje szybszy wzrost płac, który jednak w połączeniu z niższą presją popytową, doprowadzi do obniżenia inflacji bazowej w 2026 r. (NBP przewiduje wtedy 3,8% inflacji bazowej, względem 4,1 proc. dla scenariusza z utrzymanymi tarczami antyinflacyjnymi).

Źródła:

  • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/03/Raport-o-inflacji-marzec-2024-PL.pdf
reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: KB.pl
Data utworzenia: 14 marca 2024, 13:23
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.