REKLAMA

Samotność nie jest tania. Życie w pojedynkę kosztuje więcej niż w parze

Dominika Florek2023-02-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-19 06:00

Co czwarta osoba żyjąca samotnie deklaruje, że ma skromny budżet. Dla porównania w parach odsetek ankietowanych Polaków wskazujący, że muszą sobie odmawiać wielu rzeczy, by wystarczyło im na najpilniejsze potrzeby, wynosi 16 proc. - wynika z badania "Pieniądze powodem stresu dla par i singli". 

Samotność nie jest tania. Życie w pojedynkę kosztuje więcej niż w parze
Samotność nie jest tania. Życie w pojedynkę kosztuje więcej niż w parze
fot. Miguel Á. Padriñán / / Pexels

"Pieniędzy nie wystarcza nawet na najpilniejsze potrzeby" – wskazuje niecałe 4 proc. osób żyjących w związkach oraz 6 proc. singli. Z kolei do zdania: "by wystarczyło na życie, musimy odmawiać sobie wielu rzeczy" przychyla się niecałe 13 proc. reprezentantów par i ponad 17 proc. osób samodzielnie prowadzących gospodarstwo domowe. W sumie w grupie osób, które nie są w stanie związać końca z końcem, ewentualnie żyją bardzo skromnie, singli jest o połowę więcej niż przedstawicieli par – 24 proc. wobec 16,2 proc., wynika z badania "Pieniądze powodem stresu dla par i singli" przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor

– I niekoniecznie musi to wynikać z niższych dochodów. Szczególnie obecnie, samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego stało się większym źródłem problemów i stresu ekonomicznego. Czoła trzeba stawić wymagającej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, niewidzianym od ponad 20 lat stopom procentowym i inflacji, a do tego znaczącym cenom energii i transportu. Efekt? To spore trudności osób, które w pojedynkę spłacają kredyt mieszkaniowy lub wynajmują sobie lokum. Comiesięczne obciążenia kredytowe oraz opłaty za wynajem zwykle pochłaniają znaczącą część budżetu. Teraz stały się jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Widać to już zresztą po jakości obsługi kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z danych BIK, single częściej spóźniają się ze spłatą rat kredytów mieszkaniowych niż pary – podkreśla Waldemar Rogowski, główny analityk BIK i BIG InfoMonitor. 

Jeśli chodzi o średni status materialny i przekonanie, że na "Co dzień wystarcza pieniędzy, choć nie stać nas na większe wydatki" to odpowiedzi samotników i sparowanych są porównywalne. Klasyfikuje się w ten sposób 51 i 52 proc. badanych. W każdej z grup ponad 1 proc. postrzega się też jako osoby zamożne. Ale już w grupie o nieco niższym statusie materialnym, niż „zamożny”, tych którym "Pieniędzy wystarcza na wszystko i mogą też oszczędzać" jest 24 proc. singli wobec ponad 30 proc. osób ze związków, podaje BIG. 

Finansowe blaski i cienie życia w pojedynkę

Brak konieczności uzgadniania większych wydatków z drugą połówką oraz dowolność w dysponowaniu całym swoim majątkiem bez kłótni i dyskusji - to zdaniem autorów badania jedne z największych plusów prowadzenie z pojedynkę gospodarstwa domowego. 

– Życie w pojedynkę ma swoje dobre strony, ale z pewnością nie należą do nich finanse. Bezpieczeństwo ekonomiczne łatwiej budować we dwoje niż samodzielnie – skomentował wyniki badań Waldemar Rogowski.

Z jakimi problemami natury finansowej boryka się singiel? To przede wszystkim wyższe koszty życia oraz inne trudności z pieniędzmi, o których nie mówi się nikomu - 52 proc. badanych osób nie dzieli się z nikim swoimi kłopotami finansowymi. Z badania BIG wynika, że 22 proc. singli ma kłopoty finansowe, które wywołują u nich stres, w parach odsetek ten wynosił 19 proc. 

badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor

Na tym nie koniec, osobie żyjącej w pojedynkę trudniej jest zaciągnąć kredyt, "a utrata pracy wiąże się z dużo wyższym stresem, niż w przypadku osób żyjących w związkach, gdzie przetrwanie przerwy w zatrudnieniu zwykle ułatwiają dochody partnera lub partnerki" - wskazują autorzy badania.

Badanie "Pieniądze powodem stresu dla par i singli", zrealizowała firma Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, na próbie 1041 dorosłych Polaków techniką CAWI w dniach 27-30 stycznia 2023 r. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką podatkową i konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Visa - zgarnij nawet 1200 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Visa - zgarnij nawet 1200 zł premii

Komentarze (17)

dodaj komentarz
kroko1
ano włąśnie.... jednak single mają gorzej. mi to kiedyś mówił kolega i faktycznie miał wyższe koszty, i w końcu się zdecydował żeby wyjechać za granicę do pracy. na szczęście wszystko poszło po jego myśli, otto z tego co wiem załatwiło mu i mieszkanie i pracę
inwestor.pl
W takim razie czekamy na wyborczy program Singiel+, dzięki któremu kupisz masło i włączysz światło w łazience.
jendreka
To jeden z wielu elementów dyskryminacji społecznej w Polsce. Rasistowskie panstwo zawsze to było. Za to życie ż kotem to dzisiaj cool. Tylko że ż tego też dzieci nie będzie.
itso_battlestar_point_g
czyli taniej wyjdzie posiadanie 3 żon ?
incitatus
Jako singiel podpisuję się pod tym obiema rękami. Ze skromnym budżetem 20k miesięcznie musiałem ostatnio odmówić sobie przejazdu po torze wyścigowym w Dubaju bolidem formuły 1. i zamiast tego wziąć Mustanga GT.
Jak tu żyć?
zoomek
To frustrujące. Nie było Ci wstyd?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
gronostaj
Jaasne. Wynajmuj mieszkania w PL. Co możesz zrobisz jak lokator przestanie płacić? NIC.

Do tego Mateusz dorzuci podatek od trzeciego i kolejnego mieszkania i masz pozamiatane. I tyle zostaje z tego "pasywnego" dochodu.
rekin1986 odpowiada gronostaj
Zawsze alternatywą pozostają akcje na GPW spółek typowo dywidendowych np Kęty , PZU, GPW, budimex , KRKA , czy orlen . Mrrożenie kasy w murze który zjada amortyzacja i wymaga remontu od czasu do czasu to głupota . Kupno na własność owszem jak się jest już w związku jako singiel to najtaniej wychodzi z rodzicami dorzuć się do rachunków Zawsze alternatywą pozostają akcje na GPW spółek typowo dywidendowych np Kęty , PZU, GPW, budimex , KRKA , czy orlen . Mrrożenie kasy w murze który zjada amortyzacja i wymaga remontu od czasu do czasu to głupota . Kupno na własność owszem jak się jest już w związku jako singiel to najtaniej wychodzi z rodzicami dorzuć się do rachunków resztę sobie odłóż .

Amortyzacja murów czy ogrzewanie czy dla jednej osoby czy dla więcej zawsze wychodzą tyle samo . Życie w samotności to bardzo droga zabawa .

Kto jest bardziej ogarnięty finansowo to mu szkoda kasy na przepalanie kasy tylko po to by mieszkać w pojedynkę
ququ odpowiada rekin1986
Orlen 5 lat temu kosztował 93, teraz 63, PZU 5 lat temu i teraz kosztuje mniej więcej to samo, świetny interes. Każdy nieruch podrożał miedzy 50% a 100% i daje 10% rocznie.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki

zwiń