Polacy będą pobierać 1300 złotych co miesiąc "za nic". Nowy projekt obejmie tylko te gminy

Rząd planuje wypłacać 1300 złotych co miesiąc przez dwa lata mieszkańcom poszczególnych gmin. Oficjalnym powodem jest eksperyment, uzasadniony trudną sytuacją finansową na tych terenach. Takie rozwiązanie to marzenie wielu osób, jednak czy bezwarunkowy dochód podstawowy 2023 jest możliwy? Perspektywa jest odległa, ale całkiem realna.

Badania związane z bezwarunkowym dochodem podstawowym były już prowadzone w takich krajach jak Finlandia, Francja, Włochy czy Wielka Brytania. Obecnie podobny eksperyment jest planowany również w Polsce, a za jego organizację jest odpowiedzialna Polska Sieć Dochodu Podstawowego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy badania miałyby się rozpocząć. Znane jednak są pewne szczegóły, o których prezes organizacji, dr Maciej Szlinder, opowiadał w rozmowie przeprowadzonej dla TVN24 Biznes.

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bezwarunkowy dochód podstawowy 2023 Czy jest możliwy? Komu przysługuje?

BDP przysługiwałoby każdemu obywatelowi bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Eksperymentem zostaną jednak objęci tylko mieszkańcy gmin położonych na pograniczu polsko-rosyjskim w województwie warmińsko-mazurskim. Szlinder tłumaczy ten wybór trudnymi warunkami panującymi w tym regionie.

Ta trudna sytuacja sugeruje potencjalnie wyraźne efekty testowanego dochodu podstawowego (…), a także wzmacnia otwartość miejscowych władz na nowe, odważne i innowacyjne rozwiązania

- mówił w rozmowie z TVN24 Biznes.

Badania pilotażowe bezwarunkowego dochodu podstawowego. Jak będzie wyglądał ich przebieg?

Wstępnie ustalona wysokość BDP w pilotażu to 1300 zł miesięcznie. Świadczenie będzie wypłacane przez 2 lata. Uczestnicy będą badani przed rozpoczęciem wypłat, w trakcie, bezpośrednio po ich zakończeniu oraz w ciągu kilku następnych miesięcy. Ma to na celu ukazanie wpływu BDP na takie czynniki jak podejmowana aktywność zawodowa, społeczna, edukacja, konsumpcja czy aspekty psychologiczne świadczeniobiorców.

Finansowanie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Skąd wziąć pieniądze?

Jednym z najczęściej poruszanych problemów przy rozmowach o BDP jest kwestia finansowania. To właśnie z tego względu realizacja badań pilotażowych jest odkładana w czasie: brakuje na to pieniędzy. Jak zatem problem ten mógłby być rozwiązany w skali krajowej? Polska Sieć Dochodu Podstawowego prezentuje pewne propozycje jak finansować BDP.

Przekierowując część obecnych wydatków państwa na BDP, a także zwiększając przychody z podatków poprzez ich lepsze egzekwowanie, usuwanie ulg i zwolnień, zwiększanie progresji i ogólne podwyższenie podatków

- czytamy na stronie FAQ organizacji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.