• Spalanie paliw takich drewno i pellet powoduje emisję zanieczyszczeń do powietrza. Duże znaczenie ma nie tylko powierzchnia domu i jego docieplone, ale także jakość (kaloryczność) spalanego paliwa, konstrukcja kotła grzewczego i palnika oraz ustawienie jego parametrów pracy.
  • Od 2027 r. dopłacimy nawet ponad 1200 zł/rok do ogrzewania domu jeżeli wykorzystujemy kocioł na paliwa stałe takie jak węgiel w tym ekogroszek, gaz czy olej opałowy. "Podatek" od ogrzewania związany jest z wprowadzeniem systemu ETS 2 i opłat za emisję dwutlenku węgla w krajach UE. Czy obejmie on również ogrzewanie domów drewnem i pelletem?
  • Jak podkreśla ekspert grupy Drewno Pozytywna Energia - drewno, pellet i inne rodzaje biomasy zaliczane są do paliw odnawialnych i ich używanie jest najlepszym sposobem na uniknięcie podatku od emisji ETS2.
  • Dyrektywa EPDB ma wyeliminować spalanie paliw kopalnych (gaz i węgiel), które powoduje "emisję CO2 na miejscu", na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
  • Zgodnie z aktualną wiedzą naukową i z ustawodawstwem Polskim oraz wspólnotowym drewno, pellet i inne rodzaje biomasy są odnawialnymi źródłami energii więc używanie ich do ogrzewania budynków jest jak najbardziej dopuszczone i aprobowane przez nową dyrektywę.

Znaczna część z nas opiera ogrzewanie swojego domu o elektryczne pompy ciepła. Choć zazwyczaj wydajne, wraz ze spadkiem temperatur spada również ich opłacalność.

Kiedy pracują na mrozie, nie mogą oprzeć się na energii pobieranej z otoczenia, a do jej wytworzenia używają niemal wyłącznie energochłonnych grzałek. Wysokie zużycie prądu w okresie zimowym prowadzi do nieadekwatnych do wytworzonego ciepła rachunków.

Dom można ogrzać również za pomocą paliw kopalnych, takich jak gaz lub węgiel. Jednak podobnie jak w przypadku pomp ciepła, nie jest to opłacalny sposób. Na paliwa kopalne nakładane są kolejne podatki związane z emisją CO2, co dyskwalifikuje je jako tanią alternatywę.

Przeglądając Internet można natknąć się na opinie, według których ogrzewanie domu drewnem i pelletem powoduje wytwarzanie pyłów i innych gazów cieplarnianych. Emisja z 1 kg spalonego drewna może być nawet  wyższa niż z 1 kg węgla?

Spalanie paliw takich jak węgiel czy drewno powoduje emisję zanieczyszczeń do powietrza.  Duże znaczenie ma nie tylko powierzchnia domu i  jego docieplone, ale także jakość (kaloryczność) spalanego paliwa, konstrukcja kotła grzewczego i palnika oraz ustawienie jego parametrów pracy.

W czasie spalania paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu powstaje dwutlenek węgla CO2, para wodna H2O i tlenki azotu NOx. Dodatkowo w czasie spalania węgla, drewna czy pelletu mogą być emitowane związki siarki, SOx tlenek węgla CO oraz pył.

Czy rzeczywiście ogrzewanie drewnem i pelletem odpowiada za dużą roczną emisję gazów cieplarnianych?

Jakie emisje zanieczyszczeń może powodować  system grzewczy domu oparty na drewnie i pellecie?

W Internecie możemy znaleźć szereg publikacji oraz obliczeń pokazujących ile zanieczyszczeń produkuje.

Przykładowo słabo docieplony dom zużywający rocznie 140 kwh/m2rok o powierzchni użytkowej 120 m2, w którym mieszkają 4 osoby i zużywają ciepłą wodę użytkową 40/l na 1 os. Temperatura wody ciepłej nie przekroczą 45 stopni Celsjusza. Ilość dni, w których pracuje kocioł na pellet lub drewno (zagazowywane) wynosi 325 dni w roku.

I tak energooszczędny kocioł na pellet wyprodukuje ok. 1577 kg CO2/rok. 

W przypadku kotła zagazowującego drewno emisja CO2 wyniesie ok. 533 kg CO2/rok co obrazuje poniższa tabela.

Zestawienie rocznych emisji zanieczyszczeń domu o pow. 120 m2 i standardzie energetycznym  140 kwh/m2rok

Rodzaj paliwa Rodzaj kotła CO2
(kg/rok)
CO
(kg/rok)
Pył
(kg/rok)
SO2
(kg/rok)
NOx
(kg/rok)
Drewno Kocioł zagazowujący drewno 533 324,60 0,39 161,29 5,27
Drewno Kocioł na pellet 1577 46,63 0,34 4,77 4,62
Źródło: Vaillant i Sauner Duval
 

Przechodzimy więc do sedna sprawy. Coraz częściej pojawiają się głosy, jakoby ogrzewanie drewnem jest bardzo nieprzyjazne środowisku i powoduje powstawanie smogu. 

Ja tych głosów nie biorę na poważnie, aczkolwiek jest w nich małe ziarenko prawdy. Z drewna da się bowiem korzystać niewłaściwie, na przykład paląc nim w kotle przeznaczonym do węgla. Rzeczywiście mamy wtedy do czynienia z wysoką emisją zanieczyszczeń, jednak nie wynika ona z samego drewna, a jego niewłaściwego użytkowania. Urządzenia dedykowane do ogrzewania drewnem jak kominki, piecie i kotły zgazowujące nie mają zauważalnego negatywnego wpływu na środowisko lub zdrowie człowieka, co potwierdza europejska Dyrektywa o ekoprojekcie – mówi nam Krzysztof Woźniak, ekspert grupy Drewno Pozytywna Energia.

W Internecie można też natknąć się na opinie, według których palenie drewnem produkuje więcej CO2 niż węgiel. Rzeczywiście, patrząc na suche dane można dojść do takiego wniosku. Emisja z 1 kg drewna jest wyższa niż z 1 kg węgla. Na czym jednak polega różnica?

Czy dyrektywa EPBD zakaże używania drewna i pelletu do ogrzewania domów?

Czy właściciele domów z energooszczędnymi piecami na pellet i drewno będą musieli zrezygnować z ogrzewania drewnem z powodu wprowadzenia dyrektywy EPBD?

Aby zrozumieć istotę dyrektywy EPBD potrzebne jest słowo wyjaśnienia na temat rodzajów paliw i tego czym jest "emisyjność". Należy wyraźnie rozgraniczyć paliwa kopalne (gaz, węgiel) od paliw odnawialnych (drewno). Budynek zeroemisyjny w rozumieniu tej dyrektywy to taki, który ma bardzo dobrą charakterystykę energetyczną a dodatkowo ta niska ilość energii go zasilającej musi być w pełni pokrywana ze źródeł odnawialnych i nie może emitować dwutlenku węgla z paliw kopalnych na miejscu. We wspomnianej dyrektywie emisyjność czy też zeroemisyjność budynków nie dotyczy emisji wszystkich produktów spalania, np. pyłów, lecz gazów cieplarnianych, a w szczególności CO2, który jest emitowany do atmosfery w wyniku spalania paliw na potrzeby ogrzewania budynków - zauważa Wojciech Perek, ekspert Grupy Drewno Pozytywna Energia.

Gdzie zatem tkwi haczyk i gdzie w tym wszystkim unijny brak zakazu na używanie kominków na drewno i piece na pellet?

Otóż dyrektywa ma wyeliminować spalanie paliw kopalnych (gaz i węgiel), które powoduje "emisję CO2 na miejscu", na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z aktualną wiedzą naukową i z ustawodawstwem Polskim oraz wspólnotowym drewno, pellet i inne rodzaje biomasy są odnawialnymi źródłami energii więc używanie ich do ogrzewania budynków jest jak najbardziej dopuszczone i aprobowane przez nową dyrektywę. Dodajmy, że drewno jest paliwem lokalnym, nie obciążonym śladem węglowym, tanim i łatwo dostępnym a proste urządzenia na drewno są alternatywą w razie awarii instalacji lub braku prądu - podkreśla Wojciech Perek, ekspert Grupy Drewno Pozytywna Energia.

Zgodnie z rewidowaną dyrektywą EPDB „energia ze źródeł odnawialnych” oznacza energię pochodzącą z niekopalnych źródeł odnawialnych, a mianowicie:

  • energię wiatru, energię promieniowania słonecznego (energię słoneczną termiczną i energię fotowoltaiczną);
  • energię geotermalną;
  • energię otoczenia, energię pływów, fal;
  • inne rodzaje niebieskiej energii;
  • energię wodną;
  • energię  z biomasy (drewno, pellet);
  • gazu pochodzącego z wysypisk śmieci;
  • gazu składowiskowego;
  • gazu z oczyszczalni ścieków i ze źródeł biologicznych (biogazu).

Zgodnie z powyższą informacją biomasa w tym drewno kominkowe i pellet są uznawane za odnawialne źródła energii w przeciwieństwie do węgla, ekogroszku czy oleju opałowego oraz wydobywanego gazu ziemnego.

Mimo to pozostaje kwestia emisji gazów cieplarniany przy użyciu kotłów na pellet i drewno. Czy palenie drewnem i pelletem zostanie objęte podatkiem od emisji gazów cieplarnianych?

Czy palenie drewnem i pelletem będzie objęte podatkiem od emisji ETS2?

Od 2027 r sektor budowlany i transportowy zostanie objęty systemem ETS 2, czyli podatkiem od emisji gazów cieplarnianych.

Podobnie, jak w przypadku dyrektywy EPBD, podatek od emisji ETS2 dotyczy emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych przez budynki mieszkalne.

Od 2027 r. dopłacimy nawet ponad 1200 zł/rok do ogrzewania domu jeżeli wykorzystujemy kocioł na paliwa stałe takie jak węgiel w tym ekogroszek, gaz czy olej opałowy. "Podatek" od ogrzewania związany jest z wprowadzeniem systemu ETS 2 i opłat za emisję dwutlenku węgla w krajach UE.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez polityków jedna tona emisji gazów cieplarnianych będzie kosztować właściciela gospodarstwa domowego około 45 euro. Gospodarstwo domowe średnio emituje ok. 6 ton CO2 oraz gazów cieplarnianych na rok co daje ok. 270 euro.

W sumie zapłaci więc ok. 1200 zł za rok. Jeżeli jednak gospodarstwo będzie emitowała większe emisje to właściciel domu zapłaci jeszcze więcej za zwiększoną emisję. Oznacza to, że od stycznia 2027 r. musimy się liczyć ze wzrostem cen węgla oleju, jak i gazu, wykorzystywanego do ogrzewania domów. 

Czy powyższe opłaty obejmą także takie paliwa jak pellet i drewno, którego spalanie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych?

- Paliwa kopalne to węgiel i gaz. Drewno, pellet i inne rodzaje biomasy zaliczane są do paliw odnawialnych i ich używanie jest najlepszym sposobem na uniknięcie podatku od emisji ETS2. Czasami ze strony organizacji pseudoekologicznych związanych z różnego rodzaju lobbystami słyszy się głosy, że drewno nie jest odnawialnym źródłem energii. Wszyscy, którzy obawiają się, że "spalimy lasy w kominkach" mogą spać spokojnie. Od używania biomasy w tzw. dużej energetyce stopniowo się odchodzi a omawiane dyrektywy wyraźnie promują lokalne używanie drewna na potrzeby ogrzewnictwa indywidualnego. Główna część produkcji leśnej to drewno przeznaczone dla przemysłu budowlanego i meblarskiego. Drewno opałowe stanowi 10-15% produkcji leśnej i tak na prawdę jest odpadem z tej produkcji. To drewno nie nadające się do innych celów - podkreśla Wojciech Perek, ekspert Grupy Drewno Pozytywna Energia i dodaje:

Drewno jest paliwem odtwarzalnym, w odróżnieniu od nieodtwarzalnych paliw kopalnych (gaz, węgiel). COwytwarzany w procesie spalania zostaje ponownie wbudowane w biomasę drzewną w procesach fotosyntezy. W ten sposób utrzymany jest zamknięty obieg CO2. Drewno jest naturalnym magazynem energii słonecznej o minimalnym śladzie węglowym w porównaniu z innymi technologiami OZE. Niską emisję pyłów i innych substancji powstałych w procesie spalania drewna i pelletu w nowoczesnych urządzeniach gwarantują dyrektywy Ekoprojektu.

 Pytanie co dalej z przyszłością ogrzewania na drewno. UE cały czas zaostrza przepisy, co do jakości powietrza oraz emisji gazów cieplarnianych co nie pozostaje bez wpływu na wybór instalacji grzewczych w nowych domach

Czy nowe budynki  będą mogły być ogrzewane drewnem i pelletem po 2030 r.?

Jak podkreśla ekspert Grupy Drewno Pozytywna Energia,  drewno jest wspierane, promowane i normalnie traktowane w całej UE, także przy ogrzewaniu domów. 

Ponieważ odpowiedź na to pytanie to trochę wróżenie z fusów, pozwolę sobie na swobodniejszą wypowiedź. Gdyby brać pod uwagę wiedzę naukową, ustawodawstwo unijne i wszystkich krajów członkowskich oraz zdrowy rozsądek to drewno i pellet bez wątpienia są odnawialnymi źródłami energii. Gdyby sugerować się tym w jaki sposób najnowsze regulacje unijne tj. dyrektywa EPBD i system podatku emisyjnego ETS2 wspierają i preferencyjnie traktują drewno i pellet, nie powinno być wątpliwości, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie żadnych zakazów ogrzewania domów biomasą. Skąd zatem takie wątpliwości się pojawiają? Niestety Polska jest jedynym krajem, gdzie silnie działające lobby związane z alarmami smogowymi doprowadziło do powstania licznych zakazów i ograniczeń eksploatacji urządzeń na drewno. Zakazy te nie mają oparcia w badaniach naukowych, faktach i są sprzeczne w wieloma przepisami, w szczególności tymi o OZE. Niestety zakazy te istnieją i są silnie promowane przez wspomniane lobby. Stąd wrażenie, że drewno, które jest wspierane, promowane i normalnie traktowane w całej UE, jest czymś, co wkrótce będzie wszędzie zabronione. Jak mogło do tego dojść i jak to możliwe, że ten stan dualizmu legislacyjnego i niespójności systemu prawa w zakresie ogrzewania drewnem w Polsce nadal trwa? Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam - podsumowuje  Wojciech Perek, ekspert Grupy Drewno Pozytywna Energia.