"Skoczkom" łatwiej o wyższą pensję. Jest nowy raport z rynku pracy

Jak pokazują statystyki, w Polsce rynek pracy oferuje warunki korzystne dla "skoczków". Częsta zmiana pracy przekłada się na wzrost wynagrodzenia i daje większe perspektywy do awansu. Polacy cenią się również pod względem oczekiwań finansowych proponowanych "na start".

Wszechobecna inflacja, rosnące koszty życia i wzrost wynagrodzenia minimalnego to często główne czynniki, którymi kierują się osoby poszukujące nowego miejsca zatrudnienia przy określeniu swoich oczekiwań finansowych.

Zobacz wideo Patryk Kuzior: Niskie pensje specjalistów w administracji czy szkolnictwie przekładają się na jakość usług

Jakich wynagrodzeń oczekują Polacy? Jeden segment może ugrać najwięcej

Jak wynika z publikacji "Raport Trendów 2024. Wynagrodzenia i rynek pracy" opracowanej przez Manpower we współpracy z Rocket Jobs, pracodawcy, którzy w tym roku będą poszukiwać nowych pracowników, muszą liczyć się z 10-20 proc. podwyżką średnich stawek w odniesieniu do tego, jak prezentowały się one w ubiegłym roku. Najwięcej zyskać mogą osoby zatrudnione w dziale sprzedaży. Przedział ten nie pokrywa się jednak w pełni z tym, czego oczekują sami kandydaci. Jak się okazuje, w większości przypadków chcą oni zarabiać co najmniej 20 proc. więcej niż u poprzedniego pracodawcy.

Zmiana pracy otwiera drzwi na podwyżkę. Z wyższym wynagrodzeniem nierzadko w parze idzie też stanowisko

Na rotację pracowników i popularyzację "skakania" po różnych pracach wpływ ma często brak możliwości uzyskania podwyżki w stałym miejscu zatrudnienia. Choć dla pracodawcy wyższa pensja na start połączona z rekrutacją i okresem wdrożenia nowego pracownika oznacza większe koszta niż w przypadku podniesienia płacy już zatrudnionej osobie, często nie ma możliwości rozwiązania sytuacji w inny sposób. Wysokość podwyżek ograniczają regulaminy płacowe, a część pieniędzy zostaje zabezpieczona na poczet podniesienia płacy minimalnej. Wszystko to sprawia, że dla pracowników korzystniejsze jest zmienić pracę niż pozostać w jednym miejscu przez dłuższy czas. Przejście z firmy do firmy oznacza obecnie podwyżkę, a nawet szansę na szybszy awans.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.