Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Skarbówka wchodzi na konta Polaków bez ich wiedzy. Mamy najnowsze dane

305
Podziel się:

Od lipca do października 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych prowadzili ponad 47 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach karnych, kierując przy tym 75 wystąpień do banków o udzielanie informacji - informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie money.pl. "Wystąpienia o te informacje do banków nie mogą być kierowane bez przyczyny" - podkreśla resort.

Skarbówka wchodzi na konta Polaków bez ich wiedzy. Mamy najnowsze dane
Skarbówka może prześwietlić konto bankowe w określonych przypadkach. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki oraz minister finansów Magdalena Rzeczkowska (East News)

Na podstawie uprawnienia, o którym mówi art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, naczelnicy urzędów skarbowych w uzasadnionych przypadkach mogą występować do banków o przekazanie informacji o rachunkach bankowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spirala płac niebezpiecznie się rozkręca. "Może ją przerwać wzrost bezrobocia i upadek przedsiębiorstw"

Urząd skarbowy pyta o informacje o naszych kontach bankowych. Mamy najnowsze dane

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej money.pl, chodzi o przypadki powiązane z "popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie o popełnienie przestępstwa". Resort zapewnia, że wystąpienia o takie informacje do banków nie mogą być kierowane bez przyczyny.

W odpowiedzi na pytanie o obawy dot. możliwości uzyskania dostępu do konta już podczas postępowania przygotowawczego niejako bez wiedzy zainteresowanego, MF zaznaczyło, że podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie nowych uprawnień przez US, "ponieważ są one wykorzystywane bardzo rzadko".

W okresie lipiec-październik 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych prowadzili ponad 47 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach karnych skarbowych i karnych, a skierowali jedynie 75 wystąpień do banków na podstawie art. 48 ustawy o KAS, co stanowi zaledwie 0,15 proc. Zatem jest to uprawnieninie wykorzystywane przez naczelników urzędów skarbowych jedynie w wyjątkowych przypadkach - wyjaśnia resort finansów.

Jak czytamy, dane przekazywane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują zapisy ustawy Ordynacja podatkowa. "Z kolei dostęp do akt postępowania przygotowawczego, a tym samym do informacji w nich zawartych reguluje art. 156 Kodeksu postępowania karnego. Jedynie prokurator może wyrazić zgodę na udostępnienie akt lub informacji z postępowania karnego" - tłumaczy MF.

Skarbówka prześwietla konta Polaków

O tym, że takie przepisy wejdą w życie, informowaliśmy w lutym. Od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego może zwrócić się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej również takiej osoby, która nie ma statusu podejrzanego.

To konsekwencja Polskiego Ładu, w którym w jednym z przepisów zastąpiono słowo "podejrzany" określeniem "osoba fizyczna". Resort finansów uspokajał wówczas, że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające.

W praktyce od lipca banki mają obowiązek przekazywać urzędom skarbowym, zarówno dane dotyczące m.in. liczby posiadanych przez daną osobę rachunków, obrotów, posiadanych środków, jak i wysokości wpłat. Co więcej, żądanie ujawnienia danych o rachunku może dotyczyć nie tylko właścicieli, ale także pełnomocników konta.

Wcześniej - jak wspomnieliśmy - bank mógł przekazywać takie informacje tylko w odniesieniu do "osoby podejrzanej". Jednak teraz fiskus może prześwietlić czyjeś konto np. w sytuacji, gdy podatnik nie ujawnia dochodów lub prowadzi niezarejestrowany biznes.

W mediach zaczęły pojawiać się informacje o kontrolach kont bankowych Polaków po wejściu w życie nowych przepisów. Z tych relacji wynikało, że część osób dowiadywało się o tym, że skarbówka prześwietliła ich konta dopiero w momencie ich blokady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(305)
Hmmm
3 miesiące temu
Mowa o RODO a banki bez wiedzy klienta udostępnia dane dla skarbówki.Nie wiadomo kto konto prześwietla,może jakaś chciwa osoba.Może banki powinny takiemu klientowi płacić karę za udostępnianie danych innym instytucjom.Nie po to zakładaliśmy konta żeby ktoś mi do niego zaglądał.Zablokują konto a rachunki trzeba opłacać,nie zapłacisz w terminie nakładają karne odsetki ale co to urzędy skarbowe obchodzi.Należy to zmienić.
Bezia
rok temu
Wszystko będą wiedzieć ale dalej nie będą wiedzieć komu pomóc. Poza tym pachnie to autorytaryzmem.
Dlaczego?
rok temu
Klaus Schwab, George Soros wycofują się ze szczytu WEF w Davos w ostatniej chwili 16 styczeń 2023 r Dmitrij Baxter 1 komentarz Klaus Schwab podążył za George'em Sorosem, nagle wycofując się z dorocznego szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który odbywa się od dziś do 20 stycznia. Powołując się na nieoczekiwany "konflikt harmonogramu", Soros ogłosił na [...] News Punch
Coś na rzeczy...
rok temu
Dziennikarzom śledczym z The Dossier udało się zdobyć i opublikować prawie pełną listę uczestników najbliższego Światowego Forum Ekonomicznego. Są nimi najważniejsze osoby ze świata polityki, globalnych korporacji, medialnych manipulatorów, Wielkiej Farmy, kompleksu militarno-wywiadowczego czy czołowych uniwersytetów. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki na liście uczestników! Wolność.TV Klaus Schwab, George Soros wycofują się ze szczytu WEF w Davos w ostatniej chwili 16 styczeń 2023 r Dmitrij Baxter 1 komentarz Klaus Schwab podążył za George'em Sorosem, nagle wycofując się z dorocznego szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który odbywa się od dziś do 20 stycznia. Powołując się na nieoczekiwany "konflikt harmonogramu", Soros ogłosił na [...] News Punch
Brawo PiSs!
rok temu
MF zaznaczyło, że podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie nowych uprawnień przez US, "ponieważ są one wykorzystywane bardzo rzadko". Ha ha ha! Wspaniałe uzasadnienie... Zgodnie z tą zasadą politycy mogą łamać wszelkie przepisy ruchu drogowego, ponieważ "bardzo rzadko" jest to bezpośrednią przyczyną czyjejś śmierci bądź czyjegoś kalectwa.
...
Następna strona