Stany Zjednoczone podjęły decyzję w sprawie myśliwców dla Ukrainy

USA i sojusznicy mają zamiar dostarczyć Ukraińcom myśliwce F-16 — podają amerykańskie media. O dostawę tych samolotów od dawna zabiegały władze w Kijowie.

Samolot F-16JAGADEESH NV / PAP
Samolot F-16
  • Wcześniej w piątek pojawiły się doniesienia, że Joe Biden poparł pomysł szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów F-16
  • Wołodymyr Zełenski wydał już komunikat w tej sprawie, dziękując za "historyczną decyzję"
  • W ostatnich dniach prezydent Ukrainy odwiedził Francję, Niemcy, Włochy i Wielką Brytanię. Wizyty miały mieć na celu przekonanie państw NATO do przekazania Ukrainie zachodnich myśliwców
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

O decyzji zachodnich państw informują m.in. telewizja NBC i "New York Times", powołując się na wysoko postawione źródła w amerykańskiej administracji.

Wcześniej w piątek agencja AP informowała, że prezydent USA Joe Biden, przebywający na szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii, poparł podczas nieoficjalnych rozmów inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Treningi prawdopodobnie zostaną zrealizowane w Europie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję USA i prezydenta Joe Bidena, by wesprzeć międzynarodową koalicję na rzecz myśliwców dla Ukrainy" — napisał na Twitterze w piątek po południu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Po testowym szkoleniu dwóch ukraińskich wojskowych, którzy ćwiczyli się w obsłudze samolotów F-16 na symulatorach, Pentagon doszedł do wniosku, że właściwe szkolenia w tym zakresie mogłyby trwać zaledwie cztery miesiące. To znaczniej krócej, niż dotychczas przewidywano — poinformował w nocy z czwartku na piątek amerykański portal Yahoo.

reklama

Dyplomatyczna ofensywa Zełenskiego

Wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, złożone w dniach 13-15 maja, miały na celu przekonywanie partnerów, by dostarczyli Kijowowi F-16 — napisał w poniedziałek wieczorem portal POLITICO.

W środę władze Holandii zdementowały wcześniejsze doniesienia, że rząd w Hadze jakoby zawarł wstępne porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie utworzenia międzynarodowej koalicji na rzecz zakupu F-16 dla Ukrainy.

Rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych od lutego 2022 r., czyli początku wojny z Rosją. W marcu władze Polski i Słowacji powiadomiły, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.

Stany Zjednoczone dotychczas utrzymywały, że nie przekażą Kijowowi samolotów F-16. Dostawa jeszcze nowocześniejszych maszyn piątej generacji, takich jak F-35, jest — w opinii większości ekspertów — nieprawdopodobna.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

mte

Źródło: Media
Data utworzenia: 19 maja 2023, 18:54
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.