Problem ze szczepionkami. Miliony dawek do utylizacji

W całej Europie w magazynach leży ok. 430 mln dawek szczepionek na koronawirusa — wynika z analizy "DGP". I są niewielkie szanse na ich wykorzystanie. Większość jest celowana w poprzedni wariant — informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Miliony dawek szczepionek zalega w magazynach. Zdj. ilustracyjneM-Foto / Shutterstock
Miliony dawek szczepionek zalega w magazynach. Zdj. ilustracyjne
  • Polsce może zostać ponad 90 mln dawek (część jest dopiero zamówiona)
  • Warszawa lobbuje najmocniej za zmianą umowy między przedsiębiorstwem a Komisją Europejską, chcąc "przede wszystkim umorzenia lub wieloletniego przesunięcia dostaw, lub zamiany na inne preparaty"
  • Gazeta przypomina, że "świat z podobnym problemem mierzył się już po wybuchu epidemii świńskiej grypy w 2010 r."
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

"Polsce, której może zostać ponad 90 mln dawek (część jest już w magazynach, część jest zamówiona), udało się ustalić z Moderną, czyli z jednym z dostawców szczepionek, możliwość odstąpienia od umowy. Firma uwzględniła argumenty związane z zaangażowaniem, również finansowym, w pomoc uchodźcom ukraińskim. Nadal jednak trwają dyskusje z głównym dostawcą szczepionek, czyli Pfizer/BioNTech" — donosi "DGP".

Gazeta podkreśla, że to Warszawa lobbuje najmocniej za zmianą umowy między przedsiębiorstwem a Komisją Europejską, chcąc "przede wszystkim umorzenia lub wieloletniego przesunięcia dostaw, lub zamiany na inne preparaty". Z kolei Słowacja — pisze "DGP" powołując się na informacje uzyskane z tamtejszego ministerstwa zdrowia, chce "zwiększenia elastyczności umów na dostawy szczepionek" oraz aktywnie pracuje nad wprowadzeniem ograniczenia liczby zamawianych dawek.

Jak zauważa "DGP", w słowackich magazynach jest ponad 5 mln dawek — z czego 2 mln dostosowanych do wariantu Omikron. Ale liczba szczepionek znacznie przekracza aktualne potrzeby i zainteresowanie szczepionkami — czytamy.

Pozostała część tekstu pod wideo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W Polsce zutylizowano ponad 780 tys., a w magazynie leży kolejne 25 mln. Część udało się wysłać za granicę. Akurat Polska i Słowacja to państwa, w których byłaby większa szansa na wyższe zużycie preparatów, gdyby była większa chęć do szczepień — w obu krajach poziom wszczepienia jest znacznie poniżej średniej" — podkreśla "DGP".

reklama

Kto wykorzystał szczepionki?

Dziennik powołując się na dane Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że "więcej szczepionek, niż otrzymały w ramach wspólnych zakupów na poziomie UE, zużyły tylko trzy państwa: Belgia, Dania i Liechtenstein".

"Do Kopenhagi wysłano 9,2 mln preparatów, a władze do programu szczepień przeciw koronawirusowi wykorzystały ponad 15,2 mln dawek. Liechtenstein, który otrzymał ich najmniej, bo zaledwie 67,8 tys. (kraj zamieszkuje ok. 39 tys. osób), ostatecznie zużył 74,4 tys. I tu sukcesy się kończą. W Austrii wykorzystano 41 proc. dostarczonych dawek, Norwegom przypadło z kolei ok. 21,9 mln, ale do zaszczepienia wykorzystali niewiele ponad połowę, bo 12,2 mln preparatów. Podobnie jest w Szwecji i we Francji. Sztokholm otrzymał ich 43,6 mln, a zużył nieco ponad 23,1 mln. Do Paryża trafiło 237,3 mln, z których wykorzystano 156,8 mln. W nieco lepszej sytuacji są Niemcy: otrzymały niemal 239,4 mln dawek, a wykorzystały aż 193,2 mln" — wylicza "DGP".

Gazeta przypomina, że "świat z podobnym problemem mierzył się już po wybuchu epidemii świńskiej grypy w 2010 r.". "Już wtedy w koszu lądowały miliony preparatów — Wielka Brytania miała wydać 500 mln funtów na preparaty, które nie zostały wykorzystane. We Francji zutylizowano 19 mln dawek za ok. 400 mln euro. W USA mowa była o 71 mln dawek" — podkreśla dziennik.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

kba

Źródło:PAP
Data utworzenia: 12 stycznia 2023, 07:54
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.