Brak prac nad zrównaniem wieku emerytalnego

Prognozy ekspertów zawarte w publikacji Instytutu Badań Strukturalnych jednoznacznie wskazują na niebezpieczeństwo bankructwa systemu emerytalnego do roku 2060. Ma ono wynikać z obecnych dysproporcji w wieku emerytalnym dla kobiet, który w Polsce jest najniższy w całej Europie. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za wyrównaniem wieku emerytalnego jest kwestia dyskryminacji płci.

Mimo przesłanek przemawiających o konieczności wprowadzenia zmian, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyraźnie zaprzeczyło, żeby obecnie podejmowane były jakiekolwiek prace w tym kierunku. Głównym argumentem za taką decyzją jest brak ogólnego poparcia oraz uwzględnienie znaczącej roli, jaką kobiety odgrywają w życiu społecznym, co bezpośrednio wpływa na ich ścieżkę zawodową i możliwości otrzymania emerytury.

Reklama

Jak uzasadnia się zróżnicowanie wieku emerytalnego?

Zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne z polską Konstytucją. Obecne przepisy odzwierciedlają ugruntowane w tradycji role społeczne i biorą pod uwagę wyzwania, z którymi kobiety zmagały się na przestrzeni dekad. Niemniej jednak często pojawiają się głosy, które argumentują, że taka polityka może być postrzegana jako forma dyskryminacji ze względu na płeć.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że kobiety w Polsce ponoszą główny ciężar opieki nad dziećmi, seniorami i osobami z niepełnosprawnościami. Te obowiązki wpływają negatywnie na ich karierę zawodową, zdrowie oraz łączną sumę odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne. Z tego powodu niższy wiek emerytalny kobiet jest postrzegany jako rekompensata za nieodpłatną pracę świadczoną przez kobiety oraz sposób na zapewnienie im samodzielności finansowej.