Polacy, Kanadyjczycy i Amerykanie opracują razem projekt małego atomu za pół miliarda dolarów

23 marca 2023, 17:00 Alert

Firmy z Polski, Kanady i USA podpisały umowę o współpracy na rzecz przygotowania projektu elektrowni złożonej z małych reaktorów jądrowych w ich krajach oraz całym świecie.

Umowa Orlen Synthos Green Energy - GE Hitachi - Ontario Power Generation - Tenessee Valley Authority. Fot. Wojciech Jakóbik.
Umowa Orlen Synthos Green Energy - GE Hitachi - Ontario Power Generation - Tenessee Valley Authority. Fot. Wojciech Jakóbik.

Orlen Synthos Green Energy z Polski, Ontario Power Generation z Kanady i GE Hitachi Nuclear Energy oraz Teneesee Valley Authority podpisały 23 marca w Waszyngtonie umowę o współpracy na rzecz rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych w ich krajach oraz na całym świecie poprzez przygotowanie pierwszego projektu do wdrożenia we wszystkich lokalizacjach.

– Umowa zakłada współfinansowanie przygotowania projektu uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300, oraz szczegółowych projektów wykonawczych (detailed design) m.in. dla budynku reaktora, wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor. Porozumienie opiewa na łączną kwotę ponad 400 mln dolarów – podał Orlen.

– Jeśli zrobimy to razem po raz pierwszy jako zespół, wzrośnie pewność odnośnie do tego procesu na całym świecie – ocenił prezes Ontario Power Generation Ken Hartwick. – Pierwszy projekt będzie trudny, będzie miał wyzwania, ale wierzę, że nasze trzy firmy sobie poradzą.

– Musimy być na czas i w budżecie. To główny cel pracy nad naszym wspólnym projektem, który zaprojektujemy raz i będziemy budować wielokrotnie – powiedział prezes GE Hitachi Nuclear Energy Jay Wileman na konferencji z Synthosem i Orlenem o budowie małego atomu.

– Nie możemy mieć zdekarbonizowanej energetyki bez bezpieczeństwa energetycznego. Nie możemy osiągnąć bezpieczeństwa bez odniesienia do wyzwań klimatycznych – powiedział prezes Ontario Power Generation Ken Hartwick.

– Mamy kryzys energetyczny, musimy włączać energetykę jądrową w całej Europie Środkowej, mamy drogie surowce. Rozwiązanie to coś nowego, nowa technologia, która rozwiąże nasze problemy. Mamy technologię SMR reaktora wodno-ciśnieniowego GE, który rozwiąże nasze problemy za jednym razem – powiedział Rafał Kasprów z Synthos Green Energy.

Energetyka jądrowa jest przyszłością. Jeśli chcemy oddychać czystszym powietrzem, zaopatrzyć nasze społeczeństwo w odpowiednią ilość energii i uchronić je przed turbulencjami na rynku energii, musimy postawić więcej pieniędzy na atom – powiedział ambasador Polski w USA Marek Magierowski.

Współpraca ma uwzględniać kontakty regulatorów z USA, Kanady i Polski na rzecz jak najszybszego wdrożenia małych reaktorów jądrowych SMR. Projekt demonstracyjny przygotowany przez te firmy ma pokazać możliwość budowy SMR na całym świecie. Synthos we współpracy z PKN Orlen zamierza budować kilkadziesiąt sztuk w technologii BWRX-300 od GE Hitachi.

Pierwszy reaktor SMR w technologii BWRX-300 ma stanąć w 2028 roku w Darlington w Kanadzie, a potem mają powstawać kolejne w Polsce, Kanadzie i USA. Projekt amerykański ma powstać w 2028 roku w Clinch River w Tenesee we współpracy z Tennessee Valley Authority. Orlen zapowiedział publikację strategii budowy SMR w Polsce w kwietniu 2023 roku.

Wojciech Jakóbik

Orlen ujawni w kwietniu plan budowy małego atomu SMR w Polsce