Niemcy wracają do węgla
Dla porównania w roku 2021 było to 30,2 proc., a więc jeszcze rok temu wytwarzanie energii z węgla w Niemczech zamiast maleć wzrosło o ponad 3 proc..- Powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej do 2030 r., dopóki nie będzie jasne, że energia (z innych źródeł) jest dostępna i przystępna cenowo – powiedział minister finansów Niemiec i lider liberalnej partii FDP – Christian Lindner w wywiadzie dla gazety „Koelner Stadt-Anzeiger”.
Rekordowe zużycie węgla na świecie
Cały czas rośnie również globalne zużycie węgla. W 2022 roku wzrosło do rekordowego poziomu w historii i pozostanie na takim poziomie także w tym i prawdopodobnie przyszłym roku, który może być kolejnym rokiem rekordowego zużycia węgla na świecie.
Zużycie węgla w 2022 roku wzrosło rok do roku o 3,3 proc. do 8,3 miliarda ton, osiągając rekord wszech czasów. Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) przewiduje się, że niewielkie spadki wytwarzania energii z węgla w 2023 i 2024 roku będą rekompensowane wzrostem przemysłowego wykorzystania węgla na świecie, głównie w Chinach, Indiach i krajach Azji Południowo-Wschodniej, które razem odpowiadają za 3/4 całkowitego światowego zużycia węgla w 2023 roku.
W Unii Europejskiej w 2022 roku znaczący wzrost wytwarzania energii z węgla został niemal zrównoważony przez niższe zużycie w przemyśle. Przewiduje się, że bieżącym roku zużycie węgla w Europie spadnie gwałtownie z powodu rozwoju energii odnawialnej oraz wzrostu wytwarzania energii z energetyki jądrowej i wodnej po niedawnych spadkach. W Stanach Zjednoczonych mniejsze zużycie węgla jest również spotęgowane przez znacznie spadki cen gazu ziemnego.
Azja nie przejmuje się zieloną energią
Po trzech burzliwych latach, które charakteryzowały się szokiem spowodowanym pandemią COVID-19 w 2020 roku, silnym odbiciem gospodarczym po pandemii w 2021 roku i kryzysem energetycznym spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku, rynek węgla powrócił do bardziej przewidywalnych i stabilnych wzorców w 2023 roku.
Szacuje się, że globalne zapotrzebowanie na węgiel wzrosło o około 1,5 proc. w pierwszej połowie 2023 roku, osiągając poziom około 4,7 miliarda ton, z czego 1 proc. to wzrost wytwarzania energii, a 2 proc. to wzrost wykorzystania przemysłowego poza sektorem energetycznym.
Zapotrzebowanie na węgiel spadło szybciej niż oczekiwano w pierwszej połowie tego roku w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej – odpowiednio o 24 proc. i 16 proc.. Jednak wzrost popytu na węgiel w Chinach i Indiach był większy niż spadki w innych częściach świata, co w skali globalnej przełożyło się na wzrost zużycia węgla w pierwszej połowie 2023 roku.
Tomasz Wypych
Na zdjęciu niemiecka elektrownia węglowa Datteln. Fot. Wikipedia
Czytaj także:
- Polska straciła wielką szansę. Lewandowski: Widzę dużo pozytywów
- Podwyżka o 86 procent. Opłaty uderzą szczególnie w jedną branżę
- Magda Gessler płakała na wyborach. Trudne czasy w życiu restauratorki
Komentarze
Pokaż komentarze (49)