XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Będzie zakaz montowania pieców na gaz w nowych domach i ograniczenia w istniejących

Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy budynkowej zakłada, że od 2030 r. wszystkie nowe budynki mieszkalne mają być zeroemisyjne. Nie będą więc mogły ogrzewać się nawet gazem. Bardzo ograniczona byłaby też możliwość montowania nowych pieców gazowych w istniejących domach.
  • Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy budynkowej trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego już 13 marca. Decyzje PE w sprawie ostatecznego kształtu tej nowelizacji mają zapaść w I połowie tego roku.
  • Projekt nowelizacji dyrektywy zakłada m.in., że wszystkie nowe budynki będą musiały być wyposażone w panele fotowoltaiczne. W przypadku budynków mieszkalnych miałoby to obowiązywać od 2030 r.
  • Przewiduje on też szybkie odchodzenie od wykorzystywania paliw kopalnych (w tym gazu) do ogrzewania budynków. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki mieszkalne musiałyby być zeroemisyjne, czyli nie byłoby w ich przypadku mowy nawet o piecach gazowych. Ale bardzo ograniczona była też możliwość montowania pieca na gaz w istniejących domach.
  • O tym, że transformacja energetyczna i dekarbonizacja obejmie także budynki oraz ich ogrzewanie, będziemy dyskutować podczas panelu „Zielone technologie w budownictwie”, który odbędzie się w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia).

To, jakie zmiany czekają nas w związku z nowelizacją unijnej dyrektywy budynkowej (EPBD - Energy Performance of Building Directive) obszernie analizuje raport przygotowany przez think-tank Instytut Reform oraz Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Warto wiedzieć, jakie będą to zmiany, ponieważ w związku z wojną w Ukrainie i spowodowanym nią kryzysem energetycznym, nowelizacja tej dyrektywy ma iść dużo dalej niż wcześniej planowano.

W maju zeszłego roku, w związku z kryzysem energetycznym, Komisja Europejska ogłosiła tzw. Pakiet REPowerEU. Zawierał on rozwiązania mające zminimalizować uzależnienie krajów UE od importu surowców energetycznych, w tym zwłaszcza gazu. Te rozwiązania mają być też podstawą zmian w unijnej dyrektywie budynkowej (EPBD).

„W związku z tym zaproponowano istotne zaostrzenie wymagań dyrektywy EPDB przy okazji jej nowelizacji” - czytamy w raporcie Instytutu Reform i PORT PC.

Warto podkreślić, że propozycje zmian w dyrektywie budynkowej, zawarte w planie REPowerEU, są bardziej ambitne niż wcześniejsze oczekiwania (wobec planowanej nowelizacji tej dyrektywy). Decyzje na temat ostatecznego kształtu i zakresu zmian w dyrektywie EPDB zapadną w I połowie 2023 r., w trakcie głosowań Parlamentu Europejskiego nad tym dokumentem.

Obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych i zakaz dotacji na piece na paliwa kopalne

Jakie najważniejsze zmiany przewiduje projekt nowelizacji unijnej dyrektywy budynkowej? Po pierwsze ma być wprowadzony obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych - od 2029 r. dla wszystkich nowych budynków mieszkalnych, do końca 2026 r. - dla wszystkich nowych budynków publicznych i komercyjnych (biurowców, hoteli, galerii handlowych, magazynów itd.) o powierzchni powyżej 250 mkw., a od 2027 r. - dla wszystkich, nowych i istniejących budynków publicznych i komercyjnych o powierzchni powyżej 250 mkw. Rada UE wnioskuje, by ten metraż zwiększyć do 400 mkw.

Po drugie od 2027 r. (a według propozycji Rady UE już od 2025 r.) państwa członkowskie UE nie mogłyby udzielać żadnych zachęt finansowych - dotacji, ulg podatkowych itp. - do instalowania pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz (wyjątek mają stanowić kotły, które „przed 2027 r. zostaną wybrane do wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności”.

Tak zapis oznaczałby m.in., że w prowadzonym w Polsce rządowym programie „Czyste Powietrze” nie można byłoby uzyskać dotacji do wymiany kopciucha na nowy piec gazowy, olejowy czy na pelet.

W nowych budynkach zakaz montowania pieców na paliwa kopalne

Ale najpoważniejszą zmianą byłoby jednak coś innego. Projekt nowelizacji dyrektywy budynkowej przewiduje bowiem, że od 2027 r. wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2030 r. wszystkie pozostałe nowo wznoszone budynki (w tym mieszkalne) musiałyby być zeroemisyjne. To oznacza, że nie będą mogły, ogrzewając się czy podgrzewając wodę użytkową, w ogóle emitować dwutlenku węgla. Czyli wykluczone zostaną w nich nawet piece gazowe, nie wspominając o węglowych, olejowych czy na pelet.

Na cenzurowanym w UE od dawna są już piece węglowe, teraz w odstawkę mają iść też piece gaz. Fot. Shutterstock
Na cenzurowanym w UE od dawna są już piece węglowe, teraz w odstawkę mają iść też piece gaz. Fot. Shutterstock

To jednak nie wszystko, bo podobne ograniczenia dotkną też montowania pieców na paliwa kopalne w istniejących budynkach mieszkalnych, bo i one mają docelowo czerpać ciepło oraz prąd głównie z odnawialnych źródeł energii.

„Obecnie trwają konsultacje dotyczące zmian w rozporządzeniach wykonawczych ekoprojektu i etykietowania energetycznego - obejmującego wszystkie urządzenia zużywające energię, w tym urządzenia grzewcze centralnego ogrzewania wodnego” - wskazuje raport Instytutu Reform i PORT PC. „Z dotychczasowych zapowiedzi oraz obranego kierunku prac jednoznacznie wynika, że w efekcie rewizji tych aktów prawnych kotły i inne „samodzielne” urządzenia grzewcze spalające paliwa kopalne (gaz, olej, węgiel) otrzymają najniższe klasy efektywności energetycznej, a 2029 r. będzie datą zakończenia wprowadzania ich do obrotu w krajach UE”.

Autorzy raportu zastrzegają, że nie oznacza to całkowitego wycofania ze sprzedaży pieców na paliwa kopalne, w tym pieców gazowych. „Ich sprzedaż będzie dalej możliwa w ramach kompleksowych rozwiązań hybrydowych z pompami ciepła, zawierających jako szczytowe źródło kocioł gazowy, elektryczny (grzałka) lub olejowy, przy spełnieniu warunku minimalnej efektywności energetycznej” - piszą eksperci Instytutu Reform i PORT PC.

Innymi słowy piec gazowy będzie można kupić tylko jako część systemu grzewczego i będzie on tylko mógł być uzupełnieniem tego systemu, a nie podstawowym źródłem ciepła.

Każdy dom będzie musiał mieć odpowiednią "klasę energetyczną"

Warto też wiedzieć, że projekt nowelizacji dyrektywy budynkowej zakłada wprowadzenie „minimalnych norm charakterystyki energetycznej budynków”. Do 2027 r. wszystkie budynki niemieszkalne i publiczne musiałyby uzyskać co najmniej klasę energetyczną F (w skali od G do A), a do 2030 r. musiałyby one uzyskać co najmniej klasę energetyczną E. Zaś do 2030 r. wszystkie budynki mieszkalne musiałyby uzyskać co najmniej klasę energetyczną F (w skali od G do A), a do 2033 r. musiałyby one uzyskać co najmniej klasę energetyczną E.

Jak wskazują autorzy raportu Instytutu Reform i PORT PC, wprowadzenie takich zapisów będzie oznaczać „ogromną falę renowacji energetycznej budynków w najbliższych latach”. Dodają, że „państwa członkowskie miałyby obowiązek wspierać przestrzeganie przepisów w tym zakresie, m.in. poprzez zapewnienie odpowiednich środków finansowych na renowacje posiadaczom budynków, w szczególności gospodarstwom domowym znajdującym się w trudnej sytuacji”.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!