Szokujące wyliczenia z Illinois. Tysiące dzieci molestowanych przez duchownych. "Kościół ukrywał nadużycia"

Katarzyna Rochowicz
Prokurator generalny amerykańskiego stanu Illinois, Kwame Raoul opublikował we wtorek dochodzenie w sprawie nadużyć wśród duchownych katolickich z lat 1950-2019. Śledztwo wykazało, że 451 duchownych katolickich przez prawie 70 lat wykorzystywało seksualnie 1997 dzieci. To ponad czterokrotność liczby duchownych, które wymienił Kościół, gdy stan rozpoczął śledztwo w 2018 roku.
Zobacz wideo Maciej Lasek był gościem Porannej rozmowy w Gazeta.pl

- Mam nadzieję, że ten raport rzuci światło zarówno na tych, którzy naruszyli swoją pozycję [...], aby wykorzystywać niewinne dzieci, jak i na kierownictwo kościoła, które ukrywało te nadużycia - powiedział prokurator Kwame Raoul podczas konferencji prasowej, cytowany przez The Guardian. - Ci sprawcy mogą już nigdy nie zostać postawieni przed sądem, ale intencją wymienienia ich, jest zapewnienie publicznej odpowiedzialności i pewien sposób uleczenia ran ocalałym, którzy od dawna cierpią w milczeniu - dodał. Raoul oskarżył katolickich duchownych o podejmowanie decyzji, które "pozwoliły sprawcom wykorzystywania seksualnego dzieci ukrywać się, często na widoku". Dodał, że w wielu przypadkach upłynął okres przedawnienia, a ci sprawcy "nigdy nie doczekają się sprawiedliwości w procesach sądowych".

Illinois w USA. Prokuratura opublikowała raport o nadużyciach seksualnych katolickich duchownych

Amerykańska prokuratura oskarża duchownych o częste ociąganie się z konfrontacją z oskarżonymi duchownymi i nie ostrzegali parafian o możliwych nadużyciach wśród nich. W raporcie widnieją pokrzywdzeni, którzy rozważali samobójstwo po tym, jak zostali wykorzystani, zaczęli brać narkotyki czy sięgać po alkohol, aby poradzić sobie z traumą. "Ocaleni mówili o latach, a często dziesięcioleciach, zmagania się z bezsennością, lękiem, kwestiami zaufania, koszmarami, myślami samobójczymi, poczuciem winy, uzależnieniem, alkoholizmem, depresją, zespołem stresu pourazowego, problemami z tworzeniem i utrzymywaniem relacji" - głosi raport. 

Stanowe diecezje przekazały wspólne oświadczenie jeszcze przed wystąpieniem prokuratora. Opublikowano streszczenia obecnych dokonań ws. oskarżeń o nadużycia. Stwierdzono także, że dochodzenie prokuratora generalnego skłoniło diecezje do wprowadzenia nieokreślonych "zmian". "Naszym wspólnym celem jest zapewnienie wsparcia duszpasterskiego osobom dotkniętym tą tragedią i pilna praca, aby zapobiec jej ponownemu wystąpieniu" - napisał w oświadczeniu arcybiskup Chicago Blase Cupich. "Współpracując z biurem prokuratora generalnego, zwierzchnicy wszystkich sześciu diecezji w Illinois starali się wyjaśnić sytuację i zaktualizować nasze podejście, pamiętając o naszym doświadczeniu" - napisano. The Catholic Conference uważa, że 3,5 miliona katolików stanowi około 27 proc. całkowitej populacji Illinois.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.