Firmy stawiają na reshoring. Polska na tym trendzie korzysta

Polska, obok Niemiec, jest liderem wśród przyciągania inwestycji w ramach przyśpieszającego przez porwane łańcuchy dostaw zjawiska tzw. reshoringu w Europie. Firmy zaczynają uciekać z Chin, na czym zyskuje Polska.

Według nowego raportu Reutersa "A generational shift in sourcing", 67 proc. globalnych detalistów i producentów zmieniło lokalizacje zaopatrzenia w materiały i komponenty z powodu ostatnich zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Wyniki, oparte na globalnej ankiecie przeprowadzonej wśród 368 specjalistów ds. łańcucha dostaw, pokazują, że znajdujemy się obecnie w krytycznym okresie zmian dla łańcuchów dostaw, ponieważ firmy poszukują źródeł zaopatrzenia w produkty, komponenty i materiały w nowych lokalizacjach, często bliżej domu, w celu zmniejszenia narażenia na ryzyko.

Reklama

Polska i Niemcy z wyraźną przewagą

Najnowsza historia łańcuchów dostaw sprawiła, że firmy (nie tylko europejskie) próbują ograniczyć ryzyko. Poszukują więc teraz zakładów produkcyjnych położonych w strategicznie centralnych miejscach, które mogą zapewnić im odpowiednią siłę roboczą, stosunkowo stabilne środowisko geopolityczne, dobrą infrastrukturę i bliskość rynków. Dzięki temu w przestrzeni europejskiej pozostało dwóch wyraźnych zwycięzców: Niemcy i Polska. Zostały one wybrane jako atrakcyjne miejsca docelowe przez 23 proc. i 19 proc. respondentów z Europy, co daje im odpowiednio 11 proc. i 7 proc. przewagi nad trzecim najpopularniejszym krajem, Turcją, wybraną przez 12 proc. respondentów.

To skupienie, wraz z jedną czwartą respondentów, którzy stwierdzili, że przeniesienie zaopatrzenia do tego samego kraju co rynek końcowy jest atrakcyjną opcją, jest jak dotąd najwyraźniejszym wskaźnikiem chęci rekonfiguracji europejskich łańcuchów dostaw nie tylko bliżej kontynentu, ale w miarę możliwości w jego granicach. Podkreśla to również ciągły marsz przedsiębiorstw europejskich w kierunku bardziej zautomatyzowanych procesów produkcyjnych, wymagających wysoko wykwalifikowanej siły roboczej.

Przemysłowe serce kontynentu

- Przedsiębiorstwa europejskie szukają równowagi w swoich łańcuchach dostaw. Jest to część dążenia do zmniejszenia ryzyka w łańcuchach dostaw przy jednoczesnym zwiększeniu nadzoru i poprawie zrównoważonego rozwoju. W szczególności przemysłowe serce kontynentu i jego dwie największe produkcyjne siły robocze, Niemcy i Polska, są najbardziej atrakcyjnymi lokalizacjami dla sourcingu i reshoringu. Jednak wykracza to poza te dwa kraje, ponieważ istnieje szerokie zaangażowanie w pozyskiwanie większej ilości towarów z Europy - zarówno wschodniej, jak i zachodniej - oraz z jej bliskich peryferii. Zmniejszona odległość od rynku końcowego oraz rosnąca potrzeba korzystania z zasobów wykwalifikowanej siły roboczej sprawiają, że lokalizacje te znajdują się na wyższych pozycjach na liście priorytetów - napisano w raporcie.

Reshoring to gorący temat

Z raportu BCI Global wynika z kolei, że ponad 60 procent europejskich i amerykańskich firm produkcyjnych spodziewa się, że w ciągu najbliższych trzech lat część swojej produkcji w Azji przeniesie do innego kraju. W większości tych przypadków chodzi o ograniczone wielkości produkcji i/lub przeniesienie ich krytycznych części i produktów. Jednak jedna na pięć firm spodziewa się przeniesienia nawet większości mocy produkcyjnych w Chinach i Azji.

- Wyniki badań jasno pokazują, że reshoring jest gorącym tematem w zarządach międzynarodowych firm. Liczne zakłócenia w łańcuchu dostaw w ostatnich latach, takie jak COVID-19, brak produktów i komponentów oraz niebotyczne stawki za fracht morski, zmuszają firmy do ponownego przemyślenia swojego miejsca produkcji. 60 proc. firm przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech lat przeniesie część swojej produkcji z Chin i Azji do Europy lub USA. Zwinność i elastyczność są obecnie kluczowymi czynnikami napędzającymi tworzenie łańcucha wartości, kosztem rozwiązań o najniższych kosztach - powiedział Patrick Haex, partner zarządzający Global Supply Chain Solutions w BCI Global.  

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łańcuchy dostaw | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »