"Faceci chcą ode mnie koleżeńskiego seksu, ale nie związku" [LIST]
"Nie chce mi się już nawet wychodzić z domu. Czuję się gorzej niż Shrek, a przecież nie wyglądam tak źle. Chyba jestem skazana na samotność" — pisze w swoim liście Renata, samotna mama, która marzy o tym, by spotkać w wirtualnym świecie partnera. Jak szukać miłości w portalu randkowym w tych trudnych czasach?
- "Jacy są faceci z Sympatii? Pewni siebie, wymagający, zwiedzający świat, przebojowi, pełni pasji i zainteresowań. Łatwo jest być Panem Przebojowym, kiedy nie ma się dzieci" — uważa Renata
- "Wiem, że wiele mogłabym komuś dać, ale nie mam 30 lat, figury modelki, siedzę z dzieckiem w domu"
- "Chyba jestem skazana na samotność w tym życiu" — zastanawia się Renata
- Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Onet.pl.
Tekst został opublikowany w ramach cyklu "Sympatia radzi", w którym wraz z psychologami udzielamy porad związanych z relacjami i miłością. Wyślij swoją historię na adres: redakcja@sympatia.pl, a nasz ekspert udzieli odpowiedzi na stronie Sympatii.
Oto list Renaty:
Profil w Sympatii założyłam we wrześniu 2020 r. Od tego czasu byłam na trzech randkach z trzema różnymi mężczyznami. Nie zaiskrzyło. Nie jestem najpiękniejsza, nie najchudsza, mam 40 lat i 16-letniego syna. Jestem samotną matką od dawna. Czytałam sporo opowieści o tym, jak wiele par znajduje szczęście przez portal randkowy i zachęcona sama założyłam konto (ponownie, bo kiedyś już miałam konto).
W moim wieku i z dzieckiem jest bardzo trudno kogoś znaleźć. Jacy są faceci? Pewni siebie, wymagający, zwiedzający świat, przebojowi, pełni pasji i zainteresowań. Większość jest zadbana i nie wygląda na swój wiek. Łatwo jest być Panem Przebojowym, kiedy nie ma się dzieci w domu na co dzień, tylko na weekend albo nie ma się ich wcale. Wtedy ma się czas i pieniądze na rozrywki, hobby i podróże. Broń Boże, żebym komuś broniła czy zazdrościła, niech każdy się spełnią w sposób, jaki mu się podoba, ale tacy faceci szukają wolnej dziewczyny w wieku trzydziestu kilku lat, bez dzieci. Ja już dzieci nie planuję, więc odpadają ci wszyscy panowie, którzy robili karierę i budowali domy, a po czterdziestce dopiero szukają kobiety, która da im dziecko. Jestem też osobą niewierzącą, więc grono osób, które byłyby mną zainteresowane, jest naprawdę minimalne.
Każdy ma swoje wymagania, które chyba rosną wraz z wiekiem. Ja swoje już maksymalnie obniżyłam, ale bez efektu. Czuję się jeszcze młoda i wiem, że wiele mogłabym komuś dać, ale nie mam 30 lat, figury modelki i nie objeżdżam świata dookoła, tylko siedzę z dzieckiem w domu. Patrząc wstecz, mało kto traktował znajomość ze mną poważnie, nie przeżyłam nigdy odwzajemnionej miłości. Faceci chcą ode mnie koleżeńskiego seksu. Tylko tego, nigdy związku. To dołujące.
Syn jest coraz starszy, a ja coraz bardziej samotna. Przed pandemią nie miałam, z kim wyjść na piwo czy do kina. Moje poczucie własnej wartości spada i nie chce mi się już nawet wychodzić z domu. Czuję się gorzej niż Shrek, a przecież nie wyglądam tak źle. Chyba jestem skazana na samotność w tym życiu.
Renata
Odpowiedź psycholożki pod materiałem wideo:
Odpowiedź psycholożki Katarzyny Kucewicz:
Renato,
Często, kiedy jesteśmy samotni, mamy poczucie, że wszyscy inni dookoła są szczęśliwi, wiodą dostatnie życie, a do tego są piękni i otoczeni wianuszkiem życzliwych ludzi — tymczasem u nas prawdziwa Sahara. W psychologii nazywamy to czarno-białym myśleniem, czyli postrzeganiem innych jako ludzi, którym się wiedzie, a siebie jako pechowców, a czasem nieudaczników. Ta tendencja pobrzmiewa w Twoim liście, gdy opisujesz swoje refleksje o relacjach damsko-męskich. Często jest tak, że postrzegamy innych jako osoby wymagające, a siebie jako kogoś nieciekawego, niemającego tak wiele do zaoferowania, jak pozostałe kobiety na portalu.
Taki sposób patrzenia na rzeczywistość wprowadza nas przeważnie w posępny nastrój, sprawia, że odechciewa się nam randkowania, zabiera z tego radość. Pełne napięcia, niepewności i rosnącej frustracji przeglądamy profile z coraz większym zniecierpliwieniem i zrezygnowaniem.
W takim nastroju poznanie kogoś odpowiedniego jest niemalże niemożliwe. Trudno powiedzieć, na czym to polega — czy na negatywnej energii, która z nas wówczas płynie, czy na naszym bardzo surowym podejściu do mężczyzn, które się wzmaga, kiedy mamy zły humor, ale faktem jest, że mając w sobie negatywne przewidywania i rezygnację, poznanie kogoś wartościowego jest karkołomnym zadaniem i przeważnie się nie udaje.
Dlatego jestem zdecydowanie za tym, by podejść do poszukiwań partnera z dużo większym optymizmem i nadzieją. Wiem, że to wcale niełatwe! Warto jednak zacząć od przyjrzenia się temu, co nas najbardziej blokuje w tym, by poczuć się pewną siebie i gotową na miłość. Z Twojego listu wynika, że brak samoakceptacji jest czynnikiem odbierającym Ci nadzieje. Wiele kobiet właśnie z tego powodu markotnieje na myśl o randkowaniu. Nie podobamy się sobie, mamy poczucie, że za bardzo odbiegamy od ideału, by ktoś zwrócił na nas uwagę. Czujemy się często nieodpowiednie, wybrakowane albo mało ciekawe. Oceniamy siebie bardzo nieprzyjaźnie, równocześnie będąc przekonanymi, że mężczyźni myślą tak samo. A wcale tak nie jest. Nie każdy mężczyzna poszukuje młodej dziewczyny i chce mieć dzieci. Nie każdy też przy wyborze kieruje się tym, jak bardzo dana kobieta przypomina modelkę. To stereotypy.
Mężczyźni podobnie jak kobiety szukają przyjaźni, bliskości, partnerstwa, chcą być kochani, ważni dla kogoś, pragną być wysłuchani, przytuleni, pochwaleni. Oczywiście wśród nich bywają i tacy bardzo wymagający i nieprzejednani w wysokich kryteriach, ale wielu mężczyzn wcale nie szuka ideału, szuka zaś pogody ducha, uśmiechu, bijącego z profilu ciepła.
Gros mężczyzn, z którymi rozmawiam, czuje to samo co Ty — że kobiety na portalach randkowych są wymagające, że mają oczekiwania dalekich podróży i koniecznie chcą mieć dzieci. To są stereotypy, które nas blokują i odbierają radość z poszukiwań. Warto jest wykrzesać z siebie odrobinę otwartości i nadziei. Zamiast skupiać się na swoich niedoskonałościach — zawsze doradzam, by udoskonalić opis na profilu, stworzyć go w taki sposób, by mężczyzna poczuł, że ma szansę być przez Ciebie zaakceptowanym, że jesteś otwarta, przyjaźnie nastawiona i sympatyczna.
Jeśli nie chcesz od razu ujawniać swojego ateizmu, nie musisz absolutnie tego robić — zdecydowanie lepiej to przemilczeć na profilu, niż udawać katoliczkę. Nawiasem mówiąc, ateizm wcale nie musi być problemem, nawet dla mężczyzny katolika. Jest sporo takich par!
Podstawowa zasada to próbować, próbować i jeszcze raz próbować. W moim poczuciu osoby rozczarowane randkowaniem w sieci nierzadko przejawiają zachowania świadczące o sporej niecierpliwości. Jeśli należymy do osób, którym trudno przychodzi czekanie, odraczanie, to poszukiwanie partnera może szybko zirytować. Bo randkowanie przypomina czasami "koronkową robotę". Czasem trzeba dość długo pochodzić, kilka razy się rozczarować, kilka razy rozczarować kogoś, ale robić to niestrudzenie. Umawiać się na randki, nawet jeśli miałoby być to tylko spotkanie przed kamerką albo krótki spacer.
Trzy randki to niewiele, żeby znaleźć miłość życia. Zdecydowanie polecam chodzenie na różne spotkania, dawanie szans, nawet jeśli ktoś nam się średnio podoba — czasami zdjęcia naprawdę odbiegają od wrażenia na żywo. Warto także eksperymentować na swoim profilu. Dodawać różne typy zdjęć, bo czasami nasze ulubione zdjęcie jest na przykład bardzo niewyraźne i ginie w tłumie.
I na koniec moja bardzo ważna uwaga. Nie warto czynić z randkowania głównego celu w swoim życiu. Jeśli znalezienie partnera staje się naszym podstawowym zadaniem życiowym, dla potencjalnego kandydata będzie to bardzo obciążające. Możemy być pewne, że będzie się czuł przytłoczony i zacznie od nas stronić, gdy tylko zauważy, że usidlenie go jest naszym priorytetem. Mężczyźni nie lubią czuć od pierwszego spotkania wiszących nad nimi roszczeń i oczekiwań. Wolą w zamian czuć się trochę niepewnie, zastanawiać się, czy jesteśmy zainteresowane, czy może tylko im się wydawało? Ta niejasność sytuacji jest początkowo bardzo pociągająca i sprawia, że ktoś chce się starać i nas zdobywać.
Jako psycholożka często mówię o tym swoim podopiecznym. W odpowiedzi nierzadko słyszę takie sformułowanie: "ale przecież ja na randce nie mówię facetowi, że szukam męża i staram się udawać, że nie patrzę, czy on by się nadawał do tej roli, więc skąd wie, że cały czas badam go pod tym kątem?". Wie, bo wyczuwa nasze nastawienie, czyta między słowami, czego byśmy od niego chciały. Czyta też informację, czy kochamy swoje życie i czy umiemy być same. Ta umiejętność — bycia samodzielną, kochania siebie bez względu na osobę u boku jest dla mężczyzn frapująca, ciekawa i seksowna. Takie kobiety z reguły podobają się najbardziej. Takie, które lubią siebie, swoje życie i nie potrzebują mężczyzny do tego, aby mieć wysokie poczucie własnej wartości.
Warto jest polubić życie w pojedynkę, cieszyć się takim życiem, jakie jest nam dane dzisiaj, doceniać drobne chwile. Mieć nastawienie pełne pogody do siebie, świata i do innych. Nawet jeśli miałybyśmy finalnie nikogo nie spotkać i być same. Wtedy emanujemy spokojem, siłą, ciepłem i (paradoksalnie!) tą postawą przyciągamy innych ludzi. Gdy randkowanie z pierwszej trójki schodzi choćby do pierwszej piątki kluczowych spraw, w życiu zaczyna być nam znacznie lżej.
Katarzyna Kucewicz — psycholog, pedagog i psychoterapeutka, terapeutka zaburzeń seksualnych. Właścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie. Jej głównym obszarem pracy są relacje damsko-męskie i problemy w odnalezieniu właściwej relacji.
Flirtuj, rozmawiaj, poznawaj ludzi
Daj się poznać
Najnowsze
-
"Obchodzimy walentynki codziennie. 10 rzeczy, które robimy, by pielęgnować miłość" [LIST]
-
Jak randkują czterdziestolatkowie? "Teraz to się chcę wyszaleć. Carpe diem i do przodu" [LIST]
-
Andrzej, 55 lat: "Czy szukanie partnerki, będąc w moim wieku, ma jeszcze sens?" [LIST]
-
Joanna i Arkadiusz poznali się w Sympatii. "Nie potrafimy bez siebie żyć"