Reklama
WIG86 483,54-0,11%
WIG202 536,99-0,41%
EUR / PLN4,31+0,09%
USD / PLN4,02+0,24%
CHF / PLN4,42+0,16%
GBP / PLN5,01+0,05%
EUR / USD1,07-0,15%
DAX18 430,05+1,40%
FT-SE8 313,70+1,22%
CAC 408 075,68+0,99%
DJI38 884,26+0,08%
S&P 5005 187,70+0,13%
ROPA BRENT82,73-0,37%
ROPA WTI77,98-0,50%
ZŁOTO2 319,79+0,24%
SREBRO27,39+0,33%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KNF wszczyna postępowanie! Największym bankom grożą wielomilionowe kary

Agnieszka Patyk | 10:21 06 marzec 2024

Jak poinformował Dziennik Gazeta Prawna, Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie wobec 5 dużych banków działających w Polsce. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w obliczaniu wskaźnika WIRON. 


 

KNF wszczyna postępowanie! Największym bankom grożą wielomilionowe kary
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego wszczęto postępowanie wobec banków? 
  • Na jakie niedociągnięcia wskazano? 
  • Jakie mogą być konsekwencje błędów w szacunkach? 

 

KNF wszczyna postępowanie wobec największych banków

Według informacji, które udało się ustalić DGP, wskazano na nieprawidłowości w obliczaniu wskaźnika WIRON. Mowa o bankach: Pekao, Santanderze, Millennium, BNP Paribas oraz mBanku. 

Jak przekazał DGP, w raportach rocznych banki przekazały oświadczenie o podobnym brzmieniu: "w dniu 22 listopada 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła przeciwko (...) postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary na podstawie art. 176i ust. 1 pkt 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Na obecnym etapie postępowania nie jest możliwe rzetelne oszacowanie wymiaru potencjalnej kary". 

Konsekwencje uwzględnienia tych przepisów mogą być spore. Jak wynika z informacji Dziennika, mowa o przepisie wprowadzającym unjne przepisy dotyczące wskaźników referencyjnych (m.in. WIBOR, WIRON). Kary, jakie mogą zostać nałożone w związku ze sprawą, wynoszą nawet 10% rocznych przychodów. 

Reklama

 

Zobacz również: Kurs banku z GPW wystrzelił o ponad 9%! Nowe rekordy polskiej giełdy

 

Błędy przy obliczaniu WIRON-u?

Dziennikarze DGP zapytali wskazane banki, czy wszczęte postępowanie dotyczy sposobu obliczania wskaźnika WIRON (ang. Warsaw Interest Rate Overnight). Według nieoficjalnych informacji uzykanych przez Dziennik, mogły pojawić się błędy, o czym informował również GPW Benchmark. Pomimo że różnice w danych nie są znaczące, stosując je do kredytów w wysokości 1 mld zł, 0,08 pkt proc. będzie oznaczać 800 tys. zł w skali roku. 

Postępowanie nadzorcze ma obejmować również inne banki. 

WIRON ma zastąpić WIBOR, będący podstawą oprocentowania kredytów hipotecznych w Polsce. WIBOR uwzględnia przyszłe wydarzenia, pokazując rynkowy koszt pieniądza.  Jako wskaźnik referencyjny, powinien poruszać się w okolicach głównej stopy procentowej banku centralnego. Z tego powodu WIBOR 3M wskazuje, jak banki wyceniają koszt pieniądza w perspektywie kolejnych 3 miesięcy. 

Reklama

WIRON jest nowym wskaźnikiem opracowanym przez GPW Benchmark, a wprowadzonym 2 lata temu przez Mateusza Morawieckiego, sprawującego wówczas funkcję premiera RP. Oblicza się go na podstawie  jednodniowych transakcji depozytowych między bankami, instytucjami a największymi przedsiębiorstwami. Według planów ma zastąpić WIBOR w 2027 r. Z uwagi na swoją specyfikę, ma lepiej oddawać realnia rynkowe, ponieważ uwzględnia wydarzenia przeszłe, a nie szacunki banków dotyczące przyszłości. Miało to minimalizować ryzyko potencjalnych manipulacji. 

"WIRON to nowa miara obliczana na podstawie transakcji historycznych. W młodości dzieje się zazwyczaj dużo i tak też jest w przypadku WIRON-u. Ostatnio nastąpiła rewizja danych wejściowych. Czy to nie wpłynie negatywnie na zaufanie do tej miary? Czas pokaże. Myślę, że trzeba temu wskaźnikowi dać więcej czasu" - komentował dla FXMAG Dr Błażej Lepczyński z Katedry Bankowości i Finansów Uniwersytetu Gdańskiego.

 

O kontrowersjach związanych z niechęcią banków do WIRON-u pisaliśmy tutaj: Co dalej z WIRON? Banki lekceważą ten wskaźnik

 

Reklama

Pod koniec ubiegłego roku było głośno o tym, że banki niechętnie podchodzą do tworzenia ofert uwzględniających nowy wskaźnik. Jako powód podawano brak presji oraz oczekiwań ze strony polskich konsumentów. W czerwcu o wprowadzeniu do oferty kredytów hipotecznych opartch na nowym wskaźniku poinformował bank ING. 

"Kredyty będą oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Oferta obowiązuje dla wniosków kredytowych składanych od 26 czerwca 2023 roku" - przekazano. 

"Dzięki tej zmianie realizujemy założenia Mapy Drogowej opublikowanej przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych dla procesu zastąpienia WIBOR-u przez WIRON" - dodał bank. 

 

Zobacz również: Rekordowe dywidendy od banków z GPW - jak wypadają na tle europejskich

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej