Siły zbrojne Izraela otworzyły ogień do tłumu cywilów w Strefie Gazy, bo żołnierze uznali, że znaleźli się w sytuacji zagrożenia - informują izraelskie media. Zginęło ponad 100 osób, a 760 zostało rannych. Według izraelskiej armii, większość ofiar zginęła w zamieszkach.

Armia Izraela zdementowała doniesienia o ostrzale, jednocześnie potwierdzając, że odnotowano ofiary wśród cywilów.

Ofiary wśród Palestyńczyków są w większości wynikiem chaosu i zamieszek, do których doszło podczas "rozkradania" konwoju z pomocą humanitarną, cześć z nich została przejechana przez samochody - poinformowało izraelskie wojsko. 

Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gwir izraelski, powiedział z kolei: Dzisiaj dowiedziono, że dostarczanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy jest nie tylko szaleństwem, ponieważ nasi zakładnicy (izraelscy) są ciągle przetrzymywani w Strefie, ale też stanowi zagrożenie dla naszych żołnierzy. Gwir dodał też, że "jest to kolejny powód, dla którego powinniśmy przestać dostarczać pomoc humanitarną".

Strona palestyńska: Panuje głód, na każdy konwój czekają tysiące osób

Kontrolowany przez Hamas resort zdrowia Strefy Gazy obarczył odpowiedzialnością za tragedię "Stany Zjednoczone, wspólnotę międzynarodową i okupanta (Izrael)".

To oczywista tragedia, ale nie znamy jeszcze jej szczegółów - powiedział dziennikarzom rzecznik izraelskiego rządu Avi Hyman.

Informując o tragedii strona palestyńska podkreśliła, że wśród Palestyńczyków panuje ogromny głód, a na każdy konwój pomocy humanitarnej oczekują tysiące osób, dlatego atak izraelski był tym bardziej okrutny. Agencja AFP uzyskała informacje od świadków, potwierdzające doniesienia o tysiącach osób gromadzących się przy konwojach humanitarnych.

Szef Pentagonu: Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy

Tuż po tragicznych doniesieniach ze Strefy Gazy głos zabrał szef Pentagonu.

Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy - oświadczył Lloyd Austin. Poinformował, że od wybuchu wojny po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku w Strefie zginęło ponad 25 tys. kobiet i dzieci.

Szef resortu obrony, który wypowiadał się podczas wysłuchania w Kongresie Stanów Zjednoczonych dodał, że USA dostarczyły Izraelowi od początku konfliktu około 21 tys. środków precyzyjnego rażenia.

Wcześniej w czwartek resort zdrowia Strefy Gazy, kontrolowany przez Hamas, poinformował, że w wojnie zginęło ponad 30 tys. Palestyńczyków.

Austin już pod koniec grudnia w rozmowie telefonicznej z ministrem obrony Izraela Joawem Galantem naciskał na stronę izraelską, by przeszła do mniej intensywnej fazy wojny i chroniła ludność cywilną. Kilka tygodni wcześniej szef Pentagonu oznajmił, że ochrona cywilów podczas wojny w Strefie Gazy, to nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także imperatyw strategiczny.