piątek, 10 maja, 2024

przeczytaj także

Nowe na wro.city

Wrocław chce wprowadzić opłaty za wjazd do centrum

Władze Wrocławia starają się o zmianę przepisów, które pozwoliłyby na wprowadzenie płatnego wjazdu do centrum miasta. Na razie taka możliwość istnieje tylko teoretycznie, dlatego miasto chce by rząd zmienił przepisy w tym zakresie.

Sprawą opłat za wjazd miejscy radni zajmowali się na swojej styczniowej sesji. Rozpatrywali petycję jednego z mieszkańców, który chciał, by już teraz wjazd do całego Wrocławia był płatny dla wszystkich kierowców spoza stolicy Dolnego Śląska. Radni się na to nie zgodzili, ale zapowiedzieli że wrócą do tematu po zmianie przepisów.

W swojej petycji wrocławianin przekonywał, że według danych Kompleksowego Badania Ruchu we Wrocławiu i aglomeracji z 2019 roku, do Wrocławia wjeżdża ok. 240 tys. samochodów. To w dużej mierze mieszkańcy okolicznych gmin, którzy pracują lub uczą się we Wrocławiu oraz ci, którzy po prostu załatwiają swoje sprawy. Zdaniem wnioskodawcy, wskaźnik zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu rok do roku bije niechlubne rekordy natężenia, pokonując nawet Kraków. Rozwiązaniem, które można z powodzeniem wprowadzić we Wrocławiu – zdaniem wnioskodawcy – byłoby utworzenie Strefy Czystego Transportu i pobieranie opłat od kierowców spoza miasta.

Okazało się, że to nie takie proste. Jak tłumaczy Sławomir Gonciarz, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają dopuszczenie wjazdu za opłatą do strefy czystego transportu samochodów niespełniających jej kryteriów jedynie w godzinach 9-17 oraz w okresie nie dłuższym niż 3 lata od dnia ustanowienia strefy. Nie ma możliwości stosowania opłat zezwalających na poruszanie się po strefie w danym dniu przez całą dobę, co jest standardem w wielu miastach europejskich. Oznacza to, że poza wyznaczonymi w ustawie godzinami pojazdy niespełniające kryteriów w ogóle nie mają możliwości wjazdu do strefy.

Ograniczenie czasu stosowania opłat do maksymalnie 3 lat sprawia, że tworzenie systemu poboru opłat jest zwyczajnie nieopłacalne. A po 3 latach Wrocław stałby się miastem praktycznie zamkniętym dla samochodów spoza miasta.

– Powyższe uwarunkowania sprawiają, że przewidziana w ustawie możliwość wprowadzenia opłat za wjazd do SCT jest tylko teoretyczna. Skorzystanie z niej generowałoby konflikty i oczywiste absurdy – przekonują wrocławscy radni. Przykład: osoba spoza Wrocławia umówiona na wizytę u lekarza przed godziną 17 mogłaby udać się na nią samochodem niespełniającym
kryteriów Strefy Czystego Transportu pod warunkiem uiszczenia opłaty. Ta sama osoba nie mogłaby skorzystać z samochodu, gdyby
wizyta u tego samego lekarza była umówiona w godzinach wieczornych, poza godzinami szczytu komunikacyjnego; ewentualnie musiałaby wjechać do strefy wcześniej i poczekać na wyznaczoną godzinę.

Z tych powodów żadne z polskich miast, w których przyjęto uchwałę ustanawiającą Strefę Czystego Transportu, obecnie nie przewiduje pobierania opłat za wjazd do strefy pojazdów niespełniających jej kryteriów. Nie jest ona obecnie brana pod uwagę także we Wrocławiu, mimo iż takie postulaty były już formułowane, m. in. w procesie konsultacji społecznych.

– Wprowadzenie takiej opłaty jest możliwe pod warunkiem zmian legislacyjnych. Miasto Wrocław zabiega o zmianę przepisów, tak by umożliwić stworzenie systemu opłat za wjazd do strefy przez całą dobę podczas całego okresu funkcjonowania Strefy Czystego Transportu – czytamy w uzasadnieniu uchwały Radny Miejskiej Wrocławia.

Czy płatny wjazd do centrum Wrocławia to dobry pomysł?

W przypadku zmiany przepisów, zostanie przygotowana propozycja projektu uchwały wprowadzającej strefę z opłatami za wjazd. – Jednak byłaby to opłata za wjazd do obszaru znaczenie mniejszego niż wyznaczony granicami administracyjnymi miasta – podkreślają radni.

Tak silne rozróżnienie uprawnień do poruszania się po SCT pomiędzy mieszkańcami Wrocławia, a osobami
przyjezdnymi, budziłoby uzasadnione wątpliwości prawne.
Mając na uwadze powyższe Rada Miejska Wrocławia przyjęła wyjaśnienia Dyrektora i uznała, że petycja
nie zasługuje na uwzględnienie.
Rada Miejska postanawia jak w § 1 niniejszej uchwały.–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––Id: B395DBAD-61CA-478F-A175-59A3A4E49844. PodpisanyStrona 3

popularne na wro.city