Kup subskrypcję
Zaloguj się

OECD pokazało, co czeka Polskę. Wysoka inflacja, wzrost bezrobocia i podwyżki stóp

OECD pokazało najnowsze prognozy gospodarcze dla Polski. Są one nieco mniej optymistyczne od tego, co prezentuje w swoich szacunkach rząd. Analitycy OECD spodziewają się w Polsce nadal wysokiej inflacji, a do tego rosnącego bezrobocia i dalszych podwyżek stóp procentowych. Wiele jednak wskazuje na to, że naszej gospodarce uda się uniknąć recesji.

Premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki. | Foto: Tomasz Kudala/REPORTER / East News

OECD co pół roku prezentuje prognozy gospodarcze dla krajów członkowskich, ale również państw grupy G20. We wtorek organizacja opublikowała najnowszy raport.

Czego eksperci spodziewają się w najbliższych latach w Polsce? Tu nie ma zbyt wielu dobrych wiadomości. Zacznijmy od inflacji.

W 2022 r. średnioroczny wskaźnik CPI ma zdaniem OECD wynieść w naszym kraju 14,2 proc. W kolejnym roku spadnie, ale wcale nie tak mocno, jak oczekuje tego rząd.

Przypomnijmy bowiem, że w ustawie budżetowej zapisane zostało tempo wzrostu cen na poziomie 9,8 proc. w skali roku. OECD szacuje, że inflacja będzie wyższa i wyniesie 10,8 proc. W 2024 r. rząd liczy na inflację poniżej 5 proc., podczas gdy OECD mówi o 6,6 proc.

Zobacz także: Członek RPP: w 2023 r. możliwe silne procesy dezinflacyjne. Boi się przyduszenia gospodarki

Wolniej od rządowych założeń ma z kolei rozwijać się polska gospodarka. — Myślę, że możemy w tym momencie założyć, że wzrost PKB w przyszłym roku to będzie 1 proc. albo nawet powyżej 1 proc. — mówił jeszcze we wtorek rano wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Co na to zagraniczni eksperci? Ich zdaniem wzrost gospodarczy Polski nie będzie w stanie przekroczyć w przyszłym roku 1 proc. i wyniesie 0,9 proc. Powód? M.in. wojna w Ukrainie i rosnące ceny energii. Uda się więc Polsce uniknąć recesji.

— Biorąc pod uwagę trudne otoczenie geopolityczne tym bardziej należy docenić stabilne fundamenty polskiej gospodarki i dobrą kondycję finansów publicznych. W tym okresie wyzwań dla gospodarki ważne jest prowadzenie odpowiedzialnej polityki gospodarczej, łagodzącej skutki wysokiej dynamiki cen, szczególnie dla najuboższych, mając jednocześnie na uwadze ograniczenia po stronie budżetowej – komentuje Łukasz Czernicki, główny ekonomista MF.

Tak wyglądają prognozy OECD dla Polski na najbliższe lata.
Tak wyglądają prognozy OECD dla Polski na najbliższe lata. | OECD

Co więcej, eksperci OECD zaczynają zauważać ryzyko rosnącego bezrobocia. O ile w 2022 r. ma ono wynieść 2,9 proc., o tyle w kolejnych latach może rosnąć — do 3,5 proc. w 2023 r. i 3,8 proc. rok później.

Dobrych wieści nie ma też dla kredytobiorców. Zdaniem analityków OECD mimo przerwy w cyklu podwyżek stóp procentowych, ostatecznie (prawdopodobnie w połowie 2023 r.) urosną one do 8 proc. Przypomnijmy, że dziś stopa referencyjna wynosi 6,75 proc.

Zobacz także: Inflacja w Polsce wymknęła się spod kontroli. Co to tak naprawdę oznacza?