Koniec TikToka w USA? Kongres chce trwale zablokować dostęp do chińskiej aplikacji

To może być koniec TikToka na rynku amerykańskim. W przyszłym miesiącu Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów zagłosuje nad przyjęciem przepisów umożliwiającymi wprowadzenie blokady dostępu do chińskiej aplikacji. Zdaniem ekspertów TikTok narusza normy bezpieczeństwa.

Dostęp do chińskiej aplikacji TikTok może zostać zablokowany na rynku amerykańskim. Nad przyjęciem przepisów, które umożliwiłyby wprowadzenie takiego zakazu, w lutym 2023 zagłosuje Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Amerykańskie władze obawiają się, że aplikacja, z której w Stanach Zjednoczonych korzysta ponad sto milionów osób, może nielegalnie korzystać z danych użytkowników oraz zagrażać bezpieczeństwu narodowemu USA.

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kongres chce zakazać dostępu do chińskiej aplikacji

Autorem przepisów umożliwiających wprowadzenie blokady aplikacji (należącej do chińskiego przedsiębiorstwa ByteDance) jest przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych republikanin Michael McCaul. W jego ocenie TikTok narusza normy bezpieczeństwa. Zdaniem kongresmena aplikacja pozwala na nieuprawniony dostęp do danych użytkowników oraz umożliwia władzom w Pekinie manipulowanie treściami wyświetlanymi odbiorcom. - Obawiamy się, że TikTok daje chińskim władzom nielegalny dostęp do naszych telefonów - stwierdził Michael McCaul w rozmowie z agencją Bloomberg.

Powolny koniec TikToka w USA?

Już w 2020 roku dostęp do TikToka próbował ograniczyć ówczesny prezydent USA Donald Trump. Te starania nie przyniosły skutku - sądy unieważniały jego decyzje w tym zakresie. Administracja Joe Bidena w 2021 roku formalnie zrezygnowała z prób blokowania aplikacji. Jednak w grudniu 2022 roku wprowadziła zakaz używania TikToka przez pracowników federalnych na urządzeniach rządowych.

TikTok został wówczas uznany przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych za "wysoce ryzykowną w związku z dużą liczbą problemów bezpieczeństwa". Szef biura administracji Izby Reprezentantów wystosował wiadomość do wszystkich pracowników, informując, że chińska aplikacja musi zostać usunięta z urządzeń, zarządzanych przez Izbę, a jej dalsze pobieranie jest zakazane. Zdaniem NBC News z podobną inicjatywą wyszło co najmniej 20 publicznych uniwersytetów na terenie całego kraju.

TikTok jako jedno z największych mediów tego typu na świecie zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że aplikacja zapewnia prywatność wszystkim użytkownikom. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.