10 złotych prowizji za wypłatę z bankomatu wkrótce stanie się normą. Kolejne banki publikują nowe tabele opłat. W tym największy gracz na rynku, czyli PKO BP.

Zmiany dla klientów oznaczają dodatkowe koszty i konieczność innego niż dziś korzystania z bankowości.

Klienci, którzy nie chcą płacić więcej za bankowe usługi, powinni przede wszystkim pamiętać o eliminowaniu transakcji gotówkowych. Ich koszt pójdzie mocno w górę. Banki - w dużej mierze - podnoszą opłaty zarówno za wypłaty z bankomatów, jak i operacje gotówkowe w oddziałach.

Na przykład wypłacenie pieniędzy z bankomatu nienależącego do naszego banku będzie wkrótce w wielu przypadkach kosztować 10 złotych. Dziś to 0 albo 5 zł. Warto o tym pamiętać, żeby się nie narazić na koszty.

Warto też ograniczyć zadłużanie się w bankach. Zwłaszcza na kartach kredytowych - opłaty w niektórych bankach wzrosną z 30 do nawet 80 złotych.

56 proc. Polaków korzysta z bankowości internetowej

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że odsetek osób korzystających z bankowości on-line rośnie z roku na roku. Być może jest to związane z chęcią uniknięcia przez klientów części opłat.

W Polsce w ostatnich 15 latach zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost" - wskazali analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE", przypominając, że w 2007 r. użytkownikami e-banków było 13 proc. osób. Również w pandemii i później korzystanie z bankowości on-line wzrosło, "ale nie była to skokowa zmiana".

W ubiegłym roku liczba osób korzystających w Polsce z bankowości on-line sięgnęła 56 proc. Odsetek ten był o 4 proc. niższy niż średnio w Unii Europejskiej (60 proc.) - wyjaśniono.

W pierwszej trójce państw UE, których mieszkańcy najchętniej korzystają z tego typu rozwiązań, znalazły się: Finlandia (95 proc.), Dania (94 proc.) i Holandia (91 proc.). Mniej osób niż w Polsce korzysta natomiast z bankowości on-line w: Grecji, Niemczech, Włoszech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii.

Analitycy wyliczyli, że w grupie wiekowej 55-64 lata odsetek użytkowników bankowości internetowej w Polsce wynosi 42 proc., a w grupie 65-74 lata - 22 proc. "W innych krajach UE korzystanie z bankowości on-line jest również najrzadsze wśród najstarszych osób, ale różnice między starszymi a młodszymi nie są tak duże" - stwierdzili. Największy odsetek korzystających z bankowości on-line jest wśród osób w wieku 25-34 lata. W Polsce wynosi on 76 proc. i jest  wyższy niż średnia w UE (73 proc.).

Opracowanie: