Miażdżący test maseł. Spośród 20 tylko jedno spełnia normy

· Autor:
Miażdżący test maseł. Spośród 20 tylko jedno spełnia normy
UdostępnijMessengerWhatsapp
Bądź na bieżąco. Obserwuj nas na:

ÖKO-TEST sprawdził 20 różnych maseł. Wynik okazał się zatrważający: tylko jedno masło dostępne w niemieckich sklepach spełnia odpowiednie normy. Przegranymi w badaniu są znani producenci.

W grudniu ÖKO-TEST przeprowadził test 20 maseł dostępnych w niemieckich sklepach. 17 na 20 teoretycznie nadaje się do spożycia, jednak przyglądając się bliżej opiniom ekspertów, tylko jedno otrzymało ocenę dobrą. Spośród wszystkich testowanych, sześć oznaczonych jako “eko” również nie przeszło testów. 


Przegranymi najbardziej znane masła 

Według opinii ekspertów wiele znanych maseł, nie przeszło testu jakościowego. Mowa tutaj o produktach takich producentów jak Alnatura, Dennre, Weihenstephan, Landliebe i Meggle. Nawet znane masło marki Kerrygold rozczarowało wynikami kolejny raz. W 2018 roku sprawdzano jakość teg oproduktu w badaniu Stiftung Warentest i już wtedy wyniki wzbudzały sporo wątpliwości. 

Złe oceny maseł wynikały między innymi z zawartości olejów mineralnych. Badanie przeprowadzone przez ÖKO-TEST wykazało ich zbyt dużą zawartość. Sprawdzeniu poddano także zawartość kwasów tłuszczowych oraz kwasów omega-3; obie wartości były za niskie. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 w maśle w trakcie badań laboratoryjnych pozwalają dowiedzieć się, w jaki sposób chowane były zwierzęta, ile zjadły trawy lub paszy. 


Tylko jedno masło spełnia normy jakościowe

Najlepsze oceny w badaniu ÖKO-TEST zabrało masło Gläserne Molkerei Bio-Fassbutter, natur. Jego cena wynosi średnio 3,50 euro. Na kolejnej pozycji z oceną “zadowalającą” znalazło się masło Bio-Butter Andechser Natur Bio Almbutter Sauerrahmbutter. Jedyne, na co zwracali uwagę eksperci to zwiększona zawartość olejów mineralnych, a smak i zapach masła został określony jako “nieczysty i stary”. 


Co dokładnie sprawdzano w badaniu ÖKO-TEST? 

Przy sprawdzaniu jakości masła brane są różne czynniki. W przypadku ÖKO-TEST sprawdzano głównie zawartość olejów mineralnych, kwasów tłuszczowych w tym kwasów omega-3, smak, zapach i konsystencję. Do tego dochodzi również sumaryczna waga wykorzystanych składników do produkcji masła z uwzględnieniem górnych, granicznych wartości jakie powinno posiadać “zdrowe masło”. Niepokojący jest jednak fakt, że pomimo tego rodzaju testu, większość maseł go nie zaliczyła. Badanie z 2018 roku gdzie na przykład Kerrygold był krytykowany, niczego nadal nie zmieniło. 

Bądź z nami na bieżąco! Obserwuj MyPolacy.de na Facebooku Twitterze

Masz temat który może nas zainteresować lub chcesz się podzielić z nami informacjami? Napisz do nas maila na adres redakcja@mypolacy.de 

Źródło: focus.de
Zdjęcie: Depositphotos.com, autor: happy_lark 

Aplikacja MyPolacy.de
UdostępnijMessengerWhatsapp
Bądź na bieżąco. Obserwuj nas na:
Berlin, ostatnio online:
Wybraliśmy dla Ciebie