XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska firma ma sposób na zużyte opony. Wyrusza na podbój świata

Polska firma ma sposób na zużyte opony. Wyrusza na podbój świata
W samej Unii Europejskiej zbierane jest ponad 3 mln ton odpadu powstałego ze zużytych opon. fot. Contec

Polska firma opracowała technologię odzyskiwania surowców przemysłowych ze zużytych opon i pozyskała 10 mln euro na rozwój; wśród inwestorów - fundusz spółki Banku Gospodarstwa Krajowego.

  • Contec, to założona w 2017 r. polska firma, która specjalizuje się w przetwarzaniu opon samochodowych. Wykorzystując unikatową, autorską technologię, by z odpadów odzyskiwać pełnowartościowe surowce wykorzystywane ponownie w przemyśle.
  • Firma planuje rozbudowę mocy produkcyjnych w Polsce, ale celuje też w zagranicę i ma globalne ambicje. 
  • Na realizację tych planów Contec pozyskał właśnie 10 mln euro.

Biorąc pod uwagę, że rocznie na świecie produkuje się ponad 20 mln ton opon, które mają stosunkowo krótki czas życia, ponowne zagospodarowanie tych odpadów to biznes z potencjałem, a przy tym technologia potrzebna i ważna z punktu widzenia środowiska naturalnego, wpisująca się w ideę gospodarki cyrkularnej. Rozwiązanie problemu opracowała firma Contec, która stworzyła autorską i jedyną jak na razie na świecie tego typu technologię o nazwie Molten. Jak ona działa?

Zużyte opony mogą być cennym surowcem. Tego oczekuje rynek

Gdy zużyte opony trafiają do szczecińskiego zakładu Contec, zostają tam w 85 proc. przetwarzane w nowe produkty, których ślad węglowy może być nawet 5 razy niższy niż konwencjonalnych odpowiedników niepochodzących z recyklingu. Te nowe produkty to m.in. odzyskana sadza techniczna (rCB) oraz olej popirolityczny, które znajdują szerokie zastosowanie np. w przemyśle gumowym, przy produkcji nowych opon czy jako barwnik.

- Od 2017 roku firma udoskonala i optymalizuje technologię Molten, aby wyprodukować alternatywę dla sadzy i surowców petrochemicznych. Zespół inżynierów wewnętrznych stworzył ją we współpracy z partnerami zewnętrznymi m.in. Politechniką Warszawską. Technologia pozwala nam na utrzymanie ciągłości procesu pirolizy w optymalnych warunkach. Dzięki temu jest przede wszystkim bezpieczniejsza – dla ludzi, jak i dla środowiska, ale również wydajniejsza i bardziej ekonomiczna. A dokładnie tego oczekuje od nas rynek i potencjalni klienci - mówi WNP.PL. Krzysztof Wróblewski, prezes firmy Contec.

Unikatowość technologii polskiej firmy wynika z tego, że jako pierwszy zakład pirolizy na świecie wykorzystuje ciekłą sól jako czynnik przekazujący ciepło.

- Zdecydowaliśmy się na rozwój tej technologii, gdyż ciekła sól ma bardzo dobre parametry przenoszenia ciepła, dzięki czemu pozwala na większą kontrolę całego procesu i zapewnia powtarzalną jakość produktu – dodaje Krzysztof Wróblewski.

Globalne ambicje polskiej firmy wymagają rozbudowy mocy produkcyjnych

Firma już teraz działa globalnie i ma kontakty handlowe zarówno w krajach europejskich, na co pozwala m.in. lokalizacja zakładu w Szczecinie, blisko zachodniej granicy, ale też w USA, czy Azji. Jednak już teraz popyt przewyższa podaż.

- Obecnie na świecie niewiele zakładów jest w stanie dostarczyć tego rodzaju produkty o wysokiej jakości, a większość z nich jest we wczesnej fazie rozwoju. Dlatego widzimy bardzo duży potencjał w miejscach, gdzie opony nie są jeszcze zagospodarowane w optymalny sposób. Pracujemy zarówno z polskimi firmami, jak i zagranicznymi z branży chemicznej i przemysłu gumowego. Wraz ze wzrostem wolumenów produkcyjnych coraz większy udział w strukturze klientów będą stanowić międzynarodowe koncerny np. producenci opon czy największe firmy chemiczne – wylicza prezes Contecu.

Dlatego firma myśli o rozwoju bazy produkcyjnej, do czego potrzebny jest kapitał. I tu na scenę wkraczają nowi inwestorzy.

Zatrzymać w kraju innowacje i patenty. Nowi inwestorzy zapewnią kapitał na rozwój polskiej technologii

Contec pozyskał właśnie 10 mln euro, które planuje przeznaczyć na rozbudowę instalacji w zakładzie w Szczecinie, co zwiększy wydajność fabryki niemal trzykrotnie. Jednak na Polsce nie kończą się ambicje firmy. W planach jest też budowa kolejnych zakładów w Europie.

- Myślimy globalnie, dlatego rozważamy lokalizacje w Europie południowej oraz południowo-wschodniej.  Analizujemy miejsca pod kątem potencjału, przyglądając się, w jaki sposób w danych regionach zorganizowana jest kwestia recyklingu opon – zdradza nam Krzysztof Wróblewski, prezes Contecu.

Pieniądze na realizację tych planów wyłożą dwaj inwestorzy - HiTech ASI, fundusz corporate venture capital Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Warsaw Equity Group, który jest większościowym udziałowcem Contecu.

- To pierwszy nasz projekt inwestycyjny i doskonale wpisuje się w realizowane przez nas cele – mówi Piotr Woliński, prezes VINCI.

To spółka powołana do zarządzania alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI), specjalizującymi się w inwestowaniu w polskie innowacje. Aktualnie VINCI zarządza dwoma funduszami venture capital: HiTech ASI, który dostarcza kapitał spółkom technologicznym na różnych poziomach rozwoju oraz IQ ASI, który inwestuje na wczesnych poziomach rozwoju w projekty o charakterze badawczo-naukowym.

- Naszym celem jest zatrzymanie własności innowacyjnych technologii i patentów w Polsce oraz ich komercjalizacja w kraju i za granicą. Inwestujemy polski kapitał w polski potencjał – wyjaśnia prezes spółki.

HiTech ASI w rozwój Contecu zainwestuje 8 mln euro.

- Contec ze swoją technologią wpisuje się w naszą strategię inwestycji w zrównoważony rozwój. Zaangażowanie w taką firmę jest inwestycją w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, pozwoli na zmniejszenie śladu węglowego i ograniczenie emisyjności przemysłu. To wszystko wpisuje się w misję naszego właściciela, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego – wylicza Piotr Woliński.

Jak dodaje, dla VINCI jest to inwestycja długoterminowa i co ważne, mająca przynosić zyski. – Jako fundusz venture capital inwestujemy w zrównoważony rozwój, ale nie zapominamy o zarabianiu pieniędzy. Chcemy, żeby inwestycje przynosiły nam określony zwrot – dodaje.

Inwestycja w Contect to pierwszy projekty HiTech ASI, czyli funduszu zarządzanego przez VINCI, ale na horyzoncie już są kolejne. Trwają rozmowy w sprawie inwestycji m.in. z podmiotami z branży medycznej, ale także automotive czy energetycznej. W następnym kwartale będzie wiadomo więcej o tych projektach.

Drugim inwestorem Contecu, który wyłoży 2 mln euro jest Warsaw Equity Group, obecnie główny udziałowiec tej firmy.

- Contec to projekt venture buildingowy Warsaw Equity Group, który realizujemy od 2015 roku. Po okresie intensywnego R&D, który przyniósł efekt w postaci stabilnej i skalowalnej technologii, przyszedł moment, w którym spółka przechodzi do fazy intensywnej komercjalizacji. W związku z tym spółka potrzebuje środków i partnerów, aby zwiększać swoje moce produkcyjne i w konsekwencji móc odpowiedzieć na popyt zgłaszany przez firmy z sektora chemicznego i gumowego. Cieszę się, że Contec  pozyskał takiego partnera jak BGK. Dzięki tej współpracy nasza spółka portfelowa będzie mogła wzmacniać swoją pozycję na europejskim rynku - komentuje Przemek Danowski, managing partner Warsaw Equity Group.

Polska firma i jej technologia wspierają dekarbonizację i wykorzystanie zrównoważonych surowców

Pozyskane od inwestorów Contec wykorzysta na zwiększenie mocy przerobowych zakładu w Szczecinie, który nominalnie po rozbudowie będzie mógł przetwarzać 33 tys. ton zużytych opon rocznie. Ponadto zwiększą się także ilości produkowanego tam oleju oraz odzyskanej sadzy.

- Pozyskanie finansowania stanowi ważny krok w rozwoju Contec. Od wielu lat obserwujemy wyraźne działania branży przemysłowej w kierunku “zamykania obiegu” czyli cyrkularności. Implementacja zrównoważonych rozwiązań, które pozwolą zmniejszać wpływ przedsiębiorstw na środowisko, stanowi jeden z filarów uzyskania statusu nowoczesnej i konkurencyjnej firmy oraz faktyczną realizację celów opisanych w strategiach ESG światowych koncernów. My jako Contec jesteśmy partnerem, umożliwiającym dekarbonizację łańcuchów dostaw i wykorzystanie zrównoważonych surowców, zwłaszcza w branży tworzyw sztucznych i gumy – podsumowuje Krzysztof Wróblewski, prezes Contecu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Polska firma ma sposób na zużyte opony. Wyrusza na podbój świata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!