ZUS od każdej umowy zlecenia. Padł termin. Wiadomo, od kiedy zaczniesz mniej zarabiać

Rząd oskładkuje wszystkie umowy zlecenia. Nowe przepisy mają wejść w życie w I kwartale 2024 roku - wyjaśnił Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Zmiany oznaczają, że część zleceniobiorców będzie otrzymywać mniejsze wynagrodzenia "na rękę".

Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich przekazał, że organizacja otrzymała do konsultacji Krajowy Program Reform 2023-2024. Wskazał, że dokument ten musi być przyjęty przez Radę Ministrów do kwietnia i wysłany do Komisji Europejskiej. "Jest w nim kilka ciekawych kwestii, do których 'rząd się zobowiąże'" - czytamy.

Jedną z nich jest pełne ozusowanie umów zleceń. Z dokumentu udostępnionego przez Arkadiusza Pączkę wynika, że nowe regulacje mają być wprowadzone w I kwartale 2024 roku. Wiceprzewodniczący FPP wskazał we wpisie na Twitterze, że jest to projekt, który wielokrotnie spadał z agendy rządowej, aż w końcu padł termin jego przyjęcia - ale po wyborach. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 147 [materiał zawiera autopromocję]

Składki ZUS od każdej umowy zlecenia. Rząd szykuje zmiany

Kwestia oskładkowania wszystkich umów zlecenia została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy. Po wprowadzeniu tej zmiany część zleceniobiorców będzie dostawać mniejsze wynagrodzenia "na rękę". 

 - Taka zmiana przepisów pozytywnie wpłynie na wysokość emerytur - zapewniała prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS. - W naszym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależy od tego, ile składek odłożymy i w jakim wieku przejdziemy na emeryturę - podkreślała w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pełne oskładkowanie umów zlecenia oznacza dodatkowe 4 mld zł więcej wpłat do ZUS. Dziś w przypadku kilku zleceń składki odprowadzane są tylko z jednej umowy do kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 3490 zł brutto, od 1 lipca będzie to 3600 zł). Druga i kolejne umowy mogą być zwolnione ze składek pod warunkiem, że z pierwszej lub wybranej umowy współpracownik uzyskuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu: 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.