Kup subskrypcję
Zaloguj się

Trzecia największa upadłość banku w historii. Objawy paniki na Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się dużymi spadkami głównych indeksów. Traciły głównie banki. Inwestorów wystraszył upadek banku SVB i jego potencjalne skutki dla szerszego rynku. To trzecia największa upadłość banku w amerykańskiej historii po Lehmann Brothers i Washington Mutual z 2008 r.

Upadł drugi największy bank w amerykańskiej historii. Giełda zareagowała
Upadł drugi największy bank w amerykańskiej historii. Giełda zareagowała | Foto: Rawpixel.com / Shutterstock

W piątek Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała o zamknięciu przez nadzór banku Silicon Valley Bank (SVB), banku specjalizującego się w pożyczkach dla startupów technologicznych. Podała też, że ubezpieczeni deponenci będą mieć dostęp do swoich depozytów nie później niż w poniedziałek rano — podaje PAP. W tym czasie zostaną także ponownie otwarte oddziały banku. Standardowe ubezpieczenie FDIC obejmuje do 250 tys. dol. na deponenta.

To największy upadek amerykańskiego banku od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Jak podano w komunikacie FDIC, na koniec grudnia 2022 r. bank miał 209 mld dol. aktywów. Depozyty wynosiły ponad 175 mld dol.

Te liczby wskazują nawet na trzecią największą upadłość banku amerykańskiej w historii po Washington Mutual z 2008 r., który miał 307 mld dol. aktywów i Lehman Brothers, który miał 639 mld dol. aktywów.

Największe bankructwa banki USA
Największe bankructwa banki USA | Statista

Wcześniej w piątek handel akcjami SVB został wstrzymany. W czwartek akcje potaniały o 60 proc. po informacjach, że z powodu odpływu depozytów spółka została zmuszona do sprzedaży części aktywów i planowała pozyskać kapitał.

— To duży upadek amerykańskiego banku, największy od 2008 r. To na pewno wystraszy rynek — powiedziała Sylwia Jablonski, prezes Defiance ETFs.

A SVB to wcale nie jest jedyny bank, który miał "problematyczne wskaźniki" —wskazuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Wall Street mocno w dół

Kwotowania indeksów na Wall Street pokazują skalę zaniepokojenia rynku. Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 1,07 proc. i wyniósł 31909,64 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,45 proc. i wyniósł 3861,59 pkt. Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,76 proc. i zamknął sesję na poziomie 11138,89 pkt.

Mocną przeceną objętych było w piątek akcje innych, regionalnych banków np. First Republic, PacWest i Signature Bank. Traciły też m.in. Goldman Sachs (spadek o ponad 4 proc.) i Bank of America (spadek o 1 proc.).

Na rynkach nasiliły się rekomendacje do wycofywania przez managerów portfeli swoich funduszy, a obawy o płynność w sektorze bankowym są coraz silniejsze.

—Myślę, że to panika rynkowa, która dotyczy tylko poszczególnych firm — powiedział cytowany przez PAP Patrick Spencer, wiceprezes ds. akcji w RW Baird, dodając, że był to kolejny znak tego jak rynki są kształtowane przez wzrost kosztów finansowania zewnętrznego i koniec ery taniego pieniądza.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo

Podejrzewam, że problemy SVB nie mają charakteru systemowego. W przypadku większości banków poprawa marży odsetkowej z powodu rosnących stóp równoważy straty w ich długoterminowych portfelach inwestycyjnych – powiedziała Marija Veitmane, starsza strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets.

Kurs Oracle spadł w piątek 3,2 proc. Kwartalne przychody spółki IT nie spełniły oczekiwań analityków. Akcje detalisty obuwia Allbirds spadły 47 proc. po tym, jak firma po raz pierwszy w swojej historii nie odnotowała kwartalnego wzrostu sprzedaży rok do roku.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lutym o 311 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 225 tys. i wzrostu o 504 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 517 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,6 proc., oczekiwano 3,4 proc. wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 4,6 proc. rdr, a mdm o 0,2 proc. vs. konsensus 4,7 proc. i 0,3 proc.